Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

Çocuğun ilgi alanı olmayabilir? Belkide başka bir alanda sizden kat kat daha iyi şeyler bilecek. O zaman şimdiki çocukların hepsi bilgisayar programcısı olsun geleceğe hiçbir meslek yetiştirilmesin.
😀 Biraz eski kafalı davranıyorsunuz baban tamirci ise sende aile mesleğini devam ettirmek zorundasın gibi bir sonuca çıkıyor.

Hocam çocuk Word yazamıyormuş ne bilgisayar programcısı? Word'ü askerde, doktorda, öğretmende, avukatta kullanmak zorunda şu devirde. Bilgisayar olmadan olabileceğin meslekler sanayi, mağara adamlığı dernek başkanlığı falandır.

@benerayilmaz ileri düşünmüyorsunuz, keşke herkes sizin gibi kardeşine bir şeyler katmak için duyarlı olsa. Ama benim dediğim gibi ilgisiz olmasına geliyor. Ya da biraz zaman tanıyıp ilgi alanlarının artması için forumlara çekmeniz lazım. Hani yine bizi yönlendiren birisi olmadı, siz onun elinden tutup yine teknolojiye dayalı şeyleri illa aşılarsınız.

Bence onun biraz zamanı var, 13 yaşındaki çocuktan çok şey beklemeyin.

Bilgisayarına FIFA 2013 yükledim bilirsiniz efsanedir. Bir baktı oynadıda halen daha ara ara girip oynuyor. Ancak geçen bilgisayara güncelleme gelmiş Windows Update, abi bilgisayara güncelleme geldi güncellesene şunu dedi, bende ciddi bir şey sanıp müsait olmadığımdan bakamadım. 1 hafta sonra ilgilenebildim.

Sadece güncelleme hatası var diye bir hafta boyunca bilgisayarı açmamış. Bende ufaktan sinirlendim, internete Windows güncellemesi nasıl yapılır yazıp bakamadın mı beni bunun için çağırdın diye, ufak bir tartıştık.

Sorumluluk verin. PowerPoint ve Excel gibi programlara ilgisini çekemezsiniz. Zaten az biraz fare oynatmayı bilen herkes gerekirse YouTube üzerinden açıp nasıl kullanacağını öğrenir. Sorumluluğu da ilgisinin olduğu şeylerde önüne engel koyarak verin. Örneğin oynadığı bir oyunun önemli bir dosyasını silin, internette araştırıp Steam'den doğrulamayı öğrensin.

Bilgisayarına FIFA 2013 yükledim bilirsiniz efsanedir? Bir baktı oynadıda halen daha ara ara girip oynuyor. Ancak geçen bilgisayara güncelleme gelmiş Windows Update, abi bilgisayara güncelleme geldi güncellesene şunu dedi, bende ciddi bir şey sanıp müsait olmadığımdan bakamadım. 1 hafta sonra ilgilenebildim.

Sadece güncelleme hatası var diye bir hafta boyunca bilgisayarı açmamış. Bende ufaktan sinirlendim, internete Windows güncellemesi nasıl yapılır yazıp bakamadın mı beni bunun için çağırdın diye, ufak bir tartıştık.

Çocuğu hazıra alıştırmışsın hocam farkında değil misin? Kendi başına bırak sadece tüyo ver Technopat gibi forumlara bak de. Bak bakalım kendisi nasıl bir zaman sonra sıkılıp halletmeye çalışıyor.

Sorumluluk verin. PowerPoint ve Excel gibi programlara ilgisini çekemezsiniz. Zaten az biraz fare oynatmayı bilen herkes gerekirse YouTube üzerinden açıp nasıl kullanacağını öğrenir. Sorumluluğu da ilgisinin olduğu şeylerde önüne engel koyarak verin. Örneğin oynadığı bir oyunun önemli bir dosyasını silin, internette araştırıp Steam'den doğrulamayı öğrensin.

Keşkeee... Az önce yazdım Windows Update tuşunun yerini öğrenmeye bile tenezzül etmiyor.

Herkese selam Eray ben 19 yaşındayım,

Kardeşim (13 yaşında) ismi koray, kendisi yaşı itibari ile birçok konuyu anlıyor biliyor. Ama kendisine bilgisayarla ilgili hiçbir şey öğretemiyorum. Ne zaman bir şeyler öğretmek istesem öff püff yapıp abi genemi ya moduna geçiyor. Ben onun yaşındayken bilgisayara crack program nasıl indirilir, oyun nasıl yüklenir, WinRAR nedir nasıl kullanılır, Arduino nedir nasıl kodlanır gibi birçok şeyi yapabiliyordum. Ancak kendisi bırakın Arduino'yu, bilgisayara Steam üzerinden oyun indirmekten bile aciz, hatta Word kullanmayı dahi bilmiyor. Elinde her imkan var, kendine ait laptopu var hatta benim bilgisayarımı (1080+R5 2600 var) dahi kullanabilir. Ama inatla teknolojiden uzak mağara adamı gibi takılıyor.

Kendimle onu kıyaslamıyorum tabii ki benim hevesim vardı ancak, 13 yaşında bir çocuğun enazından PowerPoint sunumu yapmasını biliyor olması gerekmez mi?
Bu konuda üzerine düşüyorum ancak inatla reddediyor. En basiti bir eğitim dersi açıp (8dk) Word nasıl indilirilir i bile izlemeye dayanamıyor. Ama saatlerce Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyebiliyor. Kardeşimi nasıl kendini birşeylerde geliştirmeye ikna edebilirim?

Cezalandırma mantığını kullanmak istemiyorum ancak inatla beni o noktaya doğru götürüyor. En son dedimki ya bunu öğreneceksin, ya da telefonunu bir hafta alırım. Sizce doğru mu yapıyorum yoksa yanlış mı? Kardeşimi ileride bilgisayardan hiç anlamayan biri olarak görmek istemiyorum. (elektrk-elektronik müh. Okuyorum) en son gidip bilişim öğretmeni ile konuşacağım. Bu cocuğa ne öğretiyorsunuz diye.

Şimdi seni zorla felsefe öğrenmeye götürseler hoş olur mu? Olmaz. Hani iyi niyetlisin ama daha farklı şeylerle onu kazanmaya çalış. Ayrıca aile kavramında tek ağabey rol model değildir. Anne ve baba rolünün etkisinde gelişiriz. Sorunun kaynağını aslında dolaylı yoldan söylemek istemiyorum. Sen ona mesafeli ve saygılı dur. İşi büyüklerinizde çözün.

Temel bilgisayarı öğretmeye çalış. Öyle üst düzey şeyler bilmesine gerek yok. Devir teknoloji çağı. Ancak öğrenmekte güçlük çıkarıyorsa bırak. Zorlama. Daha 13 yaşında bir çocuk. Zamanı geldiğinde o da temel bilgisayarı öğrenmenin şart olduğunu anlayacaktır.

Hani anlıyorum. Abisin, kardeşinin iyiliğini istiyorsun, yeni şeyler öğrenmesini istiyorsun ancak bazı şeyler zorla olmaz.

Keşkeee... Az önce yazdım Windows Update tuşunun yerini öğrenmeye bile tenezzül etmiyor.

Bırak öğrenmesin en sonunda ona sorun çıkartacak. Sen çözme kendisi çözmeye çalışsın en fazla virüs falan sokar. Ona format atmayı da öğretmek için bir fırsatın olur. Çocuğa internet kafe gibi hizmet veriyorsun 😀 sorunu olunca ben halledeyim oyununa devam etsin mantığında ilerliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı