Karışık tarih kitap önerisi

Mehmetsabrig21

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba, öncelikle! Konuya direk olarak girmek isterim. Sizlere güzel kitap önerileriyle geldim. Hızlıca başlayalım:

1.Fatih Sultan Mehemmed (Halil İnalcık): Güzel insanlar bu kitabı alarak Fatih'in hayatına dair neredeyse her şeyi öğrenebilirsiniz. Kitap neredeyse kusursuz. Fatih' in hayatı üstüne bir kitap. Halil hocamız bu kitaba İlk bölüm olarak 1302-1453 tarihlerinden başlıyor, yani Fatih'ten çok öncesine-Osmanlının kuruluşundan itibaren-. Burada sizlere Osmanlının Bizans'la olan ilişkilerinden, Önceki İstanbul kuşatmalarından ve Koca Murada kadar her şeyi aşırı detaylı olarak anlatıyor. İkinci ve diğer bölümlerde Tamamen Fatihin hayatı odaklı devam ediyor. Tarih kurtları için muazzam detaylı bir kaynak eser. Ama kitabın dili biraz eskilere kaçıyor. Bazı kelimelerin anlamlarını bilmiyorsanız okumanın akıcılığı bozuluyor. Bir diğer kötü yanı ise eğer kitapta akıcılık ararsanız üzülerek söylüyorum maalesef dostlar kitap bazı bölümlerde acayip boğucu olabiliyor. Ama Tüm bunlara rağmen müthiş bir eser KESİNLİKLE tavsiye ederim.

2.Türklerin Tarihi 1 ve 2 ( İlber Ortaylı): Arkadaşlar bu iki kitabı alıp şöyle güzelce bir tarihimize bakabilirsiniz. Kitaplar gayet akıcıdır. Okuması kolaydır, modern bir Türkçeye sahiptir. Ama bazı bölümleri yine sizi sıkabilir-tabi bunlar kişiden kişiye değişir-. Ama benim tavsiyem bu iki kitap okunmalıdır. Çünkü tarihimiz hakkında en azından genel bir bilgimiz olmalı ve bu iki kitapla bu bilgi eksikliği varsa eğer kapatabiliriz.

3.İttihad ve Terakki Cemiyeti (Kazım Karabekir): Arkadaşlar bu kitabı önermemdeki sebep yakın tarihe ilgi duyan güzel insanlar içindir. Hele ki iş İttihad ve Terakki olunca yakın tarihçilerin bu konu hakkında fazla merakları olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Kitap Osmanlıda kullanılan çoğunluğu arap ve farsça dil kökenli kelimelerin kullanıldığı sözcükler içeriyor. Yani kitabı okurken anlam bütünlüğü bozulabiliyor kitabın kötü yanıda bu işte. Ama bu kitap illaki alınıp okunmalı dostlar.

Eğer isterseniz ikinci bir tavsiye de gelebilir. Şimdilik bu kadardı herkese iyi günler!

Yeni konular

Geri
Yukarı