Çözüldü Kasa çalışıyor ama monitörde sinyal yok hatası var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

monthean

Hectopat
Merhabalar. Daha dün geceye kadar sıkıntısız çalışan bilgisayar ne olduysa bugün açılmıyor. Kasaya güç geliyor, tüm fanlar vs. çalışıyor fakat monitöre görüntü gelmiyor ve "No Signal" yazıyor. Çalıştırdıktan yaklaşık 25 saniye sonra da kendini kapatıp tekrar açıyor. Bu şekilde döngüye giriyor kasa çalıştığı her 25 saniyede bir kendini kapatıp tekrar açıyor ve görüntü hiçbir zaman gelmiyor.

Sistem Özellikleri:
Anakart: BIOSTAR H410M-H
PSU: AIGO 650W

Diğer parçaları yazmadım gerek yok diye düşünüyorum, isterseniz onları da yazabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@monthean Clear CMOS yaparsanız BIOS anında resetlenir. Garantiye göndermeden önce Clear CMOS işlemini denemenizde fayda var. Zararı olmaz faydası olur belki de sisteminizin açılmasını sağlar, onun dışında garantisi devam ediyorsa isterseniz yollayabilirsiniz. Garanti devam ediyorsa, parçalardan birine de bozuk teşhisi koyup sizden para talep etmezlerse herhangi bir ücret almamaları lazım ancak hiç GameGaraj müşterisi olmadım olan varsa daha iyi bilirler.
@monthean açıldı mı bilgisayar ?
Sizin de 25 saniyede bir sistem kendini kapatıp tekrar açıyor muydu hocam?

Merhabalar. Daha dün geceye kadar sıkıntısız çalışan bilgisayar ne olduysa bugün açılmıyor. Kasaya güç geliyor, tüm fanlar vs. çalışıyor fakat monitöre görüntü gelmiyor ve "no Signal" yazıyor. Çalıştırdıktan yaklaşık 25 saniye sonra da kendini kapatıp tekrar açıyor. Bu şekilde döngüye giriyor kasa çalıştığı her 25 saniyede bir kendini kapatıp tekrar açıyor ve görüntü hiçbir zaman gelmiyor.

Sistem özellikleri:
Anakart: BIOSTAR H410M-H
PSU: Aıgo 650W.

Diğer parçaları yazmadım gerek yok diye düşünüyorum, isterseniz onları da yazabilirim.

Bilgisayarı ilk aldığımda aynı sorun vardı sebepler şunlar olabilir;

-Ekran kartı soketinden çıkmış veya tam oturmamış olabilir.
-Sokette problem olabilir mümkünse monitörü başka bir cihazda dene ve sorunun bilgisayarda mı yoksa monitörde mi olduğunu anla.
-Kablolar tam oturmamış olabilir çıkartıp düzgünce takmayı dene.

Aynı hatayı yazan farklı kullanıcılar gördüm başka forumlara bakarak daha geniş bir bilgi yelpazesine sahip olabilirsin.

Anakart modeliniz nedir? Ezdebug ışıklarına bakabilirsiniz. Sistem Boot etmeyi başaramıyor o yüzden döngüye giriyor muhtemelen RAM'den kaynaklı olabilir. Çıkarıp yeniden takabilirsiniz olmazsa çıkarıp altın rengi bölümlerini inceleyin sorun olan bir yer görebilirseniz silgi ile çok bastırmadan yukarıdan aşağı olacak şekilde silebilirsiniz.

Anakart modeliniz nedir? Ezdebug ışıklarına bakabilirsiniz. Sistem Boot etmeyi başaramıyor o yüzden döngüye giriyor muhtemelen RAM'den kaynaklı olabilir. Çıkarıp yeniden takabilirsiniz olmazsa çıkarıp altın rengi bölümlerini inceleyin sorun olan bir yer görebilirseniz silgi ile çok bastırmadan yukarıdan aşağı olacak şekilde silebilirsiniz.
Hocam aynısını denemiştim ama yukarıdan aşağı değil rastgele sildim ve biraz fazla bastırdım tekrar taktım sorun devam etti RAM'e bir zarar gelmiş midir?

Hocam aynısını denemiştim ama yukarıdan aşağı değil rastgele sildim ve biraz fazla bastırdım tekrar taktım sorun devam etti RAM'e bir zarar gelmiş midir?
Hemen kötüyü düşünmeye gerek yok. RAM'ı düzgün taktığınızdan emin olun, tüm güç kablolarını kontrol edin. Clear CMOS işlemi ile BIOS'u sıfırlamayı deneyebiliriz. Biostar anakartlar için JCMOS1 pinlerini ya da klasik BIOS pili sökme işlemini deneyebiliriz ben JCMOS1 pinlerini internetteki fotoğraflardan net olarak bulamadım maalesef mümkünse anakartın sol alta kısmının fotoğrafını paylaşabilir misiniz. BIOS pili ile Clear CMOS yapmak için de bilgisayarı fişten çıkartın güç kaynağının düğmesini kapatın, BIOS pilini çıkartın ve 20 dakika bekledikten sonra yeniden takın güç kaynağının düğmesini açın ve fişe takın sonrasında bilgisayarı açmayı deneyebilirsiniz.

Aslında BIOS pilini çıkarttıktan sonra 5,10 dakika da yeterli olabiliyor ancak anakart şirketiniz 20 yazmış siz yine de 20 dakika bekleyin.

Hemen kötüyü düşünmeye gerek yok. RAM'ı düzgün taktığınızdan emin olun, tüm güç kablolarını kontrol edin. Clear CMOS işlemi ile BIOS'u sıfırlamayı deneyebiliriz. Biostar anakartlar için JCMOS1 pinlerini ya da klasik BIOS pili sökme işlemini deneyebiliriz ben JCMOS1 pinlerini internetteki fotoğraflardan net olarak bulamadım maalesef mümkünse anakartın sol alta kısmının fotoğrafını paylaşabilir misiniz. BIOS pili ile Clear CMOS yapmak için de bilgisayarı fişten çıkartın güç kaynağının düğmesini kapatın, BIOS pilini çıkartın ve 20 dakika bekledikten sonra yeniden takın güç kaynağının düğmesini açın ve fişe takın sonrasında bilgisayarı açmayı deneyebilirsiniz.

Aslında BIOS pilini çıkarttıktan sonra 5,10 dakika da yeterli olabiliyor ancak anakart şirketiniz 20 yazmış siz yine de 20 dakika bekleyin.
Anladım hocam çok teşekkür ederim yarın deneyeceğim. Fotoğraf olarak elimde aşağıdaki şu fotoğraf var dün akşam çekmiştim eğer yetersiz kalırsa tekrar yenisini çekebilirim. Son olarak RAM'leri çıkarıp takarken fişi çekmemiştim ve güç kaynağının düğmesini kapatmamıştım, rastgele ve güç uygulayarak silmiştim ne gibi bir şey olma ihtimali var hocam?
Fotoğraf :

Dosya Ekleri

• IMG_20210912_125625.jpg
    IMG_20210912_125625.jpg
    181,3 KB · Görüntüleme: 1.053

Geri
Yukarı