Kanal İstanbul hangi senede tamamlanacak?

İstanbul boğazından yılda 40 bin gemi geçiyor. Bu ileriki zamanlarda daha da artacak. Gemi ticaretinde 1 saat bile milyonlar kaybettirebilir. Bir gemi boğazdan geçmek için 3 4 gün bekleyeceğine gidip kanaldan geçecek. Ayrıca türkiye o bekleyen gemileri yönlendirme hakkına sahip. Ayrıca dolar düşsün demekle olmuyor sadece. Bu gibi projeler ülkeye büyük katkı sağlayacak.

Alakası yok.

Sadece iktidarın propagandalarında sunduğu gerekçeleri tekrarlamayın, lütfen karşı argümanları da okuyun biraz. 20 yılda yapılan hangi proje ülkeye büyük katkı sağlamış da bu farklı olsun? Geçen yıl iktidara gelip de ekonomiyi düzeltmeye çabalayan bir hükümet yok, yönetimde bulunulan 20 senede, özellikle de son 10 senede Dolar 8,5 Euro 10,5 olan bir hükümet var. Yapılan otobanlar, köprüler, hastaneler, havalimanları hepsi zarar ediyor, geçiş/müşteri garantileri yüzünden kasadan her yıl milyonlarca lira para çıkıyor.

Bu projenin yapılmasının mantıklı sebebi yok. Eser bırakmak gelecek nesillere hedef. Umarım yapamazlar. Haziran ayında başlanacak diyorlar. Haziran'da başlasa seçimler zamanında olsa 2 yıl projeye devam edilir. Sonrasında iktidar değişirse yapımı durur değişmezse yapılır. Eğer erken olursa 2022 yazı gibi çok bir zararının olacağını sanmıyorum İstanbul'un. Umarım hiç başlanılmaz.

Bizim burda belediye 2017'de mahalleye cok amaclı bir otopark, pazar gibi bişey yapacaktı. Tabelasında 2 sene içinde biter diyordu. Hala kaba inşaatı bitmedi.

Türkiye askeri açıdan dünya da ilk 10 da. Ama herkesi üzen potansiyelimiz ilk 5'e oynamaksa biz niye ilk 10 da kalalım.

Kim dedi Türkiye ilk 10 da kalacak. Zaten Türkiye ilk 5'e oynuyor. İlk 5'te ABD Rusya Çin var. Bu ülkeler kendi savaş uçağını kendi tankını üretiyor. Türkiye'de şu anda savaş uçağı ve Tank'ını geliştiriyor. Ordumuz Orta Doğu'da şu anda lider konumunda. Türkiyenin ordusu eskisinden kat kat kat daha iyi. Bu işin subaylıkla paşalıkla alakası yok. Şimdiki paşalarda eskisi gibi iyidir. Hem eskisi daha iyi olduğunu bilemezsin. (Atatürk zamanı için konuşmuyorum) Atatürkten sonraki zamanlarda.) Eskiden türkiye 80 li yıllarda mermi bile üretemiyordu. Şimdi siha üretiyor. Gibi gibi ..

Sadece iktidarın propagandalarında sunduğu gerekçeleri tekrarlamayın, lütfen karşı argümanları da okuyun biraz. 20 yılda yapılan hangi proje ülkeye büyük katkı sağlamış da bu farklı olsun? Geçen yıl iktidara gelip de ekonomiyi düzeltmeye çabalayan bir hükümet yok, yönetimde bulunulan 20 senede, özellikle de son 10 senede dolar 8,5 euro 10,5 olan bir hükümet var. Yapılan otobanlar, köprüler, hastaneler, havalimanları hepsi zarar ediyor, geçiş/müşteri garantileri yüzünden kasadan her yıl milyonlarca lira para çıkıyor.

A haber nasıl taraflı ise attığınız gazete de diğer tarafın taraflı gazetesidir.

Yazıyı okudum orada depreme sebebiyet verebilir diyor lakin Celal Şengör hoca depreme sebebiyet vermez diyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Su konusunda yeni bir baraj yapılıyor orada kaybedilen suyun kat kat fazlası yeni barajdan gelecek.

Doğa konusunda devlete bu proje çok fazla katkı sağlayacak. Bir şeylerden feragat etmek gerek.

Son düzenleme:
Kim dedi Türkiye ilk 10 da kalacak. Zaten Türkiye ilk 5'e oynuyor. İlk 5'te ABD Rusya Çin var. Bu ülkeler kendi savaş uçağını kendi tankını üretiyor. Türkiye'de şu anda savaş uçağı ve Tank'ını geliştiriyor. Ordumuz Orta Doğu'da şu anda lider konumunda. Türkiyenin ordusu eskisinden kat kat kat daha iyi. Bu işin subaylıkla paşalıkla alakası yok. Şimdiki paşalarda eskisi gibi iyidir. Hem eskisi daha iyi olduğunu bilemezsin. (Atatürk zamanı için konuşmuyorum) Atatürkten sonraki zamanlarda.) Eskiden türkiye 80 li yıllarda mermi bile üretemiyordu. Şimdi siha üretiyor. Gibi gibi ..
Askeri güç tek başına bir anlam taşımaz. Ekonomik, politik, tarımsal, teknolojik güç hepsi bir bütündür. G20 ‘den düşeceğiz. Aşı süreci kimin ne kadar bilimsel olarak güçlü olduğunu gösterdi. Tarımda zaten sormuyorum. Kanada mercimeği özetidir. Türkiye’nin ürettiği siha teknolojisi evet değerlidir. Ancak Türkiye ölçeğindeki devletleri kurtarmaz. Paranızın değeri ekonominizin gücüdür. Türkiye çok şey üretiyordu.1950’ de NATO üyesi olunca kendi askeri sanayini öldürdü. Ardından gelen gümrük birliği ise tamamen kapitülasyonlar dönemini açtı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yazıyı okudum orada depreme sebebiyet verebilir diyor lakin Celal Şengör hoca depreme sebebiyet vermez diyor.
Gerçekten sabah akşam hükümet propagandası yapan A Haber ile Cumhuriyet gazetesini mi karşılaştırıyorsunuz? Cumhuriyet'in haberinde konuşan iki Profesörün "deprem tetikler" demediğini, "olası bir deprem durumunda bölgedeki yapılaşma ve yeni nüfusun tehlikede olacağını" söylediğini görmek için yazıya bir göz atmak yeterli.

Celal Şengör'ün tüm konuşmasını izlediniz mi? Deprem tetiklemez diyor ama tsunami veya deprem olursa kanalın kendisinin zarar görebileceği, daha da önemlisi o bölgede bir deprem olursa kanal çevresine inşa edileceği söylenen yeni yaşam alanlarındaki insanların “canına okunacağını” da ekliyor peşinden.

Yani attığınız video ile benim attığım Cumhuriyet Gazetesi yazısı birbirini doğruluyor.

Deprem riski yaratmasına gerek yok, o bölge zaten korkunç bir deprem riski taşıyor. En ufak depremde olanları görüyoruz. Bölgeyi tamamen suyla çevirip, geçişi köprülere kısıtlamak, olası bir büyük depremde ve o köprülerin zarar görmesi durumunda İstanbul'da depremin sonuçlarını çok daha kötü hale getirebilir. Celal Şengör dahil birçok bilim insanı bu yönde görüş bildiriyor zaten.
Doğa konusunda devlete bu proje çok fazla katkı sağlayacak. Bir şeylerden feragat etmek gerek.
Soruma cevap vermediniz, 20 senede devlete, halka katkı sağlayacak ne yapıldı? Kimler zenginleşti kimler fakirleşti geçtiğimiz yıllarda? Bu proje neden farklı? AKP tarafından bugüne kadar yapılan hiçbir projeyi devlete ve halka katkı olarak göremiyorum. 20. yıllarında yaptıkları bu yepyeni proje mi sadece ve sadece ülkenin iyiliği için yapılıyor?
Eskiden türkiye 80 li yıllarda mermi bile üretemiyordu. Şimdi siha üretiyor. Gibi gibi ..
40 yıl öncesi ile şu anı karşılaştırıyorsunuz. O dönemde yapılan yanlışlar bambaşka bir ülkenin, bambaşka bir neslin yanlışları. Şu an yapılan hataları 40 yıl öncesinin örnekleri örtemez. Siha üretimi önemli bir şey evet ama Türkiye'de son yıllarda savunma sanayi hep iyiydi. ODTÜ ve Aselsan'ın hükümetten bağımsız yıllardır çok değerli çalışmaları var. Damadının SİHA şirketine devlet desteği sağladı diye Cumhurbaşkanı'nı övecek değilim üzgünüm. Övecek bile olsam sayılı iyi iş, yapılan yanlışları, ülkenin ve milletin geldiği noktayı görmememi sağlayamaz.

Son düzenleme:
40 yıl öncesi ile şu anı karşılaştırıyorsunuz. O dönemde yapılan yanlışlar bambaşka bir ülkenin, bambaşka bir neslin yanlışları. Şu an yapılan hataları 40 yıl öncesinin örnekleri örtemez. Siha üretimi önemli bir şey evet ama Türkiye'de son yıllarda savunma sanayi hep iyiydi. ODTÜ ve Aselsan'ın hükümetten bağımsız yıllardır çok değerli çalışmaları var. Damadının SİHA şirketine devlet desteği sağladı diye Cumhurbaşkanı'nı övecek değilim üzgünüm. Övecek bile olsam sayılı iyi iş, yapılan yanlışları, ülkenin ve milletin geldiği noktayı görmememi sağlayam
Eskiden ordu daha iyi diyip eski ve yeniyi karşılaştıran siz değilmiydiniz ? Ben o yüzden eski ve yeniyi karşılaştırdım. Sadece siha değil bir çok alanda savunma sanayi yeniliklere imza atıyor.

Yatırım için küçük bir yer aldım. Değerlenmesini bekliyorum umarım hızlıca tamamlanır. Kanal İstanbul değil de müsilajın çözümü için çabalamaları gerekliler.

Yeni konular

Geri
Yukarı