Kapak tasarımı için Blender vs cinema 4D

aliduzen

Decapat
Merhaba arkadaşlar, bu aralar kafam çok karışık hemen özet geçeyim. Ben uzun zamandır Photoshop ile kapak tasarımları maç günü tasarımları afiş tarzı tasarımlar yapıyorum. Ancak son zamanlarda kariyer olarak kapak tasarımlarına özellikle de şarkıların kapak tasarımlarına yönelmeye başladım. Buraya kadar sorun yok ama son zanmanlarda aklımı kurcalayan şey 3D olayı herkes 3D artworkler yapıyorlar ve benim Photoshop'dan yaptığım iş her ne kadar güzel olsa bile her türlü 3D yapan adam benden daha önde ve o ünlü şarkıcılara bile iş yapıyorken ben yerimde sayıklıyorum. Bu sebepten ötürü 3D'ye geçmeye karar verdim ancak şimdi de Blender'ı mı öğrensem yoksa cinema 4D'yi mi öğrensem karar veremedim. Benim tahminlerime ve ufak tefek araştırmalarıma göre kapak tasarımları ile uğraşanlar cinema 4D kullanıyorlar. Şu an bilgisayarımda Blender yüklü ancak bu uygulama sanki hep animasyona yönelik gibi geldi ve benim tek hedefim artwork yapmak olduğu için hiç bana göre gelmedi kafamı karıştıracak gibi duruyor. Sizce ne yapmalıyım var mı bu işin içinde olanlar yardım ederlerse çok memnun olurum iş teklifi bile edemiyorum kimseye 3D istiyecekler diye ve istiyorlar da zaten. Bir de nasıl öğrenebilirim YouTube'da yabancı kaynaklar var ancak İngilizce bilmediğim için öğrenemiyorum eğer cinema 4D için Türkçe bir eğitim serisi varsa YouTube'da kesinlikle izler öğrenmeye çalışırım yeter ki hangi uygulama benim için daha uygun onu öğreneyim.

Eğer piyasada çok iş yapmak istiyorsanız C4D. Ama daha bireysel kalmak isterseniz Blender. Blender'ın bir eksiği yok ama piyasada bazı beklentiler mevcut. Blender son yıllarda çok hızlı şekilde popüler oldu fakat hala piyasada maya C4D houdini gibi programların gerisinde kalıyor. Bir artısı var o da bedava.

2D atabilirim kendi tasarımlarımdan ama 3D başkasından alacağım için pek uygun olmaz diye düşünüyorum.
Eğer piyasada çok iş yapmak istiyorsanız C4D. Ama daha bireysel kalmak isterseniz Blender. Blender'ın bir eksiği yok ama piyasada bazı beklentiler mevcut. Blender son yıllarda çok hızlı şekilde popüler oldu fakat hala piyasada maya C4D houdini gibi programların gerisinde kalıyor. Bir artısı var o da bedava.

Ya ben içten içe C4D diye düşünüyorum Blender da hep ya oda modelleme eğitimleri var ya da animasyon ama C4D de her şeyi yapıyorlar ve özellikle de kapak fotoğraflarını.

Neden peki.

2D atabilirim kendi tasarımlarımdan ama 3D başkasından alacağım için pek uygun olmaz diye düşünüyorum.

Ya ben içten içe C4D diye düşünüyorum Blender da hep ya oda modelleme eğitimleri var ya da animasyon ama C4D de her şeyi yapıyorlar ve özellikle de kapak fotoğraflarını.

Neden peki.

Çünkü Blender topluluğu daha amatör kişilerden oluşuyor. Bedava olduğu için yeni başlayanlar Blender'a yöneliyor. C4D topluluğu bu işi uzun süredir profesyonel olarak yapan insanlardan oluştuğu için daha iyi eğitimler bulmak mümkün. Blender daha kötü demiyorum ama C4D kabul görmüş bir program Blender o bakımdan henüz yolun başında.

Çünkü Blender topluluğu daha amatör kişilerden oluşuyor. Bedava olduğu için yeni başlayanlar Blender'a yöneliyor. C4D topluluğu bu işi uzun süredir profesyonel olarak yapan insanlardan oluştuğu için daha iyi eğitimler bulmak mümkün. Blender daha kötü demiyorum ama C4D kabul görmüş bir program Blender o bakımdan henüz yolun başında.

C4D profesyonel olduğu için öğrenmesi aşırı bir zaman alır mı ve zor mudur sizce bu yaz tatilinde öğrenebilsem iyi olur.

Geri
Yukarı