Kargo Ücretleri 1 Temmuz'dan İtibaren Zamlanıyor

Eskiden siteler 50 TL ve üstü alışverişe ücretsiz kargo derdi. Şimdi çoğu 250-300 TL ve üstüne ücretsiz kargo diyor.

Örgü ipi satıyoruz hocam.
Anladım. Yanlış anlamayın küçümsemek için söylemiyorum. Şahsen sizin için zor olacağını düşünüyorum. Örgü ipleri ne kadar bilmiyorum ama en fazla 25-30 TL'dir herhalde. 25-30 TL'lik ürün için 18 TL kargo ücreti verecek müşterileriniz. Bence işlerinizde biraz azalma olur.

Anladım. Yanlış anlamayın küçümsemek için söylemiyorum. Şahsen sizin için zor olacağını düşünüyorum. Örgü ipleri ne kadar bilmiyorum ama en fazla 25-30 TL'dir herhalde. 25-30 TL'lik ürün için 18 TL kargo ücreti verecek müşterileriniz. Bence işlerinizde biraz azalma olur.
Yurt içi gönderimlerde Mart ayından beri bir azalış söz konusu. Makul fiyatlı olsun diye artık beşer yumak satıyoruz Hepsiburada ve Trendyol'da. Yurt dışına satışlarımız da oluyor, satışlar kur farkı sayesinde kendini kurtarıyor çok şükür.

PTT üzerinden yurtdışına gönderilerimiz oluyor, sene başında SDR kuru üzerinden ücretlendirme yapıyorlardı (İMF'nin belirlediği uluslararası kur), çünkü dolar çok oynaktı. Evet, fiyatlar en az 2 katına çıktı.

Malesef ülke ciddi anlamda çok kötüye doğru gidiyor. Bu gibi durumlarda özel şirketlerde dahil, hatta bakkalından tutun, kuaförüne kadar, her insan bunu fırsatlandırmaya çalışıyor. Örnek daha 2 gün önce ne olduğu belirsiz bir marka olan 1 kg küp şekerin fiyatı 32 TL idi. Şu an o şeker 20 TL. İki gün önce çok şaşırıp marketin sahibine tepki vermiştim. Suratında bir gülümseme "şekere çok zam geldi" dedi. Madem bu kadar zam geldi iki gün içinde ki 12 TL değişimin nasıl bir mantığı var. Demek ki 2 gün önce kafasına esmiş böyle bir senaryo, denemiş ve tutmamış. Evet genel olarak şekerede ayrıca zam geldiğini fark ettim diğer tüm yerlerde de. Fakat böyle bilinmedik bir markayı önce 32 TL, tutmayınca 20 TL satmak terbiyesizliktir. Biz Türk halkı gerçekten eskiden birbirine yardım sever olan bir toplumduk. Komşulukta bitti, tüm samimiyet bitti gibi. Bunun yerine artık güçlünün zayıfı ezdiği bir yere dönüştü. Fırsatçılığın daniskası resmen. Halimiz ne olacak bilmiyorum. Ama buna sebep olan malum kişinin dışında marketler ve neredeyse her ticaret yapan insanlarda pekiştiriyor seve seve hemde...Bu sorunları çözmek için sanırım boğazımıza kadar battıktan sonra sokaklara çıkarak aşacağız. Diğer türlü hiç olacak gibi değil.

Geri
Yukarı