Karşınızda, Baykar MİUS

Yunan spiker kalp krizi geçirmiştir çoktan.

14B2C1AB-FDAC-4250-8965-123C1357F0ED.jpeg

Şaka bir yana anlamadığım nokta şu, bugün itibariyle F35 sipariş adeti 3300’ü geçmiş durumda. 40 yıldır üretilen F16’yı geçti bile sipariş adetiyle. Şimdi bu durumda havacılık tarihinde bu kadar deneyimli olan bu ülkeler insansız savaş uçağı gibi bir konsepte girişmemiş durumdayken acaba bu tür bir araç için erken mi? Gerçi Baykar özel şirket istediği şeyi üretir ama insanlı uçağa karşı başarılı olur mu o da var?

Son düzenleme:
Şaka bir yana anlamadığım nokta şu, bugün itibariyle F35 sipariş adeti 3300’ü geçmiş durumda. 40 yıldır üretilen F16’yı geçti bile sipariş adetiyle. Şimdi bu durumda havacılık tarihinde bu kadar deneyimli olan bu ülkeler insansız savaş uçağı gibi bir konsepte girişmemiş durumdayken acaba bu tür bir araç için erken mi? Gerçi Baykar özel şirket istediği şeyi üretir ama insanlı uçağa karşı başarılı olur mu o da var?

Aslında F-35'in partnerleri de ona güvenmiyor. Bu nedenle çoğu ülkenin, biz de dahil, paralel olarak yürüttüğü 5. Nesil savaş uçağı projesi var.

F-35'in özellikle ALIS sistemi birçok ülke için hoş değil. Bu, basitçe bilgisayarınıza TeamViewer kurup kontrolü bırakmak gibi bir şey. Ortak NATO ağının ya da NATO silahlarının birbirine kilitlenmemesinin de ötesinde, ciddi bir şey bu.

Tabii kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş misali hareket de etmemek lazım. F-35 kağıt üzerinde ciddi kabiliyetli bir platform ve sahibi olan ülkelere ciddi bir güç veriyor.

MİUS'un bize katkısı, direkt saha başarısından fazla aslında. MİUS ilk etapta hızlı müdahale edilmesi gereken olaylar için kullanılacaktır.

Asıl amacı ise, mühendisleri ve şirketi eğitmek, evriltmek. Haluk Bayraktar'ın açıklamaları çarpıcıydı mesela, genç mühendis gücünden ve bunların MUİS ile buluşmasından bahsetmişti. Baykar'ın gerçekten de başka hiçbir firmamızda bulunmayan, genç ve nitelikli mühendis kapasitesi var. Bu kitle şu an TB-2 ve Akıncı gibi sağlam ama muhafazakar (hız, irtifa olarak daha jetlerin gerisinde) sistemler ile çalıştı. Ancak jet motorlu ve Mach 1 hızına yakın uçacak bir hava aracında, artık başka bir mantalite benimsenmesi gerekecek.

Yani kullanılacak sensöründen antenine, uçuş bilgisayarından IMU alt sistemlerine, kameralarından elektro-optik, IR ve radar işaretleme sistemlerine kadar farklı bir mantık gerektirecek. İşte MİUS, bu genç mühendis kitlesinin eğitim ve evrim ayağını üstelenecek.

Bir avantajı da şu, biliyorsunuz MMU ve HürJet projeleri var. Bunlarda kullanılacak, ASELSAN ve HAVELSAN gibi şirketler tarafından üretilen alt sistemler, takdir edersiniz ki İHA'dakilerden farklı dinamiklere sahip olacak. Baykar MİUS ile birlikte, bu şirketlerle olan işbirliğini de devam ettirmiş olacak, bir bakıma.

Bunlar kendi analizlerim tabii, orayı görmüş birisi olarak, arka planda nelerin geliştirildiğini, nelerin planlandığını kimsenin aklı almaz.

Şaka bir yana anlamadığım nokta şu, bugün itibariyle F35 sipariş adeti 3300’ü geçmiş durumda. 40 yıldır üretilen F16’yı geçti bile sipariş adetiyle.
Geçenlerde F-35 ile ilgili şöyle bir haber okumuştum. Yabancı kaynak linkini bulamadım şimdi. Biraz balon olmaya başladı gibi sanki proje.

Geçenlerde F-35 ile ilgili şöyle bir haber okumuştum. Yabancı kaynak linkini bulamadım şimdi. Biraz balon olmaya başladı gibi sanki proje.

Haha. Yani şöyle 10 - 20 senelik planda, F35 projesinden çıkarılmamız bizim için avantaja dönerse, tarihin en büyük twisti olur sanırım. :D

Yaşlı F16'ların yerine bir şeyler alabilirsek, biraz rahatlarız en azından. :)

Haha. Yani şöyle 10 - 20 senelik planda, F35 projesinden çıkarılmamız bizim için avantaja dönerse, tarihin en büyük twisti olur sanırım. :D

Yaşlı F16'ların yerine bir şeyler alabilirsek, biraz rahatlarız en azından. :)
Daha en başından belliydi o projenin bir tuhaf olduğu:) Millet çok savundu burada ama kimse açıklarına bakmıyor.

Bir şeyler alınacak o kesin ama bile bile de lades olmayalım bu saatten sonra artık:)

Daha en başından belliydi o projenin bir tuhaf olduğu:) Millet çok savundu burada ama kimse açıklarına bakmıyor.

Bir şeyler alınacak o kesin ama bile bile de lades olmayalım bu saatten sonra artık:)

Şu an deli gibi MMU üstüne çalışılıyor. Bir sene içinde etrafımda bildiğim ne kadar insan varsa, şu an hepsi tesislerde harıl harıl çalışıyor.

Ben oradan sağlam bir sonuç alacağımıza inanıyorum.

Şu an deli gibi MMU üstüne çalışılıyor. Bir sene içinde etrafımda bildiğim ne kadar insan varsa, şu an hepsi tesislerde harıl harıl çalışıyor.

Ben oradan sağlam bir sonuç alacağımıza inanıyorum.
MMU projesini her yönüyle takip etmiyorum ama Baykar’da mühendis olan bir arkadaşım bu insansız jet ile ilgili çok yoğun bir çalışma olduğunu anlatmıştı.

MMU’ya gelirsek eğer proje çok şeffaf değil. Yani ortada uçak yokken 2023’te envantere girecek gibi bir hedef koymaları bence büyük hataydı. Güven kaybettiriyor.

Ama iki projede de “zaman takvimi tutmasa bile” çok iyi işler yapılacağına inanıyorum açıkçası ben de. Biraz da şu siyasi konularda üstümüzdeki baskı azalsa çok rahat edeceğiz.

MMU projesini her yönüyle takip etmiyorum ama Baykar’da mühendis olan bir arkadaşım bu insansız jet ile ilgili çok yoğun bir çalışma olduğunu anlatmıştı.

MMU’ya gelirsek eğer proje çok şeffaf değil. Yani ortada uçak yokken 2023’te envantere girecek gibi bir hedef koymaları bence büyük hataydı. Güven kaybettiriyor.

Ama iki projede de “zaman takvimi tutmasa bile” çok iyi işler yapılacağına inanıyorum açıkçası ben de. Biraz da şu siyasi konularda üstümüzdeki baskı azalsa çok rahat edeceğiz.

Hocam devlette genel olarak hiçbir şey şeffaf değil. Bu hem projeyi hem de içinde çalışanları korumak için ortaya çıkmış bir refleks bana göre.

Delta-V ve Roketsan da mesela, sessiz sedasız devam ediyorlar.

2023'te roll-out olur ama envantere girmesi zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı