Karışık devreler ve dirençlerin Seri/Paralel bağlanması

Karışık devreler ve seri paralel karışık bağlantıya geçmeden önce direnç nedir onu öğrenelim:
Direnç:
Elektrik akımının geçişine zorluk gösteren elektrik devre elemanına direnç denir.
Direnç "R" ile gösterilir birimi "OHM" Omega simgesi ile gösterilir."Ω "

Karışık Devreler:
Aynı devrede içinde dirençlerin seri ve paralel bağlanmasına karışık bağlantı denir.
Önce paralel bağlı dirençlerin çözümü yapılarak başlanır. En son tek direnç kalıncaya kadar işlem devam eder.

Buna burada örnek veremem ama şu videoyu izlemenizi öneririm:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Seri Bağlantı:
Dirençlerin ardı ardına bağlanmalarına seri bağlantı denir.
Seri bağlı olan dirençlerin yerine geçecek olan tek bir dirence eş değer direnç Res(Toplam direnç) denir.
Seri bağlantıda devreden geçen akım sabit devre gerilimi seri bağlı dirençlerin üzerine düşen gerilimlerin toplamına eşittir.

ÖRNEK:
1613831153209.png

ÇÖZÜM:
1613831172409.png

Paralel Bağlantı:
Dirençlerin uç uca bağlanmasına paralel bağlantı denir. Eş değer direnç hesaplanırken eş değer direncin tersi, dirençlerin tersinin toplamına eşittir.
Paralel bağlantıda dirençlerin bağlandığı kol gerilimleri sabit, toplam akıma eşittir.

Örnek:
1613831184944.png

ÇÖZÜM:
1613831200343.png

Soruları ve cevapları Paint'ten yazdım, yazım kötü kusura bakmayın.
Yukarıda attığım link hariç hiç bir yazıyı kopyalamadım hepsini ben yazdım. Zaten pek yazı yok ama örneklerden anlarsınız diye düşünüyorum.
İyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olmamış. Şu an lise kategorisinde sorulan herhangi bir soruya cevap vermediğinizi fark etmelisiniz. Rehber tarzında bir yazı hazırlamışsınız, teşekkürler ve elinize sağlık ancak hitap ettiği eğitim gruplarını ve "basit devreler" üzerinden gittiğinizi belirtseniz daha iyi olur. Üniversitede "Devre Teorisi" isimli derste gördüğüm seri ve paralel bağlı devreler hiç de buna benzemiyor tahmin edebileceğiniz üzere. Özellikle "Paint" kısmı çok özensiz olmuş. Bilgisayarınızda "karakter eşlem" kısmına girerek "Λ" bu işareti kopyalamanız ve gerekli yerlere metin olarak yan yana yapıştırmanız çok da zor değildi. Mümkün olduğunca el ile yazmaktan kaçının. Sadece onda olduğu konusunda bilgim yok fakat Win10 kullanıyorsanız standart "Paint" yerine "Paint3D" kullanın. Onda o karakteri bulmanıza gerek kalmadan, yalnızca 1 kere doğru çizip sonra da o şekli "sihirli seçim" moduyla kopyalarak elde edebilirsiniz. Bakınız:

1613833429953.png

Şimdi bir de "lise" kategorisinde cevapladığım son soru için attığım cevaba bakalım:

Adsız1.png

Sizin hazırladığınız "içerik" ile benim yaptığım tek bir soru çözümünü karşılaştırmak size kalmış. Yapmak için yapılmış bir içerik olduğunu düşünsem de elinize sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı