Rehber Kasa alınırken nelere dikkat edilmeli?

ChaosBoost

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
1-Kasa Nedir?

Kasa bilgisayarın içindeki olmazsa olmaz parçaların konulacağı yerdir.

2-Nasıl Bir Kasa almalıyım?

Alacağınız kasanın ışığına kanmayın! Hava sirkülasyonuna dikkat edin Mesh* yapılı kasa almaya çalışın. O da yoksa en azından sağı solu açık
Hava alabilecek bir kasa alın. Şu anda ışıkları kullanarak insanları pahalı ve havayı iyi kullanamayan hatta hava alamayan kasalar veriliyor buna dikkat edin.

3-PSU'lu kasa mı? PSU'suz kasa mı?

Öncelikle kasa içindeki PSU'ya bakın eğer Gamepower, Rampage gibi dandik markalardan uzak durun daha fazla bilgi: Rehber: PC toplarken dikkat edilmesi gerekenler! PSU kısmına bakabilirsiniz.

4-Kasada marka önemli mi?

Eğer alacağınız kasayı mağazadan alıyorsanız veya internetten alıcak ama
mağazalardan alacağınız kasaya bakacaksanız sıkıntı yok ama internetten alayım geldin derseniz olmaz.
Yapmanız gereken şey şu:
Kasa Mesh mi?
En az 4 fanı var mı?
Mesh değil ise önü açık mı?
PSU var ise yukarıdaki kriterlere göre mi?
Malzeme kalitesi iyi mi?
Kontrol ettikten sonra bakın sizi tatmin ederse alabilirsiniz.

Mesh: Delikli yapı.

Kaliteli temperli camlı kasalar meshlerle yarışıyor, haberiniz olsun. 😉 Temperli cam demek hava almaz demek değil, illaki boşluklar bırakılmıştır bir yerlerinden.
Örnek bir kasa vardı kasa tamamen dolu sağda cam var önü ışıklı ve 3 fan var önde aşağısı sağı solunda hava giriş yeri yok. Hatta DA Abdullah abi'nin de bir videosu vardı sanırım.

Çok detaysız olmuş. Zaten bilgisayardan biraz anlayan insanlar bunları bilir. Hocamın dediği şeyler eklenebilir.
Zaten biraz anlamayanlar için yaptım eğer herkes anlasaydı o kasaları satamazlardı...
Yoksa normalde PSU seviye desteği hız aşınma süresi vb. şeyler koyacaktım.

Her önü mesh olmayan kötüdür denemez Lian-Li PC-O11, Battlecruiser örnek olarak hava akışı olarak başarılı kasalar bunlardan daha tonlarca var. Kasanın kablolama için uygun bölümleri, PSU yuvası... bu liste uzar.

Her önü mesh olmayan kötüdür denemez Lian-Li PC-O11, Battlecruiser örnek olarak hava akışı olarak başarılı kasalar bunlardan daha tonlarca var. Kasanın kablolama için uygun bölümleri... bu liste uzar.
Her önü mesh olan değil sağı solu açık mı? Hava girişi var mı? Yazmıştım. Düzenlenmiş.

Örnek bir kasa vardı kasa tamamen dolu sağda cam var önü ışıklı ve 3 fan var önde aşağısı sağı solunda hava giriş yeri yok. Hatta DA Abdullah abi'nin de bir videosu vardı sanırım.
GamePower WarCry'ı ifade ettiniz sanırım. Hava akışı kötü, ancak boşluklar bırakılmış. Arkasında, yanında ve üstünde. Fan dizilimleri yüzünden böyle. Zaten GamePower kendinden beklenen performansı vermiş bu kasada.

GamePower WarCry'ı ifade ettiniz sanırım. Hava akışı kötü, ancak boşluklar bırakılmış. Arkasında, yanında ve üstünde. Fan dizilimleri yüzünden böyle. Zaten GamePower kendinden beklenen performansı vermiş bu kasada.
Zaten ben de şöyle yazmıştım:
Eğer mesh değilse sağı solu açık mı? hava alacak boşluk var mı?
Ama moderatör düzenlemiş. :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı