Kasa fan hızlarını kontrol etme

comertcimen

Centipat
Power Boost VK-G2090C kasa kullanıyorum. Üzerinde 3 adet 120 cm Single ring Rainbow fan var. Kasada fan kontrolcüsü yok. Her fanda 4'lü Molex var ve içlerinde 2 pin var. 3'ünü de üst üste takıp PSU'ya bağlıyorum ve bu şekilde kullanıyorum. Ama direkt PSU'dan güç aldıkları için her zaman son hızda çalışıyorlar. Anakartımdaki (Gigabyte A320M-H) 4 pin SYS_FAN girişine bağlayıp BIOS üzerinden hızlarını kontrol etmek istiyorum. Bunun için bir dönüştürücü ya da ucuz bir fan kontrolcüsü var mı? Aynı sorunu yaşayan çok fazla kullanıcı okudum ama sorunumu çözecek bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

BIOS üzerinden kontrol etmek istiyorsanız böyle bir çoğaltıcı alabilirsiniz ancak kasanın üzerindeki fanlar 4 pin girişlimi 3pin olunca kontrol edilemiyor diye biliyorum yanlışta olabilir.

BIOS üzerinden kontrol etmek istiyorsanız böyle bir çoğaltıcı alabilirsiniz ancak kasanın üzerindeki fanlar 4 pin girişlimi 3pin olunca kontrol edilemiyor diye biliyorum yanlışta olabilir.
Bu attığınız aparata 7 tan birbirine bağlı molex fanı girsek 4pin veya 3pine çeviriyor mu?

Fandan çıkan kablolar böyle değil ama. Sanırım şunun gibi bi şey olması gerekiyo dönüştürücünün.

Dosya Ekleri

• 611uorabU9L._AC_SL1200_.jpg
    611uorabU9L._AC_SL1200_.jpg
    49,3 KB · Görüntüleme: 23
Benim attığımda 2 tane giriş var Molex ve 4pin SYS fan girişi o kabloların tamamı bağlanacak gücü Molex'ten alacak fakat 4pin ile kontrol sağlanacak. O dike olarak Molex'ten güç vermek için kontrol vs. yapılamaz sadece elektrik veriyor.

4 Pin girişli fanlarınız varsa tabii ki de kontrol edebilirsiniz. 4pin çıkış veriyor ama 3Pin'de bağlayabilirsiniz sadece kontrol edilemez.

Geri
Yukarı