Karşımızdaki kişinin İngilizce konuştuğunu anlayamamak

Cr Oyuncusu

Centipat
Makaleler
2
Yer
Türkiye
Merhaba. Herkese iyi geceler, iyi Sosyaller dilerim.

15 yaşındayım. İngilizceyi süper bir şekilde öğrendim, en zor metini atın, zorlanmadan çeviririm. Oyunlardaki alt yazıları da iyi anlıyorum. Yabancı birisiyle akıcı bir şekilde yazışabiliyorum.

Söylediklerim ortada. Sorunum ise, sesli olarak İngilizceyi anlayamıyorum. Yani karşımdaki birisi İngilizce konuştuğunu anlamıyorum. Veya İngilizce olan filmler ya da herhangi sesli bir şey olsun. Dediğim gibi yazısal anlamda çok iyiyim. Ayrıca kendimde akıcı konuşabiliyorum. Ama sıkıntı, karşımdaki kişi İngilizce değil de Arapça veya Çince konuşuyormus gibi duyuyorum. Söylenilen kelimelerin hiçbirini doğru dürüst anlamıyorum.

Gerçekten yardım edecek abim varsa çok sevinirim. Yoksa bu eksiğim kursa gitmediğim içinmi kaynaklı?

O zaman bol bol aksanlı İngilizce filmler izle başka çözümü yok izledim deme anlayana kadar izle elinde sonunda olacak.

Selam Dostum,
Normal bir durum. Kulak aşinalığı lazım sana. Özellikle her ülkenin İngilizce konuşma biçimi farklı olabilir. Konuşma hızından tonuna kadar bu farklılığı ne yazık ki uzun süre maruz kalarak giderebilirsin. Pratik yapabileceğin yabancı bir arkadaşın varsa işin bir nebze daha kolay olur.
İyi Çalışmalar Dilerim.

@Cr Oyuncusu Sorununuz kelime telaffuzları ve aksanlar ile alakalı olabilir.
Sizin ilginizi çeken İngilizce bir içerik açın ve altyazısız anlamaya çalışın.

Kelimeleri anlamak için ise Google'a "<kelime ismi> pronunciation" yazarsanız telaffuzu çıkıyor.
Örneğin "technology pronunciation" yazarsanız teknoloji kelimesinin İngilizce karşılığının telaffuzları çıkıyor.

Selam dostum,
Normal bir durum. Kulak aşinalığı lazım sana. Özellikle her ülkenin İngilizce konuşma biçimi farklı olabilir. Konuşma hızından tonuna kadar bu farklılığı ne yazık ki uzun süre maruz kalarak giderebilirsin. Pratik yapabileceğin yabancı bir arkadaşın varsa işin bir nebze daha kolay olur.
İyi çalışmalar dilerim.

O zaman desene, Amerika veya İngiltere'ye gitmeden bu işi çözemeyeceğiz 😭

YouTube giriyorsun 10 abonesi olan veya 100 abonesi olan gencoların videolarını izliyorsun. Bu insanlar kendi dillerini genelde düzgün konuşamıyorlar. Gidip de TRT spikeri gibi konuşan kişilerden İngilizce dinlersen gündelik yaşamda doğuya giden İstanbul Türkçesi olan elamalar gibi kalırsın.
Senin yapman gereken sokak ağızını öğrenmek.

@Cr Oyuncusu sorununuz kelime telaffuzları ve aksanlar ile alakalı olabilir.
Sizin ilginizi çeken İngilizce bir içerik açın ve altyazısız anlamaya çalışın.

Kelimeleri anlamak için ise Google'a "<kelime ismi> pronunciation" yazarsanız telaffuzu çıkıyor.
Örneğin "Technology pronunciation" yazarsanız teknoloji kelimesinin İngilizce karşılığının telaffuzları çıkıyor.

Genelde filmler izliyorum. Alt yazıyı da kapatıyorum. Ama olmuyor tam 4 aydır uğraşıyorum.

O zaman desene, Amerika veya İngiltere'ye gitmeden bu işi çözemeyeceğiz 😭
Zorunda değilsin, Özellikle Belgesel veya Ülke Tanıtım videolarında daha sık görebilirsin. Arkadaş haklı sokak ağzını bilmen gerek.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı