Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

@benerayilmaz ileri düşünmüyorsunuz, keşke herkes sizin gibi kardeşine bir şeyler katmak için duyarlı olsa. Ama benim dediğim gibi ilgisiz olmasına geliyor. Ya da biraz zaman tanıyıp ilgi alanlarının artması için forumlara çekmeniz lazım. Hani yine bizi yönlendiren birisi olmadı, siz onun elinden tutup yine teknolojiye dayalı şeyleri illa aşılarsınız.

Bence onun biraz zamanı var, 13 yaşındaki çocuktan çok şey beklemeyin.

Arkadaşım adı üstünde çocuk bu. 13 yaş ne demek? Çocuk demek. Bu 18 değil ki ona göre yorum yapasın.

Umarım bu yorum ciddi değildir. 8yaşında çocukların Discord'da takas yapıp illegal sunucularda sanal takıldığı, Valorant'ta milletin ailesine sövdüğü, crack yapmaya çalıştığı ve bunların normal karşılandığı devirde 13yaşında birinin teknoloji ile ilgili tek vasfı Ronaldo Messi edit izlemekse mağara adamı olarak devam eder ya da 1-2sene sonra arkadaş ortamında (ki genelde lisedir bu PC sohbetlerinin döndüğü ortam) geri kalır bir anda merak salar bağımlı hale gelir. İddiasına girerim bu platformda bile en az %8i 11yaş altıdır. Ve çoğu 20yaşındaki adam kadar bilgili ve net önerilerde bulunuyordur.

Herkese selam eray ben 19 yaşındayım,

Kardeşim (13 yaşında) ismi koray, kendisi yaşı itibari ile birçok konuyu anlıyor biliyor. Ama kendisine bilgisayarla ilgili hiçbir şey öğretemiyorum. Ne zaman bir şeyler öğretmek istesem öff püff yapıp abi genemi ya moduna geçiyor. Ben onun yaşındayken bilgisayara crack program nasıl indirilir, oyun nasıl yüklenir, WinRAR nedir nasıl kullanılır, Arduino nedir nasıl kodlanır gibi birçok şeyi yapabiliyordum. Ancak kendisi bırakın Arduino'yu, bilgisayara Steam üzerinden oyun indirmekten bile aciz, hatta Word kullanmayı dahi bilmiyor. Elinde her imkan var, kendine ait laptopu var hatta benim bilgisayarımı (1080+R5 2600 var) dahi kullanabilir. Ama inatla teknolojiden uzak mağara adamı gibi takılıyor.

Kendimle onu kıyaslamıyorum tabii ki benim hevesim vardı ancak, 13 yaşında bir çocuğun enazından PowerPoint sunumu yapmasını biliyor olması gerekmez mi?
Bu konuda üzerine düşüyorum ancak inatla reddediyor. En basiti bir eğitim dersi açıp (8dk) Word nasıl indilirilir i bile izlemeye dayanamıyor. Ama saatlerce Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyebiliyor. Kardeşimi nasıl kendini birşeylerde geliştirmeye ikna edebilirim?

Cezalandırma mantığını kullanmak istemiyorum ancak inatla beni o noktaya doğru götürüyor. En son dedimki ya bunu öğreneceksin, ya da telefonunu bir hafta alırım. Sizce doğru mu yapıyorum yoksa yanlış mı? Kardeşimi ileride bilgisayardan hiç anlamayan biri olarak görmek istemiyorum. (elektrk-elektronik müh. Okuyorum) en son gidip bilişim öğretmeni ile konuşacağım. Bu cocuğa ne öğretiyorsunuz diye.

Şimdiki ebeveynlerin yaptığını yapıyorsunuz. İlgi alanı olmayan şeylere zorluyorsunuz. Bırakın biraz daha büyüsün sorumluluk alsın eğer adamakıllı ilgi alanı yoksa o zaman ilgi alanını bulmasına yardımcı olursunuz. Bir şeye zorlarsınız onu heves ile değil zorunluluktan yapacak. Heves olmadan da hiçbir şey düzgün olmaz.

Umarım bu yorum ciddi değildir. 8yaşında çocukların Discord'da takas yapıp illegal sunucularda sanal takıldığı, Valorant'ta milletin ailesine sövdüğü, crack yapmaya çalıştığı ve bunların normal karşılandığı devirde 13yaşında birinin teknoloji ile ilgili tek vasfı Ronaldo Messi edit izlemekse mağara adamı olarak devam eder ya da 1-2sene sonra arkadaş ortamında (ki genelde lisedir bu PC sohbetlerinin döndüğü ortam) geri kalır bir anda merak salar bağımlı hale gelir. İddiasına girerim bu platformda bile en az %8i 11yaş altıdır. Ve çoğu 20yaşındaki adam kadar bilgili ve net önerilerde bulunuyordur.

Katılıyorum kesinlikle, kuzenlerime baktığımda (biri 14 biri 15) onların imkanları daha az olmasına rağmen benimle hangi işlemci daha iyi konusunda tartışabiliyorlar. Geçenlerde bize geldiler, kendi aralarında ekran kartı karşılaştırıyorlar bizimki konuya fransız kaldığından dışlandı örneğin. Okuldada bu durumu yaşadığından eminim.

Abisinin kardeşini sacma salak videolarla zehirlemek yerine erken yaşta geliştirmesini istemesi kadar doğal bir şey yok. Hele teknoloji caginda, her şeyi internette yapıyorsak öğrenmesi şart, abartiya kacmadığı surece kadar erken o kadar iyi.
Gelen yorumlar abarti olmuş.
Ancak ceza diye bu yaşta baba rolüne senin de girmen pek doğru değil.
Zorla cezayla ve canini sıkmayla öğretemezsin, ona örnek ol yeter.
Bunu da yaptıklarını göstererek, abi imajını oturtarak kendini kanitlayarak yaparsin. Ki gelip foruma danistigina göre bunu pek saglayamamissin. Sorun yok, dedigim gibi örnek ol yeter.
13 yas da erken, bir tik abartıyor gibi geldin, ders vermek iyidir ancak yerinde. PC yerine disarida sosyalleşmesi, bir spora baslayip kendini geliştirmesi gereken yaşta.

Şimdiki ebeveynlerin yaptığını yapıyorsunuz. İlgi alanı olmayan şeylere zorluyorsunuz. Bırakın biraz daha büyüsün sorumluluk alsın eğer adamakıllı ilgi alanı yoksa o zaman ilgi alanını bulmasına yardımcı olursunuz. Bir şeye zorlarsınız onu heves ile değil zorunluluktan yapacak. Heves olmadan da hiçbir şey düzgün olmaz.

Matematik neyse temel bilgisayar bilgisi o kadar şart boşuna iyi ebeveyn rolü üstlenmeye lüzüm yok. Biri 13yaşında Word bile yazamıyorsa öğrenmek zorunda. Şu devirde askere jandarmaya bile ileri seviye Word, Excel kullandırılıyor bilen 1kişi çıksa karakolda paşa oluyor bana nöbet yazma ayağına. Ve şu bir gerçek ki nasıl sen 60yaşında dedene(örnek) Excel öğretemezsen 18yaşından sonra kimse adamakıllı bilgisayar öğrenemez.

Katılıyorum kesinlikle, kuzenlerime baktığımda (biri 14 biri 15) onların imkanları daha az olmasına rağmen benimle hangi işlemci daha iyi konusunda tartışabiliyorlar. Geçenlerde bize geldiler, kendi aralarında ekran kartı karşılaştırıyorlar bizimki konuya fransız kaldığından dışlandı örneğin. Okuldada bu durumu yaşadığından eminim.

Çocuğun ilgi alanı olmayabilir? Belkide başka bir alanda sizden kat kat daha iyi şeyler bilecek. O zaman şimdiki çocukların hepsi bilgisayar programcısı olsun geleceğe hiçbir meslek yetiştirilmesin.
😀 Biraz eski kafalı davranıyorsunuz baban tamirci ise sende aile mesleğini devam ettirmek zorundasın gibi bir sonuca çıkıyor.

Bir de bunu teknoloji çağında olduğumuzu varsayarsak lise2ye falan geçti mi daha ağır yaşayacak.

Matematik neyse temel bilgisayar bilgisi o kadar şart boşuna iyi ebeveyn rolü üstlenmeye lüzüm yok. Biri 13yaşında Word bile yazamıyorsa öğrenmek zorunda. Şu devirde askere jandarmaya bile ileri seviye Word, Excel kullandırılıyor bilen 1kişi çıksa karakolda paşa oluyor bana nöbet yazma ayağına. Ve şu bir gerçek ki nasıl sen 60yaşında dedene(örnek) Excel öğretemezsen 18yaşından sonra kimse adamakıllı bilgisayar öğrenemez.
Hocam bu işler yaşa değil olgunluğa bakar.Biraz daha zaman geçsin.Lisede adam akıllı ortamlara girsin kendini geliştirme isteği gelsin.O zaman bu isteği kullanarak bir şeyler öğreticeksin.

Kardeşinin hemen 20 yaşındaki adamlar gibi teknoloji bilgisinin olmasını mı öneriyorsun?

Geri
Yukarı