Kasa fanı bağlantısı

Arkadaki fanın küçük ucunu anakarttaki sys_fan1'e takılacak, öndeki fanın biride aynı şekilde sys_fan 2'ye takılacak.
Evet bu kısım doğru.
Geriye kalan kablolar ise PSU'YA takılacak doğru mu?
Geriye kalan fanın kablosunu PSU da eğer gereken giriş mevcutsa PSU dan güç alarak takabilirsiniz. Yani iki tane fanın gücünü anakarttan bir tanesini de PSU dan güç alarak kullancaksınız. Çünkü anakartınızda 3. fan girişi mevcut değil. Muhtemelen o PSU da giriş mevcuttur. Eğer mevcut değilse molex dönüştürücüyle çok basit çözersiniz olayı. Ben öyle yaptım geçen hafta.
Ayrıca bir sorunum daha var sanırım aldığım Corsair Cx650f kasanın PSU bölümüne biraz büyük geldi, sığmayacak gibi görünüyor.
O PSU oraya sığar fakat sırayı biraz yanlış yapmışsınız. Anakartı takmadan önce kasaya PSU bağlantısını yapsaydınız daha rahat olurdu. Üşenmezseniz anakartı RAM leri ve işlemciyi sökmeden çıkartın PSU bağlantısını öyle yapın.

psunun fanı altta mı üstte mi olması gerekiyor?
Fan kısmı alta gelecek.

Evet bu kısım doğru.

Geriye kalan fanın kablosunu PSU da eğer gereken giriş mevcutsa PSU dan güç alarak takabilirsiniz. Yani iki tane fanın gücünü anakarttan bir tanesini de PSU dan güç alarak kullancaksınız. Çünkü anakartınızda 3. fan girişi mevcut değil. Muhtemelen o PSU da giriş mevcuttur. Eğer mevcut değilse molex dönüştürücüyle çok basit çözersiniz olayı. Ben öyle yaptım geçen hafta.

O PSU oraya sığar fakat sırayı biraz yanlış yapmışsınız. Anakartı takmadan önce kasaya PSU bağlantısını yapsaydınız daha rahat olurdu. Üşenmezseniz anakartı RAM leri ve işlemciyi sökmeden çıkartın PSU bağlantısını öyle yapın.

Fan kısmı alta gelecek.
Tamam, Anakartı tekrar söküp, PSU'yu bağlayacağım.

Hocam PSU'da ikişer adet PCie/CPU girişi ve kablolar var. Bunların hepsini takmama gerek yok herhalde değil mi. Cpu dan gelen kablo Anakartın sol üst köşesindeki 8 pinli "ATX_12V_2*4" girişine takacağım, PCIe girişinden gelen kabloyu ise ekran kartının 8 pinli girişine takacağım doğrum mu düşünüyorum?

Son düzenleme:
Tamam, Anakartı tekrar söküp, PSU'yu bağlayacağım.

Hocam PSU'da ikişer adet PCie/CPU girişi ve kablolar var. Bunların hepsini takmama gerek yok herhalde değil mi. Cpu dan gelen kablo Anakartın sol üst köşesindeki 8 pinli "ATX_12V_2*4" girişine takacağım, PCIe girişinden gelen kabloyu ise ekran kartının 8 pinli girişine takacağım doğrum mu düşünüyorum?
Aynen öyle doğrudur. Ayrıca PSU daki her kablo bir yere takılacak diye bir şey yok. Bende bir ton PSU kablosu arttı boşta. Kasanın arkasına gizlerseniz güzel olur artan kabloları.

Aynen öyle doğrudur. Ayrıca PSU daki her kablo bir yere takılacak diye bir şey yok. Bende bir ton PSU kablosu arttı boşta. Kasanın arkasına gizlerseniz güzel olur artan kabloları.
Eğer PSU nuzda kasa fanınız için uygun giriş yok ise bu üründen alabilirsiniz, ben öyle yaptım.

Daha iyi anlaşılması için şöyle fotoğraflar çektim. Fotoğraflardaki F Panel bağlantısını yapmayı da ihmal etmeyin genelde unutuluyor. Ayrıca sizdeki gibi benim kasa fanlarım da 3 pin (fotoğraflara ekledim). Eğer PSU nuzda ve anakartınızda yeteri kadar giriş yeri mevcut değilse yine fotoğraflara eklediğim molex dönüştürücüyü kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi boşta bir ton PSU kablosu duruyor.

Dosya Ekleri

• 20230424_184620.jpg
    20230424_184620.jpg
    151,3 KB · Görüntüleme: 23
  • 20230424_184755.jpg
    20230424_184755.jpg
    152,5 KB · Görüntüleme: 15
  • 20230424_184816.jpg
    20230424_184816.jpg
    124,3 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG-20230424-WA0019.jpg
    IMG-20230424-WA0019.jpg
    111,7 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

Eğer PSU nuzda kasa fanınız için uygun giriş yok ise bu üründen alabilirsiniz, ben öyle yaptım.

Daha iyi anlaşılması için şöyle fotoğraflar çektim. Fotoğraflardaki F Panel bağlantısını yapmayı da ihmal etmeyin genelde unutuluyor. Ayrıca sizdeki gibi benim kasa fanlarım da 3 pin (fotoğraflara ekledim). Eğer PSU nuzda ve anakartınızda yeteri kadar giriş yeri mevcut değilse yine fotoğraflara eklediğim molex dönüştürücüyü kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi boşta bir ton PSU kablosu duruyor.
Şöyle iki kablo var elimde, birleştirdim. sanırım soldaki ucu PSU'nun "RGB IN" girişine takılıyor, sağdakinin nereye takılacağını bulamadım. Sanırım bu rgb ışıklandırmasına yarayan kablo ama Anakart'a nereye takılıyor bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• P30424-185704.jpg
    P30424-185704.jpg
    73,4 KB · Görüntüleme: 21
  • P30424-190025.jpg
    P30424-190025.jpg
    164,6 KB · Görüntüleme: 21
Şöyle iki kablo var elimde, birleştirdim. sanırım soldaki ucu PSU'nun "RGB IN" girişine takılıyor, sağdakinin nereye takılacağını bulamadım. Sanırım bu rgb ışıklandırmasına yarayan kablo ama Anakart'a nereye takılıyor bilmiyorum.
RBG kullanmadığım için kablosunun nereye takılacağını ben de bilmiyorum valla hocam.

RBG kullanmadığım için kablosunun nereye takılacağını ben de bilmiyorum valla hocam.
Neyse bilen birine vereceğim artık, yardımlarınız için teşekkürler. PSU montajını yaparken kablolar sıkıştırıyor, bu beni aşar. Bir sürü problem.

Rica ederim kolay gelsin.
Hocam güç bela PSU yu kasaya kablolarla beraber monte ettim. Kasanın iç taraftan alt kısmı açık olmadığı için PSU yu takarken zorladı beni. Bazı kasalarda o kısım açık oluyor. Sonraki aşama olarak anakartı monte edeceğim (ssd, ram, cpu takılı zaten), ön ayar kablolarını takacağım, en son olarak da ekran kartını takacağım doğru mudur?

Dosya Ekleri

• P30425-202949.jpg
    P30425-202949.jpg
    149,7 KB · Görüntüleme: 15
Kasanın alt yani yere bakan kısmında PSU için havalandırma var doğru mudur?
Bileşenleri anakarta monte ettikten sonra anakartı kasanın içine vidalayın. Kablo düzenlemelerini, fan bağlantılarını yapın, anakartla işiniz bittiğinde en son ekran kartını takabilirsiniz.

Kasanın alt yani yere bakan kısmında PSU için havalandırma var doğru mudur?
Bileşenleri anakarta monte ettikten sonra anakartı kasanın içine vidalayın. Kablo düzenlemelerini, fan bağlantılarını yapın, anakartla işiniz bittiğinde en son ekran kartını takabilirsiniz.
Evet kasanın en altında ızgara havalandırma var. Komple topladım pcyi ama bir şey muallakta kaldı. Sözde öndeki iki fanın kablolarını PSU'ya takacaktım ancak PSU'ya bağlanacak şekilde giriş çıkış yoktu. Sadece öndeki iki fanın kablolarını arka fanın kablosuyla birleştirip anakartın "sys_fan 1" soketine taktım. PSU'nun "RGB IN" çıkışından ise ankartın sağ alttaki "sys_fan 2" kısmına taktım. Umarım yanlış birşey yapmamışımdır. Bir kısa kablo da arttı, bunun ne olduğunu çözemedim.

Dosya Ekleri

• P30425-235226.jpg
    P30425-235226.jpg
    62 KB · Görüntüleme: 13

Geri
Yukarı