Kariyer planlarından hangisi seçilmeli?

Edmond dantes

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Dijital Tasarımcı
Merhabalar arkadaşlar,
Bu ay Kocaeli üniversitesinden mezun olacağım. Şu an Kocaeli'nin belki de en iyi reklam ajansında çalışıyorum ama çalışan gibi değil de öğrenci olduğumdan "belki mezun olunca bizden ayrılabilir" gibi görülüyordum. Öğrenci olduğumdan bana çok fazla maddi yatırım yapılmıyordu.

Asıl sorum şu şu anda çalışmakta olduğum reklam ajansı bana aylık 3.500 TL maaş teklifi verdi. Burada 900 TL'lik bir dairede yalnız kirada kalacağım. Ona göre giderim olacak.

Diğer seçenek ise İstanbul'a döneceğim bana ümraniyeden gelen 4500 liralık bir iş teklifi veren global bir firmanın teklifini kabul edip yakınlarda bir yerde kiraya çıkana kadar esenyurttaki ailemin evinde birkaç ay kalacağım.

Sizce bu senaryolardan hangisini seçmeliyim nasıl değerlendirmeliyim?

Merhabalar arkadaşlar,
Bu ay Kocaeli üniversitesinden mezun olacağım. Şu an Kocaeli'nin belki de en iyi reklam ajansında çalışıyorum ama çalışan gibi değil de öğrenci olduğumdan "belki mezun olunca bizden ayrılabilir" gibi görülüyordum. Öğrenci olduğumdan bana çok fazla maddi yatırım yapılmıyordu.

Asıl sorum şu şu anda çalışmakta olduğum reklam ajansı bana aylık 3.500 TL maaş teklifi verdi. Burada 900 TL'lik bir dairede yalnız kirada kalacağım. Ona göre giderim olacak.

Diğer seçenek ise İstanbul'a döneceğim bana ümraniyeden gelen 4500 liralık bir iş teklifi veren global bir firmanın teklifini kabul edip yakınlarda bir yerde kiraya çıkana kadar esenyurttaki ailemin evinde birkaç ay kalacağım.

Sizce bu senaryolardan hangisini seçmeliyim nasıl değerlendirmeliyim?
Şöyle düşün. İlk 3 ay kira ve yemek parası vermiyorsun. Yaklaşık 13 bin tl'lik bir yatırım demek. Ki İstanbul'dan bahsediyoruz. Türkiye ekonomisini yöneten şehir. İstanbul'a gidin.

İstanbul'daki bir ajans değil

Sürekli çalışmak istiyorsan ve orada devam edebileceksen mantıklı gibi duruyor. Ayrıca masrafın normalden daha az olacak para da biriktirebilirsin bence İstanbul daha mantıklı olacaktır. Bunların hepsinden önemlisi senin içinden ne geçiyor? Sırf parası daha iyi diye sevmeyeceğin birşeyse ajansta kalmalısın.

Sürekli çalışmak istiyorsan ve orada devam edebileceksen mantıklı gibi duruyor. Ayrıca masrafın normalden daha az olacak para da biriktirebilirsin bence İstanbul daha mantıklı olacaktır. Bunların hepsinden önemlisi senin içinden ne geçiyor? Sırf parası daha iyi diye sevmeyeceğin birşeyse ajansta kalmalısın.
Şöyle bir şey anlatabilirim İstanbul'daki bu yer bizim şuanki bir müşterimiz. Bunların işlerini yaparken çok keyif alıyorum sevdiğim bir marka ama müdürlerinin çok mobing yaptığını gördüm ve duydum. Benimle karşılıklı çalışmaya ilk başladıklarında bana da baskı uygulayarak iş çözmeye çalışıyorlardı lakin zamanla aramız düzeldi ve kanka olduk diyebilirim bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi emin olamıyorum. Orada işe başladığımda mobing yemeyeceğimin garantisini veremem
Sen ne istiyorsun?
Kafam da iki senaryo için de planlar var ajansta kalırsam grafik tasarımın yanında kendimi arayüz tasarımında da geliştirerek bir seviyeye geldikten sonra banka gibi kurumsal bir firmanın arayüz tasarımı ekibine dahil olabilirim.

İstanbul'daki firma bir ajans değil bizim müşterilerimize biri. Şuanki markalarımızdan çalışırken en keyif aldığım marka. Ama şunu da biliyorum müdürlerin çalışanlarına mobing uyguladığını çokça duydum. Aramızdaki iletişimimizin çok kuvvetli olmasına rağmen bunun olmayacağının garantisini veremem. Oraya girdiğimde kendimi tek bir tarzda geliştirmiş olacağım. Tabi yine atılgan olup diğer tasarımsal işlerini de alırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı