Kapsül hapın tozunu yuttum zararlı mıdır?

neymar0766

Kilopat
Daha fazla  
18.03.2020 tarihinde hastaneye gittim. Toplam 7 tane ilaç aldım. Bir tane kapsül hapı varmış, bilmiyordum. Sonradan ilacı kullanım sırasında fark ettim. Kapsül Hapının tozunu ağzıma alıp üstüne su içtim. Daha sonra kapsülün plastikle birlikte içilmesi gerektiğini öğrendim. İnternette bununla ilgili neredeyse kaynak yok. Donanımhaber Forum'unda 2009 yılında açılan bir konuda bu şekilde kullanımın organlara zarar verdiği yazıyor. Bunu okuyunca WC'ye gidip kendimi kusmaya zorladım ve kustum. İlaç kullanımına sabah sıfırdan başlayacağım. İlgili ilaç Çinko takviyesi.
Sorum şudur: Söylendiği gibi organlara bir zararı var mıdır?
Lütfen tahmini olanlar değil, gerçekten bilenler cevap yazsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tozunu dediğin? Yani hapın üzerinden dökülmüş tozlarını mı yuttun? Mesela efervesan tabletlerde tozu olur mutlaka sürtünmeden kırılmadan falan. Onun gibi mi? Yoksa o nem alıcı bir kapsül olur. Yutmayın yazar üstünde.

Takviye ürünlerde aşırı tüketim dışında çok bir sorun olacağını sanmıyorum açıkçası.

Kimi ilaç kontrollü salınım vs. oluyor. Bu ilacına göre değişir. Genelde draje üstü film kaplı olan ilaçlar kırılmadan içilir. Zaten bunu zorlaştırıcı yapıdadır. Tutup ikiye kırmak kolay değildir. Kırılabilen dozu ona göre ayarlanabilenler yine genel olarak (her zaman şart değil) çentikli vb. olur. İlaçların prospektüsünde yazar kırılıp içilip içilemiyeceği. Kaldıki yukarda doktor arkadaşımız senin durumunda sorun olmadığını yazmış. Ama genel olarak uyaralım, emin olmadan ilaçları kırmayın, ağızda bekletmeyin. Ağızda bekletme dozu arttırabilir, emilimi hızlandırabilir (ki hızlı olmaması gereken bir ilaç olabilir) Misal tansiyon için normalde yutulan ilaç acilde dil altına konur. Hızlı şekilde etki etsin diye.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı