Karar alırken mutlaka bir başkasına danışın

Finisterre

Megapat
Makaleler
5
Herhangi olası tartisma icerebilecek bir konunun henuz acilmadan 'inisiyatif' alinarak kilitlenebilecegini yahut direkt olarak ilgili konunun silinebilecegini biliyoruz. Bu bilinerek bir konu açılır ve ozellikle belirtilir: Konu kilitli dahi olsa acilmalidir, zira icerdigi bilgi yüzeysel ve bir noktada eksik de olsa sadece muhattabinin bakis acisini belki degistirebilecektir. Bu nedenle onemlidir.

Ozellikle moderasyona konunun kilitli dahi olsa acilmasi gerektigini belirttim. Baktim bir sure konu acilmadi, yogunluk vardir herhalde dedim. Sonra profilimden kontrol ettigimde konunun silindiğini gordum. Bir yanlislik oldu herhalde diyerek rapor sistemine danistim, 2 saat kadar cevap alamadim. Hadi 1 olsun, bu bile denetim muthis yogunluk dahilinde olsa bile ekstrem bir sure. Moderasyonun bu husustaki kritik kararlari konumuz degil, gecelim.

Yaklasik 2 saat sonra moderasyon ile iletisime gectikten sonra "konuda uygunsuz kelimeler mevcut" dönütü aldim. Mumkunati olmayan bir durum bu. Kelimenin hakaret dahilinde olmamasiyla beraber -aksine konunun bilgi verme amacli olmasi soz konusu iken- bu tip akil disi bir dönüt acikcasi beni cileden cikardi. Hala eski kararin savunulmasi biraz canimi sıktı. Sitemkar bir rapor yolladim, silinen konuyu actirdim.

Sonuc? Konu yaklasik 2-3 saat kadar once acilmis oldugundan ve açıldığı gibi silindiginden sitede o tarihle birlikte yerini aldi, ust siralara cikamadi. Buyuk ihtimalle kategoriyi takip edenlere bildirimi dahi gitmedi. Konu öldürüldü. Yazik oldu dedim, gectim.

Meselenin farkli bir boyutuyla bitireyim. Herhangi bu tip bir konuda -dini tartisma, siyasi tartisma, futbol fanatizmi gibi- mumkunse hizli karar almaktansa dogru karar almak daha akilci degil mi? Bir baskasina danismak daha akilci degil mi? Denetim yetissin kaygisiyla karar almaktansa bu konu sarksin, sonra bakarim demek daha akilci degil mi? Sadece soruyorum, cevap beklemiyorum. Ben en buyuk ders verme biciminin rezil etmek oldugunu dusunenlerdenim. Ne yazik ki karari alan moderatoru tanima şansım olmadi, kim oldugunu dahi göremedim. Umarim kendini rezil hissetmistir diyorum. Zira hissederse bir daha ayni hataya dusmeyecektir. Kendinin tam olarak nezdimde sarikli ve uzunca sakalli, cuppeli, belki kafede bira icen insanlara 'icmen guzum' diyen bir tipleme olarak canlanmasini da konuya eklemek gerek. Tartismaya yahut herhangi bir diyaloga izin verilmeden konunun acilmasi en uygunu olacaktir.

Merhaba, öncelikle profilden konunun neden silindiğini 11.55'te sormuşsunuz ve moderasyon da 5 dakika içerisinde geri bildirim göndermiş. "Konunuz uygun olmayan kelimeler içeriyordu." şeklinde, akabinde 13.21'de tekrar rapor göndermişsiniz ve aynı bildirim tekrar gönderilmiş. İlk bildirim hiç gelmedi mi? Konunun uygunsuz kelimeler içerdiği konusuna da katılmıyorum zira konuyu da ben geri aldım.

Bunun dışında konu içeriğini özel konuşma üzerinden ilettim, istediğiniz vakit tekrardan açabilirsiniz. Aktif konunuzu sildim.

Hayir, hic gelmedi. Simdi tekrar kontrol ettim. Su anda telefon kullandigimdan ekran goruntusu alamiyorum -usengeclik- ama sozum yeterlidir sanıyorum. Konu icerigini paylastiginiz ve eski konuyu tekrar actiginiz icin tesekkur ederim. Konu zaten sikayet etme amacli degildi, amac belli.

Geri
Yukarı