Kanal İstanbul Yapılmalı Mıdır?

Kanal İstanbul Projesi Yapılmalı Mıdır?

• Evet

• Hayır

• Kararsızım

• Bilgim yok

• Fark Etmez

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yorumumu aynı şekilde sunuyorum:

"Bazı arkadaşlar Kanal İstanbul ile kazanç sağlanacağını ileri sürmüşler ama madde açıktır:

-Montrö Türk Boğazlar Sözleşmesi'ne göre Boğazlardan geçiş yapan savaş gemilerinden ücret alınmıyor. Ancak, ticaret gemileri, Türk Boğazlarından herhangi bir limana uğramaksızın geçiş yapsa bile ücret ödüyor. Kılavuzluk ve römorkör hizmetleri ile sağlık denetimi de ücrete tabi.-

Eksik bilgi. Geçiş ücreti yok. Bahsi geçen klavuzluk ve römorkör ücreti, hizmet bedelidir.
Toplamda 4000 dolar hizmet bedeli ödeniyor. Bu para geçiş ücreti değil. Zaten çerez parasıdır.

Panama ve Suveyş kanallarında ortalama 250 bin dolar ödeme alınıyor :)

Eksik bilgi. Geçiş ücreti yok. Bahsi geçen klavuzluk ve römorkör ücreti, hizmet bedelidir.
Toplamda 4000 dolar hizmet bedeli ödeniyor. Bu para geçiş ücreti değil. Zaten çerez parasıdır.

Bizden alacakları para kalmadığı için sıkıntı yok.

Ben de bilimsel makaleler var sanmıştım :D Bunları cidden kaynak olarak mı attın?
🤦‍♂️ Cevabının evet olduğunu okumadan seninle bu muhabbete girdim, keşke okusaydım da girmeseydim. Şaşırtmadın. Kaynak istedin attım,tamamen bilime dayalı olarak yapılıyor bu araştırmalar ve bilimsel makale istiyorsun. Haberi açıp okusan zaten araştırmayı yapanların bilim adamı olduğunu göreceksin. İlla makale istiyorsan internette daha detaylıca araştırabilirsin. Ben bunları okudum.

Yanlış. 100 bin tonluk bir tanker 90 bin dolar ödüyor şu an. Kanal istanbul'dan geçerse 550 bin dolar verecek. Sen olsan geçer misin?

Para para dersiniz 128 Milyar dolarımız kuş olur uçar sesiniz çıkmaz. O parayı bulabilirsek gerek kalmaz bu kanaldan gelecek paraya falan.

Kasada beş kuruş para bırakmamış, vatandaşı soğan ve patatese muhtaç edenler mi kanal yapacak? Bu proje ancak ABD'nin maddi desteği ile yapılabilir ki buradaki amaç da bellidir: Boğazlardan geçiremedikleri yüksek tonajlı savaş gemilerini geçirmek. Hükümet için de güzel bir rant kapısı.

Şuna evet oyu verenler olduğunu görmek beni hiç şaşırtmıyor. Soğan ve patatesi bile mumla arayacak bu arkadaşlar ama ne desen boş.

🤦‍♂️ Cevabının evet olduğunu okumadan seninle bu muhabbete girdim, keşke okusaydım da girmeseydim. Şaşırtmadın. Kaynak istedin attım, tamamen bilime dayalı olarak yapılıyor bu araştırmalar ve bilimsel makale istiyorsun. Haberi açıp okusan zaten araştırmayı yapanların bilim adamı olacağını göreceksin. İlla makale istiyorsan internette daha detaylıca araştırabilirsin. Ben bunları okudum.

Konuştuğumuz husus jeoloji bilimini ilgilendiriyor ama sen belediye başkanı, eski spor yorumcusu adamın sözlerini atıyorsun.

Kasada beş kuruş para bırakmamış, vatandaşı soğan ve patatese muhtaç edenler mi kanal yapacak? Bu proje ancak ABD'nin maddi desteği ile yapılabilir ki buradaki amaç da bellidir: Boğazlardan geçiremedikleri yüksek tonajlı savaş gemilerini geçirmek. Hükümet için de güzel bir rant kapısı.

Şuna evet oyu verenler olduğunu görmek beni hiç şaşırtmıyor. Soğan ve patatesi bile mumla arayacak bu arkadaşlar ama ne desen boş.
Hocam şuna evet oyu verenleri uzaklaştırsak mı Sosyal'den :)

Geçiş ücreti var. Ücretsiz değil buradan geçmek.

Ayrıca:

https://www.indyturk.com/node/117311/haber/boğazlardan-geçiş-için-3-bin-400-dolar-veren-gemilerden-kanal-istanbul’da-100-bin

Bunu sundunuz değil mi? Yanlışım yok?

Ve Paname ve Süveyş örnekleri vermişsiniz ancak kıtalar arası bağlantı noktaları olduğunu ve alternatifleri olmadığını da eklemeyi unutmuşsunuz? Hazır da bir yol varken ikinci yolu açmanın manası ve izahı yoktur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı