[Karşılaştırma] Xbox One vs PS4

Öncelikle ilk makalemdir. Eleştiriye açığım, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz noktaları yazınız.

Yıllardır süren bu kavgaya çözüm getireceğine inandığım bir konu açmaya karar verdim. Sonuç olarak ben dahil birçok kişi PS4 ve X1 arasında kalmıştır. X1 kesinlikle çok ekonomik destekçisi ve kaliteli bir konsol. PS4'ün de exclusive oyunları insanı yoldan çeviriyor. Şimdi başlayacak olursak önce X1'i ele alalım isterseniz.

Xbox One'ın pozitif ve negatif yanları;

+Fiyatı gerçekten ulaşılabilir bir rakam. PC'ye parası yetmeyen kullanıcılar için bir çözüm yolu.

+Oyun kolu muazzam derecede konforlu.

+Game Pass sistemi ile düşük bir ücretle aylık 200'e yakın oyun oynayabiliyorsunuz. (W3, Skyrim, R6 gibi oyunlar.)

+İşletim sistemi kullanışlı ve kolay.

+İndirimler çok fazla, mağaza gerçekten ucuz. Her ay indirim oluyor.

+Kardeşlik sayesinde oyunları arkadaşlarınızla ortak alarak ucuza getirebilirsiniz.

-Oyunları PC'de oynayabileceğiniz oyunlar. Özel oyun yok.

-Ücretsiz oyunlarda bile Online oynamak için Gold Live istiyor.

-Oyunlarda Türk bir hayli az.

-Oyun koluna pil yetişmiyor ve USB kısmı çok hassas, düzgün kullanmazsanız bozulabiliyor ve pille kullanmaya mahkum kalabiliyorsunuz.

-Elden çıkarmak zor.

PS4'e gelecek olursak;

+Exclusive oyunları muazzam derecede güzel.

+Dublajlı bir sürü oyun var.

+Ücretsiz oyunlarda Online için Plus istemiyor.

+Plus her ay oyun dağıtıyor.

+Türk çok fazla, arkadaşsız kalmazsınız.

+Çoğu internet sitesinde PS4 oyunu satılıyor.

+Oyun kolu şarjlı.

+Elden çıkarması kolay.

-Mağaza çok pahalı.

-Konsol çok pahalı.

-Oyun kolunun pili 2 saatte bitmiş oluyor.

-Eski serilerde ısınma sorunu ve Red dots hatası olabiliyor.

Kısaca özetlersek iki konsolunda eksi ve artı yönleri bunlar. Buraya kadar nesnel yaklaştım ama fikrimi belirtmem gerekiyor.

Ben bir Xbox One S kullanıcısıyım. Aldığım 4 ay gerçekten beni tatmin etti. Çünkü ucuz ve ulaşılabilir. Fakat artık hiçbir oyun kalmadı ve arkadaş bulamıyorum. Tek başına oynamak gerçekten sıkıyor. Elden çıkarmaya çalışıyorum ve satılmıyor. Tercihim olsa o zaman 300TL fazla verip PS4 alsaydım diyorum.

Okuyanlara teşekkür eder ve saygılarımı sunuyorum. İyi forumlar!

Nedense bende 4-5 gün dayanıyor oynadığımda 😀
Hocam bir yıla yakın kullandım. Bir arkadaşımla birlikte almıştık hatta. Aynı sorunu ikimiz de yaşadık. Çevremde de yaşayanlar vardı. Eğer hatam varsa affola gördüğümü söylüyorum sadece :).

Oyun kolunun pilli olması güzel bence. Şarj edilebilir pil aldım ne zaman şarj ettiğimi unutuyorum.
Halo 5 Xbox One özel oyun.
PS4 özel oyun hariç avantajı yok bence. PS4 ülkemizde daha yaygın olduğu için kardeşlik ve oyun takası imkanı daha çok.

Bence PS4'ün rakibi One S olmalıydı. Onun haricinde arkadaş konusunda biraz sıkıntı olabilir ama tek başına oynayan biriyseniz kesinlikle Xbox alın. Eline sağlık ama biraz yetersiz olmuş bence, keşke kas gücünüde karşılaştırsaydın.

Bence PS4'ün rakibi One S olmalıydı. Onun haricinde arkadaş konusunda biraz sıkıntı olabilir ama tek başına oynayan biriyseniz kesinlikle Xbox alın. Eline sağlık ama biraz yetersiz olmuş bence, keşke kas gücünüde karşılaştırsaydın.
Evet hocam haklısınız ama ben direkt bir kullanıcı gözüyle bakayım dedim. Kas gücünde konsoldan pek fazla anlamıyorum ne yazık ki :(.

Oyun kolunun pilli olması güzel bence. Şarj edilebilir pil aldım ne zaman şarj ettiğimi unutuyorum.
Halo 5 Xbox One özel oyun.
PS4 özel oyun hariç avantajı yok bence. Ülkemizde daha yaygın olduğu için kardeşlik ve oyun takası imkanı daha çok.
Şarjlı pil alınca çok avantajlı ama ben şahsen kutudan çıkmasını daha hoş bulurdum hocam.
Halo 5'ten başka bir exclusive yok ama hocam.
O biraz öznel konu hocam.
Hocam bence bütçe kısıtlıysa One S alınmalı.
Kesinlikle öyle.
Güzel ve nostaljik bir karşılaştırma olmuş eline sağlık. Bir PS3 vs. Xbox 360 karşılaştırması da gelir mi?
Teşekkürler hocam. Tabii ki hocam araştırıp yaparım. Bu sefer @Dreamy Bull hocamın dediği gibi kas gücünü de ekleyeceğim. Önümde ki yapacağım diğer inceleme/rehber Acer Nitro 5 ile alakalı olacak.
Hocam direkt PS4 serisi vs X1 serisi. Yani şöyle ki
PS4 Slim vs One
PS4 vs One S
Pro vs X

Teşekkürler hocam. Tabii ki hocam araştırıp yaparım. Bu sefer @Dreamy Bull hocamın dediği gibi kas gücünü de ekleyeceğim. Önümde ki yapacağım diğer inceleme/rehber Acer Nitro 5 ile alakalı olacak.

Playstation 1 vs. Dreamcast dönemlerinden beri çok şey değişmiş. O zamanlar tüm karşılaşma özel oyun, grafik ve kol üzerinden dönerdi. PS3/4/5 hiç kullanmadığım için mağaza ve multiplayer olayları ilginç geliyor konsolda. 😄

Geri
Yukarı