Kardeşim ailem ile anlaşamıyor

Dostum annenle güzelce bir konuş. Her şeyi anlatma sadece onu düzelteceğini annenin de sana yardımcı olması gerektiğini söyle. Kardeşinle ilgilen. 1-1.5 ay gibi bir süreç var önünde. Eğer çabalarsan bu kadar kısa sürede halledersin. Babanızı kaybettiğinize gerçekten çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin. İlk önce yalanı bırakmasını sağla. Onun hep yanında ol. Bu saatten sonra ona senin babalık etmen gerek. Sonuçta 8. sınıfı sen geçmişsin. Onla birlikte ders çalış. Konu dinleyin test çözün. Temizliğini aksatmamasını sağla. Ona yaptığı şeyin bağımlılık haline geldiğini ve zararlarını anlat. Yavaş yavaş azaltmasını sağla. Onun yanında olursan kendini yalnız hissetmez. Bu arada sana sorularım var.
Çok oyun oynar mısın? Ya da telefona bakar mısın? Kısacası boş vakit geçirir misin?
Kardeşinle neden dalga geçiyorlar?
Kardeşinle yeterince zaman geçirebilecek kadar abi misin?
Bu arda sakın çocuğa psikolojisi bozuk gibi davranma. Onun psikoloğu değil abisisin bunu unutma. Çek karşına seni düzelteceğiz de, yaşadıklarını yaşadığını anlat nasıl zamanlar geçirdiğini anlat. Her gelişme olduğunda bana yazarsan daha çok yardımcı olurum.

Evet oynarım telefon yok boş vakit geçiririm. Kardeşimle dersleri kötü diye dalga geçiyorlar. Evet abiyim her gün evdeyim.

@alyhisa iyi günler dilerim öncelikle şu an yaşamakta olduğunuz sorun ve sıkıntılar için içtenlikle size sabırlar dilerim. Ailecek yapmanız gereken önemli şey şudur siz kardeşinizi şu an hayat denen bir yarışmanın içine soktunuz ve ondan iyi sonuçlar bekliyorsunuz ve kıyaslama yapıyorsunuz ilk önce bundan vazgeçmeniz gereklidir. Sebebi çok basit kimse bir doğmuyor bu hayatta kimsenin yaşamı biyolojisi bir değil yani sen ve kardeşin bir değilsiniz bunu öncelikle hem siz abi olarak hem vasisi olan anneniz bunun farkına varmanız gerekir. Siz ve kardeşiniz farklıdır kilo, boy, göz rengi uyku saati ve yeme şekline kadar bunu aklınızdan çıkarmayın eğer ki bunu içselleştirebilirseniz o zaman kardeşine gerçekten yardım etmeye hazır bir aile olabilirsiniz. Çözüm basit değildir öncelikle kardeşinizin yeteneğinin zekasının ve kondisyonunun ne kadar olduğunu bilmelisiniz sonrası zaten ıplik söküğü gibi gelecektir siz 200 soru çözebilme yeteneğiniz varken kardeşiniz belki en fazla 100 soru çözebilmektedir veya siz günde 10 km yürüyebilirken başka örnek olarak ise kısa zamanda uyuyarak zinde kalabilmeniz gibi bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. Asıl amaç kardeşinizin kişiliğine göre planlama yapıp ajanda hazırlamanız ve bunu ona danışarak fikir alarak yapıp onu gelişmesine yardımcı olmanız gerekmektedir. Kardeşinizin yalan söylemesi sizin ona örnek gösterdiğiniz bir karaktere dönüşmesi için onu çabalayarak strese sokuyorsunuz ve oda rahatlayıp bu sorunları kısa bir sürede olsa unutabilmek için kendini tatmin etmek zorunda kalıyor maalesef bu sorunu kolay aşabilmeniz zordur. Çünkü yakın çevresiyle veya arkadaşları ile büyük ihtimal aynı imkanlara ve araçları sahip değildir. Lütfen aile olarak yardım ederken yanlış adım atmayın çünkü ömür boyu onu düzeltmesi zor olabilir veya onu komple kaybedebilirsiniz.

Geri
Yukarı