Kangal köpeği bakımı zor mudur?

Mr. Bandit

Centipat
Daha fazla  
İyi Sosyaller bu yaz tatilinde köye gitmek gibi bir planım var ve akrabam hamile köpeğinin 6 yavru doğurduğunu istersem birini seçip bakabileceğimi söyledi benim seçtiğimin cinsiyeti erkek.

Açıkçası daha önce hiç köpek beslemedim ben köye gidince 2 aylık olur köyde koyunlar var düz otlak arazide çobanlık yaptırmayı bile düşünüyorum :D çoban köpeği olarak yetiştirsem onun yaşam biçmine elverişli olur mu bilen biri varsa yazabilir mi teşekkürler.

Ve son sorum var, büyüdüğünde ufak ters harekette bile saldırma eğilimleri var mıdır?

Saldırgan olarak yetiştiği için oluyor genellikle. Koruyucu köpek olarak kullanmanın bedeli. Hayvan geceleri kurtlarla domuzlarla uğraşıyor.
YouTube'da çok buna benzer video var biraz bakabilirsin. Çoban köpeğini sevmeye çalışıyorlar sevebilene ödül vs gibi.

İyi sosyaller bu yaz tatilinde köye gitmek gibi bir planım var ve akrabam hamile köpeğinin 6 yavru doğurduğunu istersem birini seçip bakabileceğimi söyledi benim seçtiğimin cinsiyeti erkek.

Açıkçası daha önce hiç köpek beslemedim ben köye gidince 2 aylık olur köyde koyunlar var düz otlak arazide çobanlık yaptırmayı bile düşünüyorum :D çoban köpeği olarak yetiştirsem onun yaşam biçmine elverişli olur mu bilen biri varsa yazabilir mi teşekkürler.

Ve son sorum var, büyüdüğünde ufak ters harekette bile saldırma eğilimleri var mıdır?

Hayvanı korumaya yönelik büyürürsen sana ya da eve yaklaşan tanımadığı kişilere saldırma havlama gibi şeyler olabilir hocam.

İyi Sosyaller bu yaz tatilinde köye gitmek gibi bir planım var ve akrabam hamile köpeğinin 6 yavru doğurduğunu istersem birini seçip bakabileceğimi söyledi benim seçtiğimin cinsiyeti erkek.

Ufak tefek ters harekette saldırma eğiliminin olması köpekle değil sahibi ve sahibinin eğitim şekli ile alakalı tamamen. Benim kangal köpeğim var ciddi boyutlarda bir köpek ve şu zamana kadar kaç kere iğne vurdum ilaç sürdüm yıkadım bir kere bile sesini çıkarmadı ama şiddetle yetiştirilmiş köpekler için bunları yapmayı bırak yanına bile yaklaşsan saldıracak huylu oluyor çünkü sahibi öyle yetiştirmiş yani sana kalıyor biraz da. Kangal köpeklerinin en önemli olayı beslenmeleridir ve hocam gerçekten fazla yiyorlar kırsal alanda yapılan yağ,su,mısır unu ile yapılan bir besin ile besliyorum. Böyle yapmazsanız zaten öyle evden artan yemekler yetmez ( başlıkta belirttiğiniz üzere kangal için yazıyorum) Düzenli parazit ilaçlarını ve aşılarını yaptırmanız gerekir. Köyden alıp da şehirde büyütebileceğiniz bir hayvan değil ama onu da belirteyim taşrada bahçeli bir eviniz yoksa tabi.

Ufak tefek ters harekette saldırma eğiliminin olması köpekle değil sahibi ve sahibinin eğitim şekli ile alakalı tamamen. Benim kangal köpeğim var ciddi boyutlarda bir köpek ve şu zamana kadar kaç kere iğne vurdum ilaç sürdüm yıkadım bir kere bile sesini çıkarmadı ama şiddetle yetiştirilmiş köpekler için bunları yapmayı bırak yanına bile yaklaşsan saldıracak huylu oluyor çünkü sahibi öyle yetiştirmiş yani sana kalıyor biraz da. Kangal köpeklerinin en önemli olayı beslenmeleridir ve hocam gerçekten fazla yiyorlar kırsal alanda yapılan yağ,su,mısır unu ile yapılan bir besin ile besliyorum. Böyle yapmazsanız zaten öyle evden artan yemekler yetmez ( başlıkta belirttiğiniz üzere kangal için yazıyorum) Düzenli parazit ilaçlarını ve aşılarını yaptırmanız gerekir. Köyden alıp da şehirde büyütebileceğiniz bir hayvan değil ama onu da belirteyim taşrada bahçeli bir eviniz yoksa tabi.
Haklısınız hocam bakacağım yer kır evi şehirde bakamam zaten :)

Hayvanı korumaya yönelik büyürürsen sana ya da eve yaklaşan tanımadığı kişilere saldırma havlama gibi şeyler olabilir hocam.
Hocam bana neden yapsın ki sonuçta tek büyütücem onu başkası bakımını üstlenmeyecek.

Haklısınız hocam bakacağım yer kır evi şehirde bakamam zaten :)

Hocam bana neden yapsın ki sonuçta tek büyüteceğim onu başkası bakımını üstlenmeyecek.

Sen olmazsan eve giren tanımadığı herkese saldırır hocam.

Sizde haklısınız hocam genelde bağlı duracak, bir de bir şey soracağım hocam köpeklerde otur pati ver eğitimini duydum ama nasıl uygularım bilemiyorum ödül ile yaptırsam yapar mı böyle hareketler

Bu tür eğitimlerin temelinde koşullanma yatar yani kısaca köpek için söylüyorum ne kadar pati o kadar köfte. İşin sonunda ödül veya acı (ne yazık ki kalpsiz insanlar başvurabiliyor) olmadan koşullanma olmayacaktır. Ben daha önce kangala yat yuvarlan diyen birini veya bunları yaptıranı görmedim egitebilirseniz bana da haber verin hocam ben de benim köpeğe yapayım 😅

Kangal köpekleri zaten çoban köpeği olarak kullanır. Zeki ve sahibine bağlı köpeklerdir. Köyde bakarken pek zorlanacağınızı düşünmüyorum. Eğer sahipleneceğiniz kangal hakiki kangalsa başka insanları iç güdüsel olarak yaklaştırmaz sürüye çevreye vs. internetten bilgi edinebilirsiniz.

Geri
Yukarı