Kapitalizme Eleştiri

Liberal

Decapat
Yer
🐬
Bir ülkenin gelişmesi için liberal politikalarının uygulanması gerektiğini düşünürüm. Bu forumda liberalizmi savundum. Ben bir görüşü körü körüne savunmam. Eleştirdiğim yerlerde savunduğum yerlerde vardır. Kapitalizmi savunduğum yer çoktur. Şimdi ise kapitalizmi eleştirdiğim yerlere gelelim. ABD'deki en zengin %1, ABD milli gelirin %20'sine sahip. Yani ABD'deki en zengin %1'i, 4 trilyon dolarlık gelire sahip. İngiltere'nin en zengin %1'i, İngiltere milli gelirinin %13'ne sahip. Yani İngiltere'deki en zengin %1, 400 milyar dolarlık gelire sahipler. Dünya'da 1929 krizinden, 1980 yılına kadar Dünya'da gelir dağılımı bozukluğu düzelmişti. Bunun sebebi ise sosyal liberal politikalar sebebiyle olmuştu. 1980'den sonra ABD ve İngiltere öncülüğünde neoliberal politikalar uygulanmaya başlandı ve gelir dağılımı yeniden bozulmaya başladı. 1978 yılında ABD'nin en zengin %1'i, ABD milli gelirinin %9'na sahipti. Şu an %20'ye çıktı.

Doğanın mahvedilmesinde kapitalizminde suçu var. Küresel ısınma, deniz seviyelerinin yükselmesi, ekolojik dengenin bozulmasının bir sebebi de kapitalizmdir. Dünya buna çözüm için 2015 yılında Paris İklim Anlaşmasını imzaladı. Türkiye tabii ki Paris İklim Anlaşmasını onaylamadı, doğaya verdiği zarar devam ediyor. Marmara deniziyle görüyoruz.

Ben kapitalizmin yok olmasını değil, reforme edilmesini savunuyorum. Kapitalizmin ilk halinin savunulacak bir tarafı yok. ABD'de gelir dağılımı bozukluğuna yönelik bir şeyler yapmaya çalışıyor. Zaman geçtikçe kapitalizm kendini düzeltecektir. Gelir adaletsizliğini makul seviyelere indirse ve doğadaki dengeleri bozmasa, kapitalizm daha iyi olacak. Gelir adaletsizliği bakımından Batı Avrupa ve İskandinav ülkeleri iyi. Düşük bir gelir adaletsizliği var ve o kadarı da normaldir. Avrupa ülkeleri sosyal liberal politikalar uyguluyor. İMF'de neoliberal politikaları eleştiriyor. Even the IMF Thinks Neoliberalism Has Failed

Kapitalizm nedir? Neymiş Bu Kapitalizm?

Son düzenleyen: Moderatör:
Avrupa ve İskandinav ülkeleri şu anda izledikleri liberal ekonomik planlarla elde ettikleri parayı nereye harcayacağını bilemediği için sosyal devlet politikasıyla halka dağıtıyor. Kapitalizmin getirebildiği bazı sorunları bu şekilde çözümlemeye gidiyorlar gibi ama gördüğüm kadarıyla bazı ülkeler iyice liberal politikaları terk etmeye başladı gibi. Bu negatif olarak geri dönüş alacaktır diye düşünüyorum.
Ek olarak şu anda yaşanacak ülkeler arasında İskandinav ülkeleri ve Almanya benim gözümde peek yapıyor. Gidişata göre değişebilir ama uzun bir dönem boyunca bu ülkeler refah seviyesi en yüksek ülkeler olarak kalacaklar gibi gözüküyor. Eğer gitmek isterseniz tercih edebilirsiniz :)

Kapitalizm, fırsat artışı vb. reformlarla bana göre kabul edilebilirdir lakin ki öğretmenlerin atanması, memur alınması, vs. bunun gibi şeyler sevinilecek şeyler değildir. Aksine üzülmesi gereken bir şeydir çünkü harcamaların büyük kısmının memurlara ve emeklilere gittiği sosyalist devlet anlayışının olduğu devletlerde bir gelişim kaydedilemez, rekabet olmaz.

Kapitalizm, fırsat artışı vb. reformlarla bana göre kabul edilebilirdir lakin ki öğretmenlerin atanması, memur alınması, vs. bunun gibi şeyler sevinilecek şeyler değildir. Aksine üzülmesi gereken bir şeydir çünkü harcamaların büyük kısmının memurlara ve emeklilere gittiği sosyalist devlet anlayışının olduğu devletlerde bir gelişim kaydedilemez, rekabet olmaz.
Liberalizmde sınırlı devlet olduğu için devlet harcamaları düşük.

Geri
Yukarı