Kargo parası ödenmesine rağmen PTT 1000 TL ücret aldı

mhmtkcbs

Centipat
Daha fazla  
Merhaba Amerika'daki tanıdığımız ayakkabı gönderecekti iki kutu. Kargoya 18 Mart tarihinde vermiş ve 80 dolar ücret ödemiş. Fişini atmıştı bize. Bugün evde değildim, kargo gelmiş PTT tarafından anneme 1000 TL kargo parası olduğunu söylemişler. Annem de vermiş. Normal mi almaları? Kargo parasının ödendiğine eminim.

Merhaba Amerika'daki tanıdığımız ayakkabı gönderecekti iki kutu. Kargoya 18 Mart tarihinde vermiş ve 80 dolar ücret ödemiş. Fişini atmıştı bize. Bugün evde değildim, kargo gelmiş PTT tarafından anneme 1000 TL kargo parası olduğunu söylemişler. Annem de vermiş. Normal mi almaları? Kargo parasının ödendiğine eminim.
Kandırmışlar sizi. Geçmiş olsun.

Büyük ihtimal Annenizin ödediği vergiydi.

Bazı çürük elmalar keyfi alabiliyor ve her kargoda var diyebilirim.

Geçen gün yaşadık. Bir müşteriye ürünü kargo yaptık, 600kg ürün vardı ve çıkan ücret ne ise ödedik. Kargo müşteriye ulaşınca bizi aradı kargocular para talep ettiler diye, telefona ben geçtim alamayacağını çok güzel bir dille anlattım. 10 dakika sonra müşteri geri aradı "bu kadar malı indirdik bahşiş niyetine istedik" demişler...

AliExpress siparişlerinde kargo ücretini ürünü teslim alırken ödüyordum, muhtemelen sistem hala aynı ve ABD / Avrupa siparişlerinde de geçerli. Yine de 1000 ₺ fazla gibi.

AliExpress üzerinden çok alışveriş yaptım fakat hiç bu kadar vergi çıkmamıştı. En fazla 200 TL istemişti görevli.
Bazen gümrük memurları kafalarına göre vergi çıkarabiliyorlar. Ürünlere bakma gereği dahi duymadan. Size hediye olarak gelen ayakkabıların faturası içinde miydi? Üstünde bir fiyat yazıyorsa ona göre vergilendirilmiş olabilir. Kargo parası değil bu, vergi kesinlikle.

Geri
Yukarı