Kasa fanı fişe nasıl bağlanır?

samc34

Kilopat
Arkadaşlar selam.

Elimde 1 adet 2.70 amper 12v yüksek güçte bir fan mevcut. Bunun yanına yine 12v 0.40 - 0.45 amper civarı fanlar takacağım 2-3 tane daha. Fanlar güçlü olduğu için güç kaynağına veya anakarta takınca sıkıntı yaşayabiliyorum. 12v 1 amper, 2 amper ve 3 amper gibi farklı farklı adaptörler var. 12v kaç amper almam en sağlıklısı olur?

• 12v 2.70a
  • 12v 0.45a
  • 12v 0.45a

Bu üç fanı hem birbirine bağlayıp hem de adaptöre bağlayabilir miyim? Adaptörü fişe takıp üçünü çalıştırmak istiyorum. Yönlendirmelerinizi bekliyorum. Bu konularda pek bilgim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam.

Elimde 1 adet 2.70 amper 12v yüksek güçte bir fan mevcut. Bunun yanına yine 12v 0.40 - 0.45 amper civarı fanlar takacağım 2-3 tane daha. Fanlar güçlü olduğu için güç kaynağına veya anakarta takınca sıkıntı yaşayabiliyorum. 12v 1 amper, 2 amper ve 3 amper gibi farklı farklı adaptörler var. 12v kaç amper almam en sağlıklısı olur?

• 12v 2.70a
  • 12v 0.45a
  • 12v 0.45a

Bu üç fanı hem birbirine bağlayıp hem de adaptöre bağlayabilir miyim? Adaptörü fişe takıp üçünü çalıştırmak istiyorum. Yönlendirmelerinizi bekliyorum. Bu konularda pek bilgim yok.

Yani güç kaynağına takınca nasıl sorun yaşıyorsun anlamadım? Güç falan mı yetmiyor?

Arkadaşlar selam.

• 12v 2.70a
  • 12v 0.45a
  • 12v 0.45a

PSU'nun durumuna göre bu fanları Molex'ten besleybilirsiniz.
PSU 12 v kanalından kaç watt amper veriyor üzerindeki etikete bakıp bilgi verirseniz bilgi veririz.

PSU'nun durumuna göre bu fanları Molex'ten besleybilirsiniz.
PSU 12 v kanalından kaç watt amper veriyor üzerindeki etikete bakıp bilgi verirseniz bilgi veririz.
Molexin geldiği güç kaynağı bu. Direkt olarak fan çoğaltıcıya bağlı fanlar. Çoğaltıcıda molexe. Molexte aşağıdaki PSU' ya
efefefef.png

Yani güç kaynağına takınca nasıl sorun yaşıyorsun anlamadım? Güç falan mı yetmiyor?
Hocam güç kaynağından gelen molex girişine fan çoğaltıcım bağlı. Fan çoğaltıcıyada fanlar bağlı ancak bazen LOAD AVARAGE çok yükseliyor ve kartları durduruyor.

Molex'in geldiği güç kaynağı bu. Direkt olarak fan çoğaltıcıya bağlı fanlar. Çoğaltıcıda Molex'e. Molex'te aşağıdaki PSU'ya.
Eki Görüntüle 1355382

Eğer PSU gerçek High Power marka ise 12 v kanalından 62'a güç veriyor.
Blki diğer sistem bileşenleriniz bu gücü çekiyorsa fanları kesiyor olabilir.
Ya da tüm fanlar tek Molex'ten beslendiği içintek Molex hattının gücü yetmiyor olabilir.

Yüksek amperli olan tek fanı bir Molex'ten diğer ikisini başka bir Molex'ten besleyin.
Diyelim ki PSU ile besleymediniz.
12 v 5'a bir adaptör ile tüm fanları besleyebilirsiniz.

Eğer PSU gerçek High Power marka ise 12 v kanalından 62'a güç veriyor.
Blki diğer sistem bileşenleriniz bu gücü çekiyorsa fanları kesiyor olabilir.
Ya da tüm fanlar tek Molex'ten beslendiği içintek Molex hattının gücü yetmiyor olabilir.

Yüksek amperli olan tek fanı bir Molex'ten diğer ikisini başka bir Molex'ten besleyin.
Diyelim ki PSU ile besleymediniz.
12 v 5'a bir adaptör ile tüm fanları besleyebilirsiniz.
Buradaki 12v5Amper kısmında 5amper şunu mu demek ister.
12V kanalından toplam 5Ampere kadar güç verebilirim. Benim fanlarım 2.7 + 0.4 + 0.45 gibi topladığımda 5 altında kalıyorsa rahat yetiyor mantığı mı var?

Buradaki 12v5Amper kısmında 5amper şunu mu demek ister.
12V kanalından toplam 5Ampere kadar güç verebilirim. Benim fanlarım 2.7 + 0.4 + 0.45 gibi topladığımda 5 altında kalıyorsa rahat yetiyor mantığı mı var?

Hocam gerilim sabit 12V, güç hesaplarken gerilim ile akım çarpılır bildiğiniz gibi. 12V 3A adaptör 36W güç verebilir demek. Sizinkiler toplamda 36W'tan fazla güç tükettiği için bu adaptör yetersiz gelir, ya güç keser ya da bir süre sonra yanabilir.

Bu arada, evet rahat yeter.

Buradaki 12v5amper kısmında 5amper şunu mu demek ister.
12v kanalından toplam 5Ampere kadar güç verebilirim. Benim fanlarım 2.7 + 0.4 + 0.45 gibi topladığımda 5 altında kalıyorsa rahat yetiyor mantığı mı var?

Hayır senin PSU 12 v kanalından toplamda 62'a güç veriyor.
Ama bu 62'a gücün ne kadarı diğer sistem bileşenleri tarafından çekiliyor bunu bilmiyoruz.
Ya da PSU tek Molex hattına kaç amper güç verebiliyor bunu da bilmiyoruz.
Senin PSU'nun kesme sebebi bunlardan birisi olabilir.
O sebeple fanları ayırıp iki farklı Molex'ten besle dedim.

Harici bir adaptör ile besleyeceksen 12 v 5 amperlik bir adaptör işini rahat görür.
5 amper almazsın 6 7 10 alırsın adaptör daha rahat çalışır.

Geri
Yukarı