Kasa fanı RGB ışıkları yanmıyor

nada42

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

İnternet üzerinden 2 tane RGB kasa fanı aldım bu fanların 2 tane farklı bağlantı kablosu var. Biri Molex 2 pin diğeri de bildiğimiz anakarttan gelen fan bağlantı kablosu. Anakarttan gelen kabloya taktığım zaman fanların RGB ışığı yanmıyor ama Molex'i taktığım zaman RGB ışıkları yanıyor ama fanlar çok hızlı çalışıyor ve ses yapıyor. Bunun sebebi nedir nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor? Anakarttan gelen kabloyu taktığım zaman fan gayet sessiz çalışıyor ama RGB yanmıyor çözümü nedir?

Anakarttan fan bağlantı kablosu gelmez. Anakartta fan soketi olur. Fanların ve bağlantı kablolarının resmi var mı? Anakart modeli nedir? Kasada kontrolcü var mı?

Anakarta bağlayıp fan hızını ayarladığınızda ışık da ona göre yanacak muhtemelen. Maksimum hızda tam ışık, düşük hızda 0 ışık veya çok güçsüz ışık yayacaktır. En azından benim kasadaki fanlar bu şekilde çalışıyordu.

Fan bağlantı kablosu derken soketi kastetmiş arkadaş sanırım Molex elektriği veriyor sanırım 4 pinli kablo da anakarta bağlanarak fan hızı ayarlaması vesaire oluyor tahminen ilk defa karşılaştığım bir olay.

Fanin baglantilarin bunlar 2 pin molexe takinca isiklar calisiyor ama cok hizli sesli donuyor fanlar.3 pinli diger cikisi sadece kullandigimda fanlar sessiz normal calisiyor ama bu seferde rgbler yanmiyor.anakarta bagli bir coklayici kullaniyorum 3 pin cikisi icin.fan kontrolcusu yok.2 baglantiyida yaptigim zaman ayni aynda fan daha sesli calismaya basliyor.almam gereken aparat nedir bunun icin fikirlerinizi bekliyorum.

Anakart msi b450m a pro-max

Dosya Ekleri

• EDAF3030-BF54-4909-91DF-62D5128019B4.jpeg
    EDAF3030-BF54-4909-91DF-62D5128019B4.jpeg
    153,8 KB · Görüntüleme: 111
  • 562F32C0-89D6-4EBA-83DB-6F6EB047B4AA.jpeg
    562F32C0-89D6-4EBA-83DB-6F6EB047B4AA.jpeg
    83,5 KB · Görüntüleme: 130
Son düzenleme:
Tamamdır hocam. Fanlar Molex, bunlarda hız kontrolü olmaz. Bu şekilde devam edebilirsiniz.

Linkteki kontrolcüye bakabilirsiniz. Uygunsa üzerinde seçici anahtar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı