Kapı kapı dolaşan Turkcell Superonline satış temsilcisi

kingOf0

Hectopat
Makaleler
1
Bugün samsun / atakumdaki daireme bir Turkcell Superonline satış temsilcisi geldi. Kapıyı açtım, elini uzatıp el sıkışmak istedi. Kapıyı açar açmaz tanımadığım birisinin bu şekile evimin içine kadar elini sokmasından pek rahatsız oldum.
Ben elini sıkmayınca,
+ "Türk müsün?" sorusunu yöneltti.
- Bir an afalladım. İsmimi sordu. Cevap vermeyip, "kimsin?" dedim.
+ "Turkcell" dedi.
- "Teker teker insanların kapısını çalıp iletişim bilgilerini mi topluyorsunuz?" diye sordum.
+ "Evet, işim bu" dedi.
- Dedim, "istemiyorum".
+ "Ben senin iyiliğin için geldim" dedi.
İkimiz de sinirlendik, ufak bir tartışma döndü. İsmini sordum, yakasındaki kartı gösterip "telefonunu çıkar" dedi. Tekrar afalladım. "kapımdan git!" diyerek, uzaklaşmasını istedim. Tartışmanın sesini duyan ev arkadaşım gelip kapıyı kapattı.

Tanımadığım bir insanın kapıma gelip; kendini tanıtmadan, yaptığı işten bahsetmeden ve sunduğu hizmeti isteyip istemediğimi bile sormadan bu şekilde "elimi sıkmaya çalışması" epey rahatsız edici. Forumda okuduğum kadarıyla başka illerde de bu şekilde kapı kapı dolaşma olayları yaşanmış. Firmanın kapı kapı dolaşıp bu şekilde insanları rahatsız etmesi, farklı bir operatörü kullandığımı belirtmeme rağmen ısrarla diretmesi firma için gerçekten küçük düşürücü. İnternet sitelerinde şikayetimi dile getirdim.

Durumu forum halkı ile paylaşmak ve tekrarlanması halinde nasıl bir yol izleyebileceğimi sizlere sormak istedim.

Ankara'da yaşıyorum bizim de kapıya geldi. Bizim mahallede fiber altyapı yoktu, altyapı gelmiş tarife tanıtmak için gelmiş. Dinledim, anlattığı tarife hoşuma gitti ve cazip geldi. Paketimi yükselttim. Keşke dinleseydin adamı belki işine yarardı. Ayrıca herkes ekmeğinin peşinde insanlara karşı nazik olmak gerekir. :)

Konu sahibi neden suçlu olsun ki? İnsanın ters bir zamanına denk gelebilir. Satıcı alttan alıp devam etmesi gerekirdi.

Satıcı emir kulu diye her muameleye maruz kalmak zorunda değil. Karşısından tedirgin olduysa polis çağırsın ya da nazikçe reddetsin öyle tartışma döndürerek yapılacak iş değil ki bu adam bence işini yapıyordu herkes konu sahibi gibi davranışlar sergilemek zorunda da değil. İnsanlar çeşit çeşit sonuçta.

Satıcı emir kulu diye her muameleye maruz kalmak zorunda değil. Karşısından tedirgin olduysa polis çağırsın ya da nazikçe reddetsin öyle tartışma döndürerek yapılacak iş değil ki bu adam bence işini yapıyordu herkes konu sahibi gibi davranışlar sergilemek zorunda da değil. İnsanlar çeşit çeşit sonuçta.
Hem adamın kapısını çalıyorsun hem adama laf diyorsun yok öyle dünya! Kapısını çalıyorsan kapıdan her çeşit insan çıkabilir. Kapıyı çalan satıcı alttan alıp devam etmesi gerekir.

Polis çağırsa emin ol o adam için daha kötü olurdu hatta işinden bile olabilirdi. Eğer reddediyorsa sen de uzatamazsın. İşin senin insanlara ürünü tanıtmak, tanıtırsın istemiyorsa gidersin. Tanıtmanı da istemiyorsa gidersin sonuçta sen adamın evine gitmişsin.

Başıma gelmedi ama bu kadar afallamanıza sebep olan şeyi anlayamadım olayın tartışmaya dönmesi komik olmuş. Ev ev dolaşmaları bu zamanda bana da garip geldi siz yine iletişim kurmuşsunuz ben direk kapıyı kapatırdım xd.

Polis çağırsa emin ol o adam için daha kötü olurdu hatta işinden bile olabilirdi. Eğer reddediyorsa sen de uzatamazsın. İşin senin insanlara ürünü tanıtmak, tanıtırsın istemiyorsa gidersin. Tanıtmanı da istemiyorsa gidersin sonuçta sen adamın evine gitmişsin.

Nazik bir dille reddetmek yerine tartışıyorsan sorun sende demektir herkesin mizacı senin gibi olamaz alttan almak ne kadar tanıtanın görevi olsa da tanıtılan kişinin de bir o kadar nazik olması lazım. Müşteri her zaman haklıdır ayaklarını bırakın lütfen. Tedirgin olduysa dedim farkındaysanız tedirgin olan adam tartışmaya girmez zaten. Madem tedirgin olmamış o zaman nazik bir dille reddedebilirmiş.

Hem adamın kapısını çalıyorsun hem adama laf diyorsun yok öyle dünya! Kapısını çalıyorsan kapıdan her çeşit insan çıkabilir. Kapıyı çalan satıcı alttan alıp devam etmesi gerekir.

Karşıdaki üst perdeden alıyorsa benliğinden vazgeçecek bir durum göremiyorum. Adama o görev verilmiş olabilir. Ya da ev sahibi direkt kapıyı açmadan kim olduğunu da sorabilir hani bir söz vardı ya kapı çalınınca ‘kim o' diye. Madem açacak kadar sorumsuz bari sohbeti yönetecek kadar bilinçli olsaymış. Emir kulu diye her istediğini söyleme hakkını sahip olduğunuzu düşünmüyorum.

Nazik bir dille reddetmek yerine tartışıyorsan sorun sende demektir herkesin mizacı senin gibi olamaz alttan almak ne kadar tanıtanın görevi olsa da tanıtılan kişinin de bir o kadar nazik olması lazım. Müşteri her zaman haklıdır ayaklarını bırakın lütfen. Tedirgin olduysa dedim farkındaysanız tedirgin olan adam tartışmaya girmez zaten. Madem tedirgin olmamış o zaman nazik bir dille reddedebilirmiş.
Siz de her durumda "satıcı" haklıdır ayaklarını bırakın. Adam "istemiyorum" demiş sonrasında "ben sizin iyiliğiniz için geldim" diyerekten uzatmış. Size üzücü bir haberim var. Maalesef konu sahibi haklı satıcı haklı değil boşuna anlatmayın mantıksız konuşuyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı