Easysmx ESM-9101, Xbox 360, One S, Logitech F710 ve Gamesir T4 Pro, T1S Karşılaştırma

Merhaba dostlar, bugün kapsamlı bir Gamepad kıyaslama incelemesi olacak. Eğer elime başka Gamepad geçerse onları da incelemeye eklemeyi düşünüyorum. İlk olarak beni şaşırtan ESM-9101 modelini inceleyeceğim. İncelemeden önce el boyutlarım uzunluk olarak 21cm (bilekten orta parmağın ucuna kadar) kalınlığın ise 12 cm olduğunu belirteyim.

20201015_152622.jpg

Easysmx ESM-9101
Kutu içeriği olarak:
1-) 90 Cm'lik Type-C kablo( sadece şarj ediyor data transferi yapmıyor kablolu oynayacaksanız içinden çıkan kablo ile oynanmıyor.)
2-) USB alıcı 2.4 GHz.
3-) Gamepad.
4-) telefon için USB-a'yı Type-C veya Micro USB dönüştürücü( bu tüm satıcılarda yok)
5-) Kullanım kılavuzu.

20201015_192338.jpg

İlk olarak Xbox tuş dizilimine sahip olup görünüş olarak Xbox 360 kontrolcüsünü fazlasıyla andırdığını belirteyim. Elde duruş hissi her ne kadar Xbox 360tan küçük dursa da olarak gayet rahat oturduğunu Xbox 360 Gamepad'ini fazlasıyla andırıyor.(Cihazın avuca oturan kısmı bombeli olmasından dolayı) cihaz tamamen sert plastikten yapılmış olup bu plastik elde kalitesiz hissini vermiyor. Tam elin oturduğu kısım hafif pütürlü bir malzemeden yapılmış olup ele daha iyi durmasını sağlıyor. Analogları da hafif çukur olup elde daha iyi durmasını sağlıyor ve Type C girişinin olması da bir avantaj. Tasarımda olumsuz bulduğum özellikler ise Xbox 360'ın DPadini beğenmeyenler bunu da beğenmeyecektir. Ve Trigger'dan da hafif bir yay sesi geldiğini belirteyim ve alıcısı biraz fazla büyük ve hafif özellikle laptop kullananlar dikkat etmeli son olarak da bumpers kısmı biraz daha iyi olabilirmiş.(Kötü değil)

20201017_210601.jpg

20201015_152539.jpg

Şarj giriş yeri.

20201015_152526.jpg

2.4 GHz alıcı.

20201015_192322.jpg

Performans:
Analog trigger hassasiyetine baktım(deadzone boşluk spin vb.) yüzde 3 civarı var ki o da normal kullanımda fark etmezsiniz bile anca çok dikkatli bakınca fark ettim. Yani deadzone yok sayabiliriz. Boşluk ve spin de yoktu. Analog ve triigerları sert değil yumuşak da değil orta şeker diyebilirim hassasiyetleri de gayet ideal. ABXY tuşlarının basımı da normal. Sadece L3 ve R3 tuşlarından biraz ses çıkıyor o kadar. Cihazın ağırlığı ise 210 gram ve titreşimi de gayet iyi.

Uyumluluk:
Steam Xbox One S Controller olarak görüyor Android'de de sıkıntısız kullandım PS3 ile de uyumlu olduğu yazıyor fakat PS3'te deneyimleyemedim.
Artıları:
1-) Şarj edilebilir batarya.
2-) Ergonomik yapı(şahsi görüşüm)
3-) Uygun fiyat.
4-) Çok ağır değil uzun kullanımda eli yormaz(ağır Gamepad sevenler kendisine göre yorumlasınlar)
5-) Hassasiyetleri ideal.
6-) Çoklu platform desteği.
7-) Güçlü titreşim.
:cool: İyi çekim mesafesi.
9-) Kablolu da kullanılabiliyor.

Eksileri:
1-) Dpadi iyi olabilirmiş.
2-) Bumpers daha iyi olabilirmiş.
3-)USB alıcısı büyük.
4-) Şarjı 8 saat civarı gittiği yazıyor ve 2 saatte doluyor kablosuz kullanımı bana biraz kısa süreli geldi açıkçası.

Logitech F710

Dizayn: C
ihaz boyut olarak büyük ve Dualshock tuş dizilimine sahip. Cihazın eli kavrayan kısmı kauçuktan yapılmış ve elde biraz daha iyi durmasını sağlıyor. Geri kalan bölgeleri ise sert bir plastikten yapılmış olup sağlamlık konusunda eski ürün güven verir misali düşmana korku dosta güven veriyor. Analogları fazlasıyla Dualshock 3'e benzediğini de belirteyim. Olumsuz özellik olarak da ergonomisini çok rahat bulmadığımı(şahsi görüşüm) ve trigger tuşlarını aşırı sert olduğunu ve bumpers tuşlarının da biraz sesli olduğunu belirteyim. Ayrıca Dpad kısmı da başarılı değil.

20201017_210209.jpg

20201017_210236.jpg

20201017_210221.jpg

20201017_210253.jpg

20201017_210331.jpg

Performans:
Analog trigger hassasiyetine baktım(deadzone spin analog boşluk vb.) yüzde 3 civarı var o da çok dikkatli bakılınca ciddiye alınacak bir rakam değil. Analog hassasiyeti iyi. ABXY tuşları da güzel. Uzun süreli kullanımda kendisini kanıtlamış bir Gamepad fakat triggerları aşırı sert uzun kullanımda parmak ağrıtıyor. Ayrıca bağlantı kopma sorunu yaşayan birçok insan da var(ben yaşamadım) pilsiz ağırlığı 235 gr (en ağırı) ve titreşimi aralarında en zayıf veren (titreşimi kötü değil)

Uyumluluk:
2 Farklı modu var PC için X modu diğeri de D(Dualshock) modu. X modunu kullanarak Xbox 360 Controller olarak tam uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor. Android'e de kendi alıcısıyla bağlanılabiliyor başka platform desteği varsa da bilmiyorum.

Artıları
1-) Gayet kaliteli ve sağlamlık konusunda kendisini kanıtlamış bir Gamepad.
2-) Hassasiyetleri de güzel.
3-) USB alıcısı ufak saklaması için bir bölme var.
4-) Kauçuk tutuş yeri.
5-) Kolay bulunabiliyor.

Eksileri
1-) Dpad kötü.
2-) l3 R3 bumpers sesli.
3-) Biraz ağır.
4-) Trigger sert.
5-) Kötü ergonomi (şahsi görüşüm)
6-) Eski.
7-) Pilli.
:cool: Titreşimi rakiplerine göre zayıf.

Xbox 360

Dizayn:
Ele güzel oturup tamamı pürüzsüz bir plastikten yapılmış. Analogları çukur ve elde daha iyi duruyor. Triggerları da güzel hafif bir yay sesi geliyor fakat benim Gamepad'im eski olduğu için normal sayabilirim. Sağlam bir kol. Bumpers sessiz ve ABXY tuşları basımı da gayet güzel. Olumsuz yönleri ise kocaman arka pil kapağı başarısız Dpad ve kocaman bir receiver'a ihtiyaç duyması.

20201017_210449.jpg

20201017_210355.jpg

20201017_210415.jpg

20201017_210405.jpg

Performans:
Başlamadan önce bendeki kolun orijinal olup piyasada sıfır olarak orijinal bulamayacağınızı belirteyim. Analog hassasiyeti olarak güzel hafif bir analog boşluğu var fakat benim Gamepad'im eski olduğu için mi Xbox 360'ların hepsinde olan bir durum mu bilmiyorum. Oyun oynamasına bir etki etmiyor fakat ufak bir eksi. İçindeki en sessiz ve en eski Gamepad'de bu Gamepad. Sağlam olduğunu da belirteyim. ABXY tuşlarının basımı güzel ve pilsiz ağırlığı 215 GR ve titreşimi de gayet iyi.

Uyumluluk:
Xbox 360 PC ve Android'de kullanıldığını belirteyim. Başka bir platformda kullanılıyorsa bilmiyorum.

Artıları
1-) Ergonomik yapı.
2-) Sağlam.
3- Haassasiyet güzel.
4-)iyi çekim mesafesi.

Eksileri
1-) Sıfır orijinal bulmak mümkün değil.
2-) Dpad kötü.
3-) PC Receiver bulmak ayrı bir dert aşırı büyük(4 cihaza kadar aynı anda bağlanılabiliyor)
4-) Pil haznesi büyük.
5-) Pilli kullanım.

Xbox One S

Dizayn:
Cihaz tamamen plastikten oluşup alttaki hafif pütürlü yapı elde daha iyi durmasını sağlıyor. Analogları çukur olup elde daha iyi durmasını ve kenarlarını tırtıkları sayesinde elden kaymamasını sağlıyor. Cihazdaki tasarımsal olarak tek bulduğum kötü yanı ise bumpers biraz daha iyi olabilirmiş. (Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz :))

20201017_210123.jpg

20201017_210149.jpg

20201017_210004.jpg

20201017_205948.jpg

20201017_205920.jpg

Performans:
Analog trigger hassasiyetleri gayet iyi. Deadzone yüzde 3'lük (önemsiz) var. Spin boşluk vb. de yok. ABXY basım hissi de gayet güzel. Cihaz Bluetooth veya kendi alıcısıyla bağlanabiliyor. Son olarak cihazın pilsiz ağırlığı 233 gr ve titreşim motoru en kuvvetli olan cihaz da bu cihaz.

Uyumluluk:
PC Android ve Xbox One serisi ve series serisi ile uyumlu başka bir cihaz varsa da bilmiyorum.

Artıları
1-) Bluetooth veya PC receiver seçeneği.
2-) Ergonomik yapı.
3-) Sağlam.
4-) Kablolu da kullanılabliyor.
5-) Hassasiyeti iyi.

Eksileri
1-) Şu anda aşırı pahalı bir fiyatı var.
2-) Pilli.

Final değerlendirmesi:
Son olarak hepsini değerlendirecek olursam bütçe sınırlaması olmayan kişi Xbox One S ya da series kolu alıp geçebilir fakat bütçe sınırlaması olan kişi bence Easyesmx ESM-9101 gayet iyi bir seçenek gibi duruyor. Çünkü indirimle şu anki kurla bile kuponla vs 140-150 TL civarına alınabilen kablosuz bir Gamepad. Yurt dışı alışverişine sıcak bakmayan birisi iseniz Türkiye'de garantisi de olsun derseniz Logitech F710'da bir seçenek fakat fiyatlarının çok pahalı olduğumu da belirtmeden geçmeyeyim. Xbox 360 için ise alıcısı bulmak sorun olduğu için ona hiç bulaşmanızı tavsiye ediyorum. Son olarak Dualshock 4 orijinal ise Xbox One S yerine tercih edilebilir denedim fakat elimde bulunmadığı için incelemeye koyamadım ileride elime geçer ya da birisi inceleme için verirse Dualshock 4 de incelemesi gelebilir.
İlk incelemem olduğu için hatalarım olabilir. Belirtirseniz düzeltirim ve başka ürün gelirse incelemeye koyacağımı da belirteyim.

Easysmx ESM-9101 US $29.99 50% OFF|EasySMX ESM 9101 Gamepad Xiaomi Mi TV kutusu 3 S oyun denetleyicisi çift titreşim Turbo Android PC için Gamepad PS3 telefon|Oyun Kumandası| - AliExpress

Logitech F710 Online Alışveriş Sitesi, Türkiye’nin Trend Yolu | Trendyol

Xbox One S Microsoft Xbox One S Kablosuz Oyun Kumandası - Beyaz Fiyatı

Gamesir T4 Pro :

Kutu İçeriği :

1-) Gamepad
2-) 2.4 Ghz alıcı
3-) 1 metre type c kablo
4-) Çıkarılıp takılabilen telefon tutacağı
5-) Kullanım kılavuzu
6-) StickerEki Görüntüle 773980

Dizayn: Görünüş olarak xbox one kumandasının biraz ışıklı ve değiştirilmiş modeli gibi duruyor. Elde duruş hissi olarak xbox one s kumandası ile xbox 360 arası ergonomide bulunuyor. Cihaz tamamen sert plastikten yapılmış ve ele oturan kısmı ise pütürlü bir yapıda olup elden kaymamasını sağlıyor. Analog kısımları düze yakın hafif dışa doğru bir tırtık bulunmakta ve elinizi daha iyi kavranmasını sağlamakta. Şarj girişi de type c. Tasarımda olumsuz diyemeyeceğim fakat kimilerine göre olumlu ya da olumsuz özellik gibi gelebilir( kendilerine göre yorumlasınlar) dpad kısmı xbox 360 kumandasındaki gibi basım hissi var fakat xbox 360 kumandasında olan sağa sola sapıtma olayı yok. yani dpad kısmı çok iyi de değil kötü de değil. bumpers tuşları ise dualshock 4 teki gibi fazla ses çıkarmayan türden.(xbox one kolunda tuşa klik diye bir basım hissi var kullanalar bilir) Trigger tuşları ise güzel ilk başta biraz garipsesem de alışıyorsunuz xbox 360 tan ve easysmx esm-9101 ' den iyi olduğunu söyleyebilirim. Ekstradan da 4 tane programlanabilir yüzük parmağına denk gelen 4 tane programlanabilir tuşu bulunmakta.(yanlışlıkla basıp oyun zevkinize edecek yerde değil gayet iyi konumlandırılmış bu fiyat bandında bulmak çok zor )

Type c giriş ve telefon tutma aparatının takıldığı yer

Eki Görüntüle 773986

4 tane programlanabilir ekstra tuş

Eki Görüntüle 773988

En düşük ışık modunda çekmiştim ışıklar kapatılabiliyor. Işık sevenleri tatmin eder.

Eki Görüntüle 773989

Ele oturan kısım

Eki Görüntüle 773990

Performans : Analog ve triggerlarda deadzone yok. hassasiyetleri de gayet güzel. Easysmx'ten her konuda başarılı. Titreşimleri gayet kuvvetli. Ağırlık olarak ise 205 gr

Uyumluluk : İOS, Android, Nintendo Switch ve Pc ile uyumlu olduğu yazıyor Pc ve Android harici kullanmadım ikisinde de gayet iyi çalışıyor ve android için bluetooth desteği var keza nintendo ve ios için de.

+'ları

1- Şarj edilebilir batarya 10 saat civarı kullanım süresi
2- Ergonomik yapı
3- Uygun fiyat
4- Ağır değil el yormuyor
5- Çoklu platform desteği
6- kablolu ve kablosuz kullanabilme
7- Işık sevenleri üzmez
8- Hassasiyetleri ideal
9- İyi çekim mesafesi

-'leri
1- Usb alıcısı büyük
2- Dpad ve bumpers kısmını size bıraktım kendinize göre yorumlayın

Gamesir T4 Pro :

Kutu İçeriği :

1-) Gamepad
2-) 2.4 Ghz alıcı
3-) 1 metre type c kablo
4-) Çıkarılıp takılabilen telefon tutacağı
5-) Kullanım kılavuzu
6-) Sticker
20201210_175120.jpg

Dizayn: Görünüş olarak xbox one kumandasının biraz ışıklı ve değiştirilmiş modeli gibi duruyor. Elde duruş hissi olarak xbox one s kumandası ile xbox 360 arası ergonomide bulunuyor. Cihaz tamamen sert plastikten yapılmış ve ele oturan kısmı ise pütürlü bir yapıda olup elden kaymamasını sağlıyor. Analog kısımları düze yakın hafif dışa doğru bir tırtık bulunmakta ve elinizi daha iyi kavranmasını sağlamakta. Şarj girişi de type c. Tasarımda olumsuz diyemeyeceğim fakat kimilerine göre olumlu ya da olumsuz özellik gibi gelebilir( kendilerine göre yorumlasınlar) dpad kısmı xbox 360 kumandasındaki gibi basım hissi var fakat xbox 360 kumandasında olan sağa sola sapıtma olayı yok. yani dpad kısmı çok iyi de değil kötü de değil. bumpers tuşları ise dualshock 4 teki gibi fazla ses çıkarmayan türden.(xbox one kolunda tuşa klik diye bir basım hissi var kullanalar bilir) Trigger tuşları ise güzel ilk başta biraz garipsesem de alışıyorsunuz xbox 360 tan ve easysmx esm-9101 ' den iyi olduğunu söyleyebilirim. Ekstradan da 4 tane programlanabilir yüzük parmağına denk gelen 4 tane programlanabilir tuşu bulunmakta.(yanlışlıkla basıp oyun zevkinize edecek yerde değil gayet iyi konumlandırılmış bu fiyat bandında bulmak çok zor )

Type c giriş ve telefon tutma aparatının takıldığı yer

20201210_175135.jpg

4 tane programlanabilir ekstra tuş

20201210_175154.jpg

En düşük ışık modunda çekmiştim ışıklar kapatılabiliyor. Işık sevenleri tatmin eder.

20201210_175216.jpg

Ele oturan kısım

20201210_175243.jpg

Performans : Analog ve triggerlarda deadzone yok. hassasiyetleri de gayet güzel. Easysmx'ten her konuda başarılı. Titreşimleri gayet kuvvetli. Ağırlık olarak ise 205 gr

Uyumluluk : İOS, Android, Nintendo Switch ve Pc ile uyumlu olduğu yazıyor Pc ve Android harici kullanmadım ikisinde de gayet iyi çalışıyor ve android için bluetooth desteği var keza nintendo ve ios için de.

+'ları

1- Şarj edilebilir batarya 10 saat civarı kullanım süresi
2- Ergonomik yapı
3- Uygun fiyat
4- Ağır değil el yormuyor
6- kablolu ve kablosuz kullanabilme
7- Işık sevenleri üzmez
8- Hassasiyetleri ideal
9- İyi çekim mesafesi

-'leri
1- Usb alıcısı büyük
2- Dpad ve bumpers kısmını size bıraktım kendinize göre yorumlayın
Gamesir T1S :

Kutu İçeriği :

1-Gamepad
2- 2.4 Ghz alıcı
3- kullanım kılavuzu
4- 1 metre micro usb kablo
20201210_175331.jpg

Dizayn : Görünüş ve tuş hissiyatı olarak dualshock 4' e ço benziyor. Elle tutlan yer suni deri gibi bir plastikle yapılmış ve gayet güzel olmuş. Analog kısımları hafif çukur olup elde daha iyi duruyor. A,b,x,y tuşları gayet başarılı start ve select tuşları biraz daha iyi olabilirmiş ama zaten pek kullanılan tuşlar değiller. R1 ve l1 kısmı ise dualshock 4' ün aynısı diyebilirim. Şarj giriş kısmı micro usb. Dizaynda olumsuz bulduğum tek özellik ise trigger tuşu biraz sert zamanla yumuşayacağa benziyor.(logitech f710 kadar değil xbox 360 biraz daha serti gibi düşünün)

Şarj giriş yeri

20201210_175358.jpg

Arka kısım

20201210_175413.jpg

Elin temas ettiği suni deri gibi olan yerler

20201210_175420.jpg

Işıklı bir görüntü

20201210_175432.jpg

Telefon tutma aparatı üzerine dahil bir şekilde geliyor açık hali

20201210_175441.jpg

Performans : Analog kısımlarında deadzone yok fakat triggerlarda var. Triggerlarda belli bir basım noktasından sonra direkt algılıyor fakat belli bir mesafe götürmeniz lazım çok sıkıntı değil.
Cihaz sessiz titreşimi kuvvetli ve 207 gr ağırlığı bulunuyor.

Uyumluluk : Andorid, Windows, İOS ( MFİ sertifikası yok galiba ona bakarak alın) PS3 ve nintendo switch ile uyumlu nintendo switch 2.4 ghz ile bağlanıyor.( Android ve windows harici denemedim.)

+'lar

1- Şarj edilebilir bataryası var
2- uygun fiyat
3- Ağır değil
4- Ergonomik yapı
6- İyi titreşim
7- Kablolu da kullanılabiliyor
8- Işıkları tatmin eder( sevmeyenler kapatabilir)
9- İyi çekim mesafesi
10- Küçük Usb Dongle

-'ler

1-Trigger hassasiyetine çok takıntılı iseniz sizi biraz üzebilir ve biraz sert
2- Micro usb ( tam bir eksi değil de T4' e kıyaslayınca bir eksi)

Final Değerlendirmesi Ekleme : easysmx ile aynı fiyat benzerinde T4 Pro ve T1S ürünleri varsa bu ürünleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.(benzer fiyatlara satılıyorlar genelde indirim takibiyle ve kuponlarla yurtdışından17 18 dolar civarına alınabiliyorlar. Dualshock dizilimene sahip bir kol arıyorsanız ise de logitech f710 ile artı ve eksilerini kıyaslayıp f710 yerine T1S almanız daha mantıklı olacaktır.

Dosya Ekleri

• 20201015_192338.jpg
    20201015_192338.jpg
    147 KB · Görüntüleme: 103
  • 20201017_210321.jpg
    20201017_210321.jpg
    58,5 KB · Görüntüleme: 124
Hocam selam. T4 Pro şu anda 600TL ancak 75kuponum var Trendyol'da 530TL oluyor. F710 ise 450TL oluyor. F1, Forza, ETS 2, AC Valhalla, Dark Souls'lar, RDR2, God of War gibi oyunlar oynayacağım ve uzun ömürlü bir şey istiyorum. 4-5 senedir Xbox oyuncusuydum Series S kullandım en son ve çok memnundum gamepadden bu sebeple GameSir'e yönelebilirim ancak garanti vs olmaması da düşündürüyor. Sorun sıkıntısı nasıl bir model? Ne önerirsiniz çok kararsızım :/

Hocam selam. T4 Pro şu anda 600TL ancak 75kuponum var Trendyol'da 530TL oluyor. F710 ise 450TL oluyor. F1, Forza, ETS 2, AC Valhalla, Dark Souls'lar, RDR2, God of War gibi oyunlar oynayacağım ve uzun ömürlü bir şey istiyorum. 4-5 senedir Xbox oyuncusuydum Series S kullandım en son ve çok memnundum gamepadden bu sebeple GameSir'e yönelebilirim ancak garanti vs olmaması da düşündürüyor. Sorun sıkıntısı nasıl bir model? Ne önerirsiniz çok kararsızım :/
GameSir daha iyi bir gamepad.

Sağlamlık olarak F710 daha iyidir ve kalite olarak ancak ergonomisi cidden kötü bir model. Benim elimi çok yoruyor tetik tuşları. Benim için tetik tuşu sertliği sorun olmaz der iseniz F710 öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam kişisel olarak GameSir T4 Pro'da 1,5 yıl bitti tam olarak ve memnunum. Hatta klavye fareden daha zevkli geldiği için destekli olmayan oyunlara bile mod varsa mod yapıp öyle oynuyorum. Klavyem vs. mekanik olduğu halde. F710'un ömrü tam bilmesem de bence de daha uzundur ama ergonomisi cidden kötü. Ben bunda elimin ağrıdığını hiç hissetmedim. Ekstra olarak Turbo özelliği falan 2D souls like oyunlarda el ağrımasından kurtarıyor. Bir de GTA San Andreas'ta kas yaparken :D

Geri
Yukarı