Karışık Ellilik Nadir Midir?

Sarp Demir

Hectopat
Daha fazla  
Ben yazıları sol elimle yazıyorum. Ama yazı yazmak ve çatal bıçak tutmak dışında herşeyi sağlakmışım gibi yapıyorum. Bu solaklık değil de "karışık ellilik" diye ayrı bir sınıfa giriyormuş, yeni öğrendim. Peki bu nadir birşey mi yoksa sıradan bir durum mu?

Sıradan bir durum. Sonradan geliştirilebilir.

Zamanında sağ kolumu bilekten kırmıştım. Kolum alçıdaydı, bu yüzden çoğu şeyi sol elimle yapmak zorunda kalmıştım. Biraz geliştirmiştim ama alçıdan çıkınca yeniden sağ ele geçtim, sonra her şeyi unuttum nasıl becerdiysem :D

Küçükken mahalle maçları yapardık ve takımımızın standart oyuncularından ikisinde bu durum vardı. Solak şekilde futbol oynuyorlardı ama sağ elle yazı yazıyorlardı. Etrafımda birden iki kişi olunca çok düşünmemiştim şimdi merak ettim gerçekten ilginç bir durum çünkü.

Zamanında sağ kolumu bilekten kırmıştım. Kolum alçıdaydı, bu yüzden çoğu şeyi sol elimle yapmak zorunda kalmıştım. Biraz geliştirmiştim ama alçıdan çıkınca yeniden sağ ele geçtim, sonra her şeyi unuttum nasıl becerdiysem :D
:D Anladım, teşekkürler.

Aynı kol kırma olayını ben de yaşadım sol elle yazdım bir dönem 😃 Geçmiş olsun. Ama bu şekilde tanıdığım kişilerde bu durum istekleri dışında oluşmuştu gerçekten ilginç.

Nadirdir çünkü istisnalar hariç sonradan geliştirilmesi gerekir. Profesyonel olarak masa tenisi oynadığım dönemde (2005 - 2014 arası) turnuvalarda solak rakiplere karşı çok zorlanmam nedeniyle zaman içinde sol elimi geliştirmeye başlayarak o gruba dahil olmuştum. Şu anda iki elimle de yazı yazabiliyorum (genellikle sağı kullanıyorum) fakat çanta taşırken, kapıyı açarken, telefon kullanırken ve yemek yerken sol elimi kullanmaya daha yatkınım.

Ayrıca bu grubun çoğunluğunu solaklar oluşturur çünkü saat düzeninden endüstriyel tasarımlara kadar pek çok şey solaklara uygun değildir. Bu yüzden genellikle zaman içinde ters elini kullanmaya, sağ elini kullananlara göre daha yatkın olurlar. Solak olup bilgisayar kullanırken fareyi sağ eliyle kullanan ya da yemek yerken yanındakiyle kolu çarpışmasın diye sağ elini kullanan solak oranı az değildir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı