Kart borcu ödenip bir şey alınırsa ekstrede ödenmiş sayılır mı?

RotasızBey

Hectopat
Yer
BesDokuz
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, kartımın normalde 6.250 TL limiti var. Güncel limitim 1000 TL iken 5000 TL borç vardı. Ben de 5.300 TL yatırıp 6.500 TL limit açtım. Bunu yaparak aktif borcu da ödemiş olmuyor muyum? Daha sonra 6.000 TL'ye bir alışveriş yaptım ve 11'e böldürdüm. Taksitler 590 TL geliyor olarak gözüktü. Online işlemlere girdiğimde eski borçları da listeledi ve önümüzdeki ay için 1.500 TL borç çıkardı. Müşteri hizmetlerini de aradım ama adam akıllı bir şey demediler, lafı gevelediler. Beni biri aydınlatsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam, - ise süper, sorun yok demektir. Ekstre tarihinden önceki Taksitli, Taksitsiz ve yaptığım alışverişlerin toplam tutarı 3000 küsür olarak çıkmış, yani benim dediğime geliyor olay. Yanlış bilgi olarak işaretleyen moderatör arkadaşa buradan selam iletiyorum. Bu ay ödeme yapmayacaksın.
Ekstre tarihi gelmeden yatırdığınız için borcunuz ödenmemiş sayılıyor. Yani 590 TL taksiti ve limitten kalan harcadığınız parayı ödeyeceksiniz.
Son yorumu okudunuz sanırım? Kendi açıklamanızı yanlış bilgi olarak işaretler misiniz? Konu sahibinin bu ay borcu filan yok bu ay. Benimkini de kaldırısınız bir zahmet.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bankadan bankaya değişiyordur belki fakat 3370 TL nasıl oluyor? Kartın limiti 6250 TL ise ve tüm para harcandıysa 3370 TL olması için karta en azından o kadar daha yatırılmış olması gerekiyor ve mevcut bakiyesinin en azından o kadar olması gerekiyor.

İşi çözmek için Türkiye İş Bankası'na sordum ve aynı cevabı verdiler. Taksit kapatma özelliğini kullanmazsanız "artı bakiye" ile işlem yapıyorsunuz ve hem önceki taksiti hem de yeni taksiti ödüyorsunuz. Türkiye'deki en kaliteli ve müşteriye en değer veren bankada bile böyleyse diğerleri de böyle olmak zorunda. Kısacası "gelecek dönemler"den taksitlerinizin ikisi de ekstreye düşüyor ve artı bakiyeniz yoksa borç olmuş oluyor.

Dediğiniz gibi 3370 TL olması için "artı bakiye"nizin 3370 TL olması gerekiyor. Bunun için de 6250 limitten taksit tutarlarını düştükten sonra en azından 3370 TL daha yatırılmış olması gerekiyor. Örneğin taksitlerin tutarı 500 TL ise kartta en azından 3870 TL bakiye olmalı ki 3370 TL artı bakiye olsun. İş Bankası'nda borcunuz eksi ile gösteriliyor mesela. -100 TL dediğinde 100 TL borcunuz olmuş oluyor. Limitinizin üstü de artı paraya girdiği için orası ödenmiyor. Ekstreye iki işlem de düşünce kullanılabilir limite göre güncellenmiş oluyor.

1.jpg

2.jpg

Geri
Yukarı