Kasa çalışıyor fakat görüntü yok

Tolga Korkmaz

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bilgisayarı açtıktan birkaç saat sonra görüntü gidiyor ve sinyal yok diyor fakat kasa tamamen çalışıyor arka plan uygulamaları çalışıyor. Bu olay oyun oynarken çok daha sık olabiliyor. Ne yaptıysam çözemedim. Farklı monitör denedim yine aynı hata, farklı DisplayPort kullandım yine aynı hata ve ekran gittiğinde bilgisayarı komple kapatıp fişleri çekip takmadan ekran gelmiyor. Bilgisayarcıya götürdüm fakat görüntü orada gitmemiş. Kime sorsam ya güç kaynağı dedi ya da ekran kartında sıkıntı var dedi ama kesin bir cevap alamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 Monitör denedim yine de aynı hata sinyal yok dıyor bir an da gidiyor. Bilgisayarcıda bir türlü sorunu bulamadı RAM i çıkarıp taktım, bilgisayarı temizledim ama yine de bi sonuca varamadım. BIOS pilini çıkarıp takayım dedim onda da ekran kartının altında birşey olur diye korktum çıkaramadım. Şimdi dediğiniz herşeyi deneyeceğim.

Anakart: Asus Z-170 P
Ekran kartı: GTX 960
16 GB RAM TEK SOKET
DDR 4
İŞLEMCİ İ5 6500

Aynı hatayı yaşamıştım RAM'iniz yandı büyük ihtimalle ters takmış olabilirsiniz RAM'lerinizi bilgisayar kapalı iken çıkarın ve dişleri kontrol edin yanmış olanı takmayın ha bu arada duman çıkarsada korkmayın :)

RAM hatası büyük ihtimal BIOS üzerinden RAM'lerin MHz frekansı yükseltiysen yapar başıma geldi RAM'lerin frekans düşürmeyi dene problem cözülmezse tek tek RAM'leri test et biri arızalı olabilir.
RAM hızı çok düşük zaten şu an 1913 mhz de falan kullanıyor daha da düşürebileceğimi sanmıyorum.
Aynı hatayı yaşamıştım RAM'iniz yandı büyük ihtimalle ters takmış olabilirsiniz RAM'lerinizi bilgisayar kapalı iken çıkarın ve dişleri kontrol edin yanmış olanı takmayın ha bu arada duman çıkarsada korkmayın :)
RAM i çıkarıp taktım bılgısayarcı da çıkarıp taktı RAM de sorun olmadığını söyledi bende temizledim hatta fakat çalışır durumda.
Ekran kartı ile ekrana bağlı olan kabloda temassızlık olabilir mi?
Yok hatta farklı bi kablo kullandım sorun devam ediyor.
Sistem özelliklerinizi ve monitörünüzü belirtir misiniz?
GTX 960 DDR 4
16GB TEK SOKET RAM
Z-170P ANAKART
İ5 6500 İŞLEMCİ
MONİTÖR ASUS TUF GAMİNG 165 hz 1ms 24ınc VG259QR
RAM'ler stabil çalışmıyorsa da aynı şeyi yaşayabilirsin. Son zamanlarda yeni RAM taktın mı veya BIOS'dan ayar yaptın mı?
Hayır hiçbir şey yapmadım.

Son düzenleme:
Ramlarin ucunu bir fırça veya mavi bir silgi ile silin ve yerlerini değiştirip takın. Bios pilini çıkarmak için anakartı çıkarmanız yeterli. Anakartın üstündeki bileşenleri çıkarın sonra anakartıda çıkarın. Oradan bios piline ulaşabilirsiniz.

Ramlarin ucunu bir fırça veya mavi bir silgi ile silin ve yerlerini değiştirip takın. Bios pilini çıkarmak için anakartı çıkarmanız yeterli. Anakartın üstündeki bileşenleri çıkarın sonra anakartıda çıkarın. Oradan bios piline ulaşabilirsiniz.

Pile ulaşmak için ekran kartını sökmem lazım ama yapıcam artık sanırım. Ramler içinde tekrar dediğini yapacağım çözülürse bildiricem.

Bir tavsiyede daha bulunayım anakart üzerindeki transistör deniyor sanırım pil gibi duran elemanlar bunlardada problem olabilir eski bilgisayarım çalışıyor ama görüntü gelmiyordu zaten gözden cıkartıgım icin kurcaladım bahsettiğim elemanlardan birini ileri geri oynattıgımda sorun düzelmişti anakartı işini bilen birine kontrol ettir veya başka bir anakart ile sistemi deneyebilirsin.

Cmos bios ayarlarını sıfırlamaktır. En kolay yöntem anakart üzerindeki baskül piline benzer bios pilini çıkarıp 10 dk bekleyip geri takmaktır.
Nükleer reaktör rodları mı çekiyorsun 😀 30 sn yeterli.
Cmos nasıl atılır MSI?
Her yeni anakartın üstünde Jumper pinleri var oraya düz tornavida benzeri iletkenle dokunursan Cmos atılır. Ben parmak atıyorum bazen gene işe yarıyor

Pile ulaşmak için ekran kartını sökmem lazım ama yapacağım artık sanırım. RAM'ler içinde tekrar dediğini yapacağım çözülürse bildiricem.

Anakartınızı tekrar DxDiag'dan veya sistem bilgisi'nden kontrol edin doğru mu değil mi diye Z710-P ise buradan BIOS and Firmware bölümünden BIOS'u indirin.
Boş ve biçimlendirilmiş bir USB belleğe indirdiğiniz BIOS dosyalarını ZIP'den çıkartıp atın.
Bilgisayarı kapatın-USB belleğinizi takın-bilgisayarı açın ve BIOS'a girin.
Ardından EZ flash bölümüne girip güncellemenizi yapın, BIOS pili çıkartmak ile aynı görevi görür, tüm ayarlarınızı sıfırlar ve ek olarak güncelleme yapmış olursunuz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı