Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

Zorla bir şey dayatma kesinlikle. Ben evin ilk çocuğuyum babamlar falan bana laptop almışlardı hatırlıyorum ortaokul 5'e geçtiğimde sosyal hocamız sunum ödevi istemişti bende oyunkuzusunda falan takılıyorum hoca ödevi takınca bana bende ne anlarım PowerPoint'ten e aileme havada atmam gerek onlara da sormadım, sonra painte görsel atıp üstüne çizerek bir şey yapmıştım yaklaşık 10 fotoğraftan oluşan herkes PowerPoint'ten animasyonlu sunumlar yaparken ben bir resimden diğer resme geçiyordum o zaman manyak utanmıştım. Ben o dediğiniz merak konusuna LGS zamanı başlamıştım ders çalışmak sıkıcı gelince başka şeylere yöneliyorsun, orada başladı benim teknoloji merakı 13-14 yaş falan olması gerek. Merak etme kardeşin merak edince sana sormadan yapacak. Eğer o günkü sınıf bana gülmeseydi ben utanmasaydım hala oyunkuzusu dışına çıkamazdım herhalde şu an şükrediyorum. Ama onun deli bir şekilde utanması gerekli.

Devir teknoloji devri. Sunumlar, ödevler ve yine birçok şey teknoloji üzerine kurulu artık. Teknoloji eğitimi artık şart. Oyunu falan boş verin, okulda sunumu olduğunda nasıl yapacak bu insan eğer bu kadar teknolojiden uzaksa. Nasıl kayıttır başvurudur vs. yapacak internetten. Konu sahibinin dediği gibi ise eğer durum vahim. Demiş saatlerce Shorts izleyebiliyor diye. Asıl zararlı olan bu. Teknolojiyi iyi şekilde kullanmak varken bağımlısı olmuş çocuk.

Devir teknoloji devri diye herkes bilmek zorunda degil, oyle bir şey yok. İsine yarayacgı zaman acıp ogrenir, atla deve degil.

Bakın, 2024 yılında bilişim öğretmenin verdiği ödevi (8 sayfa) kağıt kalemle yazıp götürdü. Bu durum bir banamı tuhaf geliyor. Tamam hevesi olmayabilir bende matamatiği sevmem örneğin ama çarpma işlemi yapmayıdabilirim. En azından Word kullanmayı öğrenmemeli mi?

Hayatını Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyerek geçirmesini istemiyorum tabii ki de.

Ogrenmesin eksikligini hissettigi zaman sorumluluk alıp kendi acıp ogrenecek zaten. Rahat bırakın cocugu.

Şu anki nesil 7 yaşında Gmail hesabı açıyor yani normalde senin 13 yaşında ki halinden bile çok şey biliyor olması gerekirdi.

Devir teknoloji devri. Sunumlar, ödevler ve yine birçok şey teknoloji üzerine kurulu artık. Teknoloji eğitimi artık şart. Oyunu falan boşverin, okulda sunumu olduğunda nasıl yapacak bu insan eğer bu kadar teknolojiden uzaksa. Nasıl kayıttır başvurudur vs. yapacak internetten. Konu sahibinin dediği gibi ise eğer durum vahim. Demiş saatlerce shorts izleyebiliyor diye. Asıl zararlı olan bu. Teknolojiyi iyi şekilde kullanmak varken bağımlısı olmuş çocuk.
Her şey teknoloji üzerine kurulu orası doğru. lakin ahım şahım bir ilime ihtiyacı yok.

Herkese selam eray ben 19 yaşındayım,

Kardeşim (13 yaşında) ismi koray, kendisi yaşı itibari ile birçok konuyu anlıyor biliyor. Ama kendisine bilgisayarla ilgili hiçbir şey öğretemiyorum. Ne zaman bir şeyler öğretmek istesem öff püff yapıp abi genemi ya moduna geçiyor. Ben onun yaşındayken bilgisayara crack program nasıl indirilir, oyun nasıl yüklenir, WinRAR nedir nasıl kullanılır, Arduino nedir nasıl kodlanır gibi birçok şeyi yapabiliyordum. Ancak kendisi bırakın Arduino'yu, bilgisayara Steam üzerinden oyun indirmekten bile aciz, hatta Word kullanmayı dahi bilmiyor. Elinde her imkan var, kendine ait laptopu var hatta benim bilgisayarımı (1080+R5 2600 var) dahi kullanabilir. Ama inatla teknolojiden uzak mağara adamı gibi takılıyor.

Kendimle onu kıyaslamıyorum tabii ki benim hevesim vardı ancak, 13 yaşında bir çocuğun enazından PowerPoint sunumu yapmasını biliyor olması gerekmez mi?
Bu konuda üzerine düşüyorum ancak inatla reddediyor. En basiti bir eğitim dersi açıp (8dk) Word nasıl indilirilir i bile izlemeye dayanamıyor. Ama saatlerce Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyebiliyor. Kardeşimi nasıl kendini birşeylerde geliştirmeye ikna edebilirim?

Cezalandırma mantığını kullanmak istemiyorum ancak inatla beni o noktaya doğru götürüyor. En son dedimki ya bunu öğreneceksin, ya da telefonunu bir hafta alırım. Sizce doğru mu yapıyorum yoksa yanlış mı? Kardeşimi ileride bilgisayardan hiç anlamayan biri olarak görmek istemiyorum. (elektrk-elektronik müh. Okuyorum) en son gidip bilişim öğretmeni ile konuşacağım. Bu cocuğa ne öğretiyorsunuz diye.

Bir bilgisayar oyunlarıyla tanışsın hatta bence siz elinizle pes, FIFA gibi bilgisayarda deli eden oyunlar oynatın işte o zaman merak sarmaya başlar sonra da zamanla bu ne işe yarar şunu silsem ne olur derken bilgisayar bilgisi artar ama gidip de Word kullanım videosunu bana açsan bende izlemem ama önüne FIFA24 açsan oynasa biraz bilgisayara merak sarınca da önüne Word koysan başarırsın. Her ne kadar zorlama diyenler olmuş olsa da bu devirde Word açmayı bilmezsen bela olur başına şimdi böyle yaparsa iş işten geçmiş arkadaşları PC muhabbeti yaparken kendi Word açamayınca anlar. Tam ergen paketiymiş ama ha Ronaldo Messi edit+öf abi yinemi = bir ergen yapıyor.

Ben hiçbir zaman teknolojiyi öğrenmeliyim diye araştırmalar yapmadım.
Sevdiğim oyunlarda hile yapmaya çalışarak öğrendim eğer öğretmek istiyorsan ilgisini çekecek şeyler gerekli.

İlgisi yoksa çok zorlamayın. Farklı ilgi alanlarına yönlendirin kendisini.

Sorun ilgi alanı değil dostum, futbola merakı var diye her ay futbol kursuna gidiyor. Bir kısmınıda ben karşılıyorum (maçlar, halı saha ücretleri vs).

Ancak çocukda herhangi bir teknolojik bilgi yok, edinmeyide redediyor. Ödevi var ödevi 10 sayfa kağıda yazıyor ama 15dk içinde Word'de copy-paste yapmayı reddediyor. Araştırma yapmak diye bir şey zaten yok hakgetire, geçenlerde dünyanın 8 harikası ile ilgili ödev vermişler, bana gelip dünyanın 8 harikası nedir diye soruyor. Elinin altında "Google" gerçeği var ama bunu kullanmak yerine doğrudan bana soruyor.

Hani bu durum artık hevesi olmamasını geçti ben de biliyorum tabii ki de ama bu durum böyle ileryemez, annem babamda zaten teknolojiden neredeyse hiç anlamazlar. Dolayısıyla kendini hiçbir konuda geliştiremiyor. Bilmiyorum benmi fazla ileriyi düşünüyorum.

Bakın, 2024 yılında bilişim öğretmenin verdiği ödevi (8 sayfa) kağıt kalemle yazıp götürdü. Bu durum bir banamı tuhaf geliyor. Tamam hevesi olmayabilir bende matamatiği sevmem örneğin ama çarpma işlemi yapmayıdabilirim. En azından Word kullanmayı öğrenmemeli mi?

Hayatını Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyerek geçirmesini istemiyorum tabii ki de.

Şunu bilin ki çocuğa zorla öğretemezsiniz. Zorla öğretirseniz zaten çocuk bunalıma girer. Niye bu kadar kendinizi sinirli hissediyorsunuz ki? Bu kadar çocuğa kızmak yerine gidin onunla uyum sağlayıp onunla bilgisayar kullanımı ile ilgili eğlenceli Reels'ler seyredin. Çocuk sonsuza kadar bilgisayarlardan uzak kalacak değil ya.

Bir bilgisayar oyunlarıyla tanışsın hatta bence siz elinizle pes, FIFA gibi bilgisayarda deli eden oyunlar oynatın işte o zaman merak sarmaya başlar sonra da zamanla bu ne işe yarar şunu silsem ne olur derken bilgisayar bilgisi artar ama gidip de Word kullanım videosunu bana açsan bende izlemem ama önüne FIFA24 açsan oynasa biraz bilgisayara merak sarınca da önüne Word koysan başarırsın. Her ne kadar zorlama diyenler olmuş olsa da bu devirde Word açmayı bilmezsen bela olur başına şimdi böyle yaparsa iş işten geçmiş arkadaşları PC muhabbeti yaparken kendi Word açamayınca anlar. Tam ergen paketiymiş ama ha Ronaldo Messi edit+öf abi yinemi = bir ergen yapıyor.
Arkadaşım adı üstünde çocuk bu. 13 yaş ne demek? çocuk demek. bu 18 değil ki ona göre yorum yapasın.

Devir teknoloji devri diye herkes bilmek zorunda degil, oyle bir şey yok. İsine yarayacgı zaman acıp ogrenir, atla deve degil.

Ogrenmesin eksikligini hissettigi zaman sorumluluk alıp kendi acıp ogrenecek zaten. Rahat bırakın cocugu.
Dostum biz de biliyoruz. Fakat temel bilgisayar bilgisi şart. Buna ofis programları da dahil. Ha belki eğlenceli bir şekilde anlatırsan anlar. Fakat 13 yaşındaymış çocuk. Hadi 1-2 yıl geçti sonra üniversiteye gidecek bu insan. O zamanda kesinlikle zararı olur bu durumun.

Geri
Yukarı