Kanal İstanbul hangi senede tamamlanacak?

Aynı şeyi diyoruz fakat anlamıyorsun işte. Biz başımıza belayı, karşımıza silah üreticilerini aldıktan sonra yerlileşmeye başladık aslında olması gereken garanti olsun diye Amerika'dan alırken de yanından geliştirme yapmaktı. Hep yumurtanın dayanmasını beklemişiz ve bu dediklerimi siyasi algılamayın 100 yıldır böyleyiz.
Ne dediğini anlıyorum. Fakat Türkiye içeriden bitirilmeye çalışıldı. Türkiye eskiden de üretiyordu ama hep engellediler. Nuri demirağ gibi adamları araştırabilirsin. Bu bilerek yapıldı. Bunda daha söylenecek çok şey var ama burası tartışma için hiç uygun bir ortam değil.

Ne dediğini anlıyorum. Fakat Türkiye içeriden bitirilmeye çalışıldı. Türkiye eskiden de üretiyordu ama hep engellediler. Nuri demirağ gibi adamları araştırabilirsin. Bu bilerek yapıldı. Bunda daha söylenecek çok şey var ama burası tartışma için hiç uygun bir ortam değil.
Anlaşabildik galiba :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video bu işin içinde olan bir kaptanın çektiği video. 0-13.15 dakikalarını dinlerseniz gemiler bedava varken neden kanaldan geçsin sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Gereksiz bir proje onun yerine İstanbul da ki evleri yıkıp yerine sağlam yeni evler yapılabilir 2023 de zaten bu proje de kapanacak konusu akp kadar uyanık bir parti yok.

Eskiden ordu daha iyi diyip eski ve yeniyi karşılaştıran siz değilmiydiniz ? Ben o yüzden eski ve yeniyi karşılaştırdım. Sadece siha değil bir çok alanda savunma sanayi yeniliklere imza atıyor.
Ben orduyla ilgili tek kelime etmedim. Savunma sanayi yeniliklerini cumhurbaşkanımız bizzat kendi yapmıyor herhalde. Aselsan gibi köklü şirketler, ODTÜ Bilkent İTÜ Boğaziçi gibi AKP’den bağımsız ve çoğunlukla muhalif kimlikli mühendisler tarafından yapılanların AKP ile ne ilgisi var? Tamam devlet desteği iyi güzel ama Diyanet’e ayrılan bütçe, bakanlıkların belediyelerin harcadığı bütçeler ortada. Eğitimin, üniversitelerin, tarımın, hayvancılığın, birçok fabrikanın durumu ortada. Satılan fabrikalar, özelleştirilen kurumlar vs. varken savunma sanayi ile mi aklayacağız AKP’yi?
Bakın akp propagandasi yapmıyorum. Ama 20 yilda devlete katkı sağlayacak ne yapildi demek yanliş olur.
Savunma sanayi yerlilik oranı % 20 lerden % 70 kere çıkarıldı.
Yollar boğaz köprüleri yüksek hızlı trenler
Marmaray havalimanları şehir hashaneleri yerli elektrikli araba yerli elektrikli traktör Avrasya tüneli Çamlıca kulesi limanlar bulunan doğalgazlar daha aklıma gelmeyen bir çok proje. Bunları nasıl halka katkı olarak göremiyorsunuz ?
Yol boğaz köprü şehir hastanesi, havalimanı dediğiniz büyük projelerin neredeyse hepsi “yap işlet devret” ile “geçiş garantisi, yolcu garantisi, hasta garantisi” ile yapıldı. AKP yapmadı. Çeşitli şirketlere devletin kasasından her sene milyonlarca lira ödeme yapılıyor verilen abartı garantiler yüzünden. Bu mu halka hizmet? Bulunan doğalgazlarmış. Her ay doğalgaza zam geliyor, benzin, dolar, euro, vergiler rekora koşuyor insanlar 21. Yüzyılda hala soba zehirlenmesinden kaybediliyor bu mu halka hizmet?

Her geçen gün belediyelerden ihale yolsuzluğu iddiaları çıkarken yol-köprü diye hizmet göstermek doğru mu gerçekten? O projeler için kimlere kaç para verildi biliyor muyuz? Belediyelerden üst üste ihale yolsuzluğu, inşaat ve alım satım yolsuzluğu haberleri gelirken bu kadar masum bakabiliyor musunuz gerçekten olaylara?

Yerli araba, yerli traktör evet güzel hizmetler ama daha sonuçlarını göreceğiz. AKP’nin 20 yılını daha sonuçları ortaya çıkmamış bu iki proje mi aklayacak? İki projeye devlet desteği vermek için mi 20 senedir iktidar bu insanlar? AKP’nin değil girişimcilerinin ve mühendislerinin başarısıdır bu projeler.

AKP iktidarında artan yoksulluk, artan işsizlik, rekorlar kıran kadına şiddet, taciz ve tecavüz, birbirinden felaket hukuki kararlar, belediyelerden devlet kurumlarından arka arkaya gelen adam kayırma, akraba işe alma skandalları, rekor kıran döviz, ayaklar altına alınan refah ve eğitim, eğitimli insanların akın akın yurt dışına beyin göçünde bulunması, hiçbir iyi ilişkimiz kalmayan yabancı ülkeler, tamamen koptuğumuz Avrupa Birliği hakkında ne diyeceksiniz? Hükümetin görevi toplumu kalkındırmak mı yol köprü yapmak mı? Devletin başına ben geçsem ben de yaptırırım yol köprü ne var bunda? Örnekleriniz arasına aldığınız Çamlıca Kulesi’nin lüks turistik restoranında alkol satışı olmaması, YÖK Başkanı’nın çıkıp “Üniversiteler kızlarımızı emanet ettiğimiz yerler” demesi, siyasilerin açık açık “Kadınlar kahkaha atmasın, hamileler sokağa çıkmasın” vs cinsiyetçi söylemlerde bulunması bile benim ayak üstü aklıma gelen ve AKP’nin iktidarının sonuçlarını gözler önüne seren örnekler.

Ben orduyla ilgili tek kelime etmedim. Savunma sanayi yeniliklerini cumhurbaşkanımız bizzat kendi yapmıyor herhalde. Aselsan gibi köklü şirketler, ODTÜ Bilkent İTÜ Boğaziçi gibi AKP’den bağımsız ve çoğunlukla muhalif kimlikli mühendisler tarafından yapılanların AKP ile ne ilgisi var? Tamam devlet desteği iyi güzel ama Diyanet’e ayrılan bütçe, bakanlıkların belediyelerin harcadığı bütçeler ortada. Eğitimin, üniversitelerin, tarımın, hayvancılığın, birçok fabrikanın durumu ortada. Satılan fabrikalar, özelleştirilen kurumlar vs. varken savunma sanayi ile mi aklayacağız AKP’yi
Karıştırmışım. Bakın iyice siyasi tartışmaya döndü bunu yapmayalım lütfen. Tabiki de aklama maklama bunlar ne alaka savunma sanayinde devlet desteği veriliyor dediğiniz gibi . Hükümetin bir başarısı. Yiğidin öldür hakkını yeme demişler. Bu konudan diyanete nasıl atladık anlamıyorum. Yapılan bir projeyi doğru buldum diye tüm yaptıklarını doğru bulacak değilim. Kutuplaşmayalım.

Karıştırmışım. Bakın iyice siyasi tartışmaya döndü bunu yapmayalım lütfen. Tabiki de aklama maklama bunlar ne alaka savunma sanayinde devlet desteği veriliyor dediğiniz gibi . Hükümetin bir başarısı. Yiğidin öldür hakkını yeme demişler. Bu konudan diyanete nasıl atladık anlamıyorum. Yapılan bir projeyi doğru buldum diye tüm yaptıklarını doğru bulacak değilim. Kutuplaşmayalım.
Ben şahsen Kanal İstanbul'un da sonradan çok kızacağımız, "biz demiştik" diyeceğimiz bir proje olduğunu düşünüyorum. Siz aksine inanıyorsanız bir şey diyemeyeceğim. Ben sizin kadar iyimser olamıyorum maalesef. İyi günler dilerim.

Ben şahsen Kanal İstanbul'un da sonradan çok kızacağımız, "biz demiştik" diyeceğimiz bir proje olduğunu düşünüyorum. Siz aksine inanıyorsanız bir şey diyemeyeceğim. Ben sizin kadar iyimser olamıyorum maalesef. İyi günler dilerim.
Bu sizin düşünceniz sonuna kadar saygı duyuyorum.
21. Yüzyılda hala soba zehirlenmesinden kaybediliyor bu mu halka hizmet?
Evet halka hizmet bu olmamalı. Dünyada 1790 yılında İngiltere'de kullanıma başlamış doğalgaz. Türkiye'de ilk 1987 yılında fabrikada doğalgaz kullanımına başlamış. 1992, yılında ise İstanbul'da yeni yeni kullanılmaya başlanmış. Haklısınız halka hizmet bu olmamalı.
Bugün botaş ın sitesine baktım 81 ile doğalgaz arzı sağlanmıştır yazıyor. Olmayan ilçeler olabilir onlara en yakın zamanda gelecektir inşallah. Bizim ilçede yok borular döşendi. Kısa zamanda gelecek inşallah. İyi günler dilerim.

Son düzenleme:
Dünyada 1790 yılında İngiltere'de kullanıma başlamış doğalgaz. Türkiye'de ilk 1987 yılında fabrikada doğalgaz kullanımına başlamış. 1992, yılında ise İstanbul'da yeni yeni kullanılmaya başlanmış. Haklısınız halka hizmet bu olmamalı.
Bugün botaş ın sitesine baktım 81 ile doğalgaz arzı sağlanmıştır yazıyor. Olmayan ilçeler olabilir onlara en yakın zamanda gelecektir inşallah. Bizim ilçede yok borular döşendi. Kısa zamanda gelecek inşallah. İyi günler dilerim.
Bakın yine geçmiş ile günümüzü kıyaslıyorsunuz. Doğalgazın Türkiye'de yaygınlaşması AKP'den bağımsızdır. Gelişen dünya ve teknolojinin eseridir. 1987'ye kadar Türkiye'ye gelmemesi ise öncelikle zaten Osmanlı'nın ayıbıdır, 1923'e kadar Türkiye Cumhuriyeti yoktur, ardından 1950'ye kadar karanlık savaş yıllarından ve onların sonuçlarından geçmiştir ülke, 1950-87 arasındaki gecikme de tamamen farklı bir neslin ve farklı iktidarların suçudur. AKP'nin mi başarısı şimdi ülkeye doğalgaz dağıtmak? AKP olmasa diyelim son 20 yıldır CHP, MHP iktidar olsa doğalgaz olmayacak mıydı ülkede şu anda hala? Gelecekti tabii ki. 20 sene önce bilgisayar da yoktu, telefon da yoktu, internet de yoktu, dünya artık bambaşka bir yer. 20 sene öncenin doğalgaz eksikliği, şimdinin yaşanan ekonomik problemlerine denk. Günün koşullarını ele aldığınızda, şu an ülkenin %40'ının asgari ücretle çalışıyor olması, doların 8,5 TL olması, insanların doğalgaz alacak, kırmızı et alacak parası olmaması; o dönem evlerde doğalgaz olmaması ile aynı şey zaten, hatta belki daha bile kötü. Dolayısıyla her ile doğalgaz gitmesi sadece bir illüzyondur, AKP'nin bir başarısı değildir. Aradaki 20 yılda teknolojinin gelişimini göze almadan sadece "her ile doğalgaz dağıtıldı" demek bence büyük bir hata.

AKP'nin başarısını, politikalarını değerlendirmek istiyorsanız günümüzdeki ekonomik duruma, diğer ülkelerin ekonomik durumlarına, halkın zihniyetine vs bakmalısınız.

Bu ülkede şu haberlerin her gün onlarcasının rahatça yapılıyor hale gelmesi asıl konuşmamız gereken.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı