Kocaeli vs İstanbul'da kariyer planlaması

Edmond dantes

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Dijital Tasarımcı
Selam arkadaşlar bu yıl Kocaeli üniversitesinden mezun olacağım. Şu anda 2, 5 yıldır asgari ücrete burada bir ajansta çalışıyorum. Eğer burada kalırsam buranın piyasasından ötürü aşağı yukarı 3-3.5k maaş alacağımı tahmin ediyorum. Eğer burada kalırsam bir eve çıkıp kendime sıfırdan yeni bir düzen kuracağım.

Diğer alternatifim de ise İstanbul'a 1-2 aylığına ailemin yanına Beylikdüzü'ne geçeceğim? Daha merkezi bir yerde (Mecidiyeköy, Beşiktaş, Ümraniye vs) şöyle 4-5K arası bir ajansa gireceğim daha sonra orada iş yerime yakın bir eve çıkacağım.

Ancak bu ikisi arasında çok kalıyorum ikisinin de avantajları dezavantajları var.

Kocaeli sakin trafiksiz az insan olan bir yer fakat maaşlar düşük. İstanbul ise tam tersi orada ailem ister istemez onların yanında kaldığımda bana karışmak isteyecekler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar bu yıl Kocaeli üniversitesinden mezun olacağım. Şu anda 2, 5 yıldır asgari ücrete burada bir ajansta çalışıyorum. Eğer burada kalırsam buranın piyasasından ötürü aşağı yukarı 3-3.5k maaş alacağımı tahmin ediyorum. Eğer burada kalırsam bir eve çıkıp kendime sıfırdan yeni bir düzen kuracağım.

Diğer alternatifim de ise İstanbul'a 1-2 aylığına ailemin yanına beylikdüzü'ne geçeceğim? Daha merkezi bir yerde (mecidiyeköy, Beşiktaş, ümraniye vs) şöyle 4-5K arası bir ajansa gireceğim daha sonra orada iş yerime yakın bir eve çıkacağım.

Ancak bu ikisi arasında çok kalıyorum ikisinin de avantajları dezavantajları var.

Kocaeli sakin trafiksiz az insan olan bir yer fakat maaşlar düşük. İstanbul ise tam tersi orada ailem ister istemez onların yanında kaldığımda bana karışmak isteyecekler.

Kocaeli'de maaş düşük İstanbul'da maaş fazla ama Kocaeli'de fiyatlar, kiralar ucuz İstanbul'da tam tersi ona göre düşün.

İstanbul'da yüksek kiraları da göz önünde bulundurun. Mecidiyeköy, Beşiktaş ve Ümraniye'de kiraya çalışmanız gerekebilir. Daha düşük maaşa karşın, yaşama maliyetlerini daha rahat karşılayabileceğiniz bir iş ile hayata atılmanızı öneririm. Sonrası zaten gelecektir. Mühendis arkadaşım 3K ile işe başladı ve 1 yıl sonra 2 katı maaşa başka bir firmaya geçti. Bu böyle artarak devam etti, şimdi gayet mutlu. Sektörde firma içinde maaş artışı çok da yüksek olmaz. İsim yaptıktan sonra firmadan firmaya transferlerle gelirinizi artırabilirsiniz. Kaldı ki mesleğiniz freelance çalışmaya el veriyorsa yan gelirleriniz de olabilir.

Fiyatları düşününce maaşlar aşağı yukarı aynı seviye. Bence İstanbul'da kariyer yaparsan daha iyi çevre edinirsin diye düşünüyorum. Çalışacağın ajanslar bence karar vermende şehirden daha önemli etken. Mesleki kariyerin için İstanbul iyi olacaksa ailene, Kocaeli iyi olacaksa Kocaeli'ne birkaç sene katlanacaksın.

Merhaba,

Çalışma alanlarımız farklı fakat durumumuz aynı. Ben hali hazırda düşündüğünüz İstanbul versiyonunu yaşıyorum ve Sakarya tarafına geçmeye çalışıyorum. Kazanacağınız para eğer ki birikime el vermeyecekse İstanbul'u, kargaşasını, deprem riskini göze alıp gelmeyi düşünmem.

İyi sosyaller.

Yeni konular

Geri
Yukarı