Pille kasa fanı çalıştırmak

melisk

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, görseldeki fanı(12Volt) diğer görseldeki pille sorunsuz çalıştırabilir miyim? Ayrıca pil yuvası veya yerim olmadan bu pile jumper kablo bantlayarak çalıştırsam sıkıntı olur mu? Ya da pile kabloları başka ne şekilde bağlayabilirim yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-11-28-23-26-21-388_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-11-28-23-26-21-388_com.android.chrome.jpg
    46,2 KB · Görüntüleme: 77
  • Screenshot_2020-12-01-12-10-42-092_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-12-01-12-10-42-092_com.android.chrome.jpg
    54,4 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleyen: Moderatör:
Aynısnı sahip olduğum kasadan dolayı bende düşündüm. Sadece biraz ütopik gelmişti. Aslında o kadar mantıksız değil ama pil ne kadar dayanır? Orası tartışılır.
Evet ben de süreden dolayı endişe ediyorum. Ama baska ne ile çalıştırabilirim bilmiyorum
PSU'daki Molex çıkışlarına jumper kablo ile bağlayabilirsiniz. Ben öyle yaptım.
Maalesef psu ya sahip değilim. Bu fanı da bitirme projem için kullanacağım, zaten epey masraf yaptığım için ucuz yollu bir çözüm arıyorum

1,5V'luk bir pille en az 5V'da çalışan bir fanı çalıştırmanız pek mümkün değil.
Pil 12 volt
Taşınılabilir bir fan yapmak istiyorsanız 9 volt şarjlı pil alın bence. Bundan başka aklıma çözüm gelmiyor. Aslında var ama daha masraflı ve uğraştırıcı.
Aslında arduino ve röle ile kontrol edeceğim bu fanı bitirme projem için. Fan için güç kaynağı bulma ve baglama konusunda sıkıntı yaşıyorum
Çalışır çalışmasına ama o pille çok uzun süre çalışmaz maalesef. Daha büyük pillere bakmanızı öneririm.
Teşekkürler.Hangi pili önerirsiniz?

Teşekkür ederim.Adaptörü pile nasıl bağlayabilirim peki?
Adaptörü pile değil, fana bağlıyosun. Adaptörün ucunun iç kısmı artı, dış kısmı eksidir. Fanın kırmızı kablosu artı, siyah kablosu eksidir. Adaptörün ucuna ince bi tel sokup, dışına da yine bi tel sarıp artı ve eksi uç elde edebilirsin. Ama bu iki telin birbirine değmemesine dikkat et. Adaptörün artısını fanın artısına, eksisini de fanın eksisine bağladığında çalışır.

Adaptörü pile değil, fana bağlıyosun. Adaptörün ucunun iç kısmı artı, dış kısmı eksidir. Fanın kırmızı kablosu artı, siyah kablosu eksidir. Adaptörün ucuna ince bi tel sokup, dışına da yine bi tel sarıp artı ve eksi uç elde edebilirsin. Ama bu iki telin birbirine değmemesine dikkat et. Adaptörün artısını fanın artısına, eksisini de fanın eksisine bağladığında çalışır.
Sanırım biraz karmaşık bir olay olacak. Çok teşekkür ediyorum cevabınız için.

Geri
Yukarı