Kangal kopeği koruyabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Sherlock

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Ben kopek almak istiyorum. Ama şöyle bi sorun var ki, Zeytinburnu'da hep pittbul, rotteweiller veya başı boş vahşi kopekler var. Oncelikle golden retriever almayı dusundum ama beni koruyamıyacağını bildiğim için almadım. Acaba kangal kopeği pittbulu veya rottweillerı olası bi kargaşada yenebilir mi ?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kangal köpeğinin çok güçlü ve sadık hayvanlar olduklarını biliyorum. Pittbul köpeğinin de çok güçlü çeneye sahip olduklarını ama sadakatte biraz sakat olduklarını duymuş ve bir belgeselde de izlemiştim.

Sana ve birazdan bu konuya ciddi ciddi cevap verecek arkadaşlara sesleniyorum ; köpeği dövüştürmek için almayın, o onu yener bu bunu yener davası yapmayın. Çok başıboş köpek görüyorsan ara belediyeyi gelsinler toplasınlar. Bunu için köpek alıp dövüştürmene gerek yok.
Köpek alacaksan sevgi göstermek için al. Can yoldaşı yapmak için al. Dövüştürmek için değil. Köpek dövüşü suçtur, vicdansızlıktır.

Yetişkin erkek bir kangal sahibine karşı bir tehdit sezerse onu korumak için bir ayıya dahi korkusuzca saldırabilir ve başarılı olma ihtimali de oldukça yüksektir. Tüm köpekleri seviyorum. Cinsten cinse karakterler de farklılık gösterir. Kangal ise sadıklığıyla ön plandadır. Sahiplenme sebebiniz sadece bir dost edinmek olsun lütfen.

Ayrıca @Zeki Mürmeyen arayın gelip toplasınlar demiş. Kurallar hakkında pek bilgili olmasam da köpeklerin alıştıkları doğal ortamdan alınıp başka yere götürülmesinin yasak olduğunu biliyorum. Bizim kampüste 400'ün üzerinde köpek var. Rahatsız olanlar falan oluyor tabii ki. Ama şuan için yapılabilcek bir şey yok bu ve buna benzer durumlar için diye biliyorum.

Son düzenleme:
Sen beni yanlış anladın ve boş bir konuşma başlattın. Ben kopek dovustureceğim mi dedim. Tamam iyi diyorsun belediye gelsin temizlesin ama sırf başı boş kopekler değil.
Tinercilerin elinde pitbul terrierler dolu ve bi onlem yok. Kopek adamın elinden kurtulsa pitbull'a karşı koyabileceğimize sen inanıyor musun? Haberlerde görüyoruz yani elinden kaçtı 9 yaşındaki kızı ısırdı diye. Pitbullar çenesiyle en çok basın uygulayan yani yaklaşık 1 ton basan bir hayvan ve ısırıp sürekli ısırdığı yeri sallıyor; seni bir sağa bir sola en sonunda ısırdığı yer kopuyor. Ve ısırdığı yani bacağımızı ısırdıysa ust dişleri ile alt dişleri birbirine değmeden bırakmıyor. Bu yüzden kuvvetli ve sahibine sadık bir kopek olması lazım. Bu yüzden besleyeceğim kopeğin özellikle diğer kopeklerden guçlu olması lazım ki koruyabilsin. Elimizden kopeği zorla almaya çalışsalar Kangal karşı koyar. Kısacası kopeğin savaşcı özelliği bu yüzden önemli.

Merhaba, Sivas/Kangal da doğdum büyüdüm öncelikle şöyle bir durum var kangal senin korktugunu hissedebilcek kadar sadık bir hayvandır ve sana zarar geleceğini hissettiği an saldırabilir ancak koruması bu yöndedir yani sokak köpeğine pitbulla ve rotweillerin sana zarar vermediği sürece yanaşmaz bile, ama kesinlikle iyi bir kangal ise pitbull rotweillerden korkmana gerek kalmaz, gereğini yapacakdır. Aşırı sadıktır.

Yani olası bi korkum yokta hani kopekler birbirlerini görünce havlamaya başlar ve bazen kavga çıkarır o yüzden. Hem bende Sivaslıyım ve bu yüzdende Kangal kopeğine olan ilgim bi tık fazla.

Öncelikle Kangal köpeği, en sadık köpeklerden biridir ve sana iş kalmaz genelde. Kendi halleder. Fakat şöyle bir şey varki, bu köpeklere karşı kendinizi böyle göstermek için, onları çok çok küçükken almalı ve her şeyini üstlenmelisiniz. Daha 1 aylık olmamalı malesef... Zaten orjinal bir Kangal ise ciddi derecede büyüyecektir daha ilk 3-4 ayında. Bu köpekler korkmaz. Hiçbiri korkmaz.. 4-5 tane köpeğe karşı arkasından koşabilir, ama gruplara karşı %80 ihtimalle boğulur ne yazık ki. Çok köpek kavgası gördüm, senin elinden hiçbir şey gelmez, öylece izlersin ve üzüntüden başka hiçbir şey değildir. Böyle bir durumda, 2-3 köpeğe karşı senin kangalının üstün gelmesi açıkçası zor, o hayallerden uzak kal yani :) Ama sadıktır, korur ve önünde yürür gerçekten.

Köpekler genelde kendilerine göre olmayan boyutlarda köpeklere bir şey yapmazlar, oralı bile olmazlar. Büyüklere arkasından hırlarlar, yenebileceklerini bilseler bile. Ama kendine uygun bulduğu ile koşa koşa giriyor birbirine bu hayvanlar... Anlaşılmaz da, bir bakmışsın seninki üstte bir bakmışsın diğeri üstte. Böyle bir durumda cesaretli olup, gidip ayırman gerekir. Cidden seninki galip bile olsa, çok büyük yaralar alabiliyorlar 10 saniyede.

Abi teketekte alsın yeter :) Ben de zaten gerçekten alabilirsem yavru satın alacağım. Kangal kopeğinin buyuk ve dik duruşu beni etkiliyor.

Dediğim de bu, öyle bir kavgada galip gelse bile ciddi yaralar alabiliyorlar. Sizin devreye girmeniz gerekebilir :) Ama bunu da en başta girmek olarak algılamayın, o en tehlikelisi ! Sadece bir olay olursa, ayırmayı göze alın diyorum. Aksi taktirde öyle bir şey yaparsanız, yine bu hayvanlar, sizin koşturmanızla veya bir hareketinizle acayip gaza gelebiliyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı