Kasa fanını kapatmak doğru mu?

taserzetsu

Centipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B550 + Ryzen 5 5600( 4.8 GHz OC) | RX 6800 | Crucial Ballistix 2x8 (OC) | DarkFlash DLX21 | SE-224-XT (Arctic 2xP12) | 980 Pro | HyperX Alloy Origins 65 | HyperX Haste Wireless | HyperX Cloud II | Dell G3223D |
Meslek
Elektrik&Elektronik Mühendisi
Kasam XPG valor.

Önden 3 fan ile gelen serin hava üstten ve arkadan dışarı atılıyor. Fakat endişem kasanın üstündeki fanlar kasa küçük olduğu için ön tarafa yakın. Resimde gördüğünüz gibi üstteki ilk fan her zaman içeri giren soğuk havayı dışarı atmakta, sıcak hava atmıyor. Oyunlarda elimi koyduğumda da aynı şekilde. Bende hava akışında soğuk havayı dışarı attığı için verimi azalttığını düşündüm. O fanı çalıştırmamam doğru mu?

Dosya Ekleri

• 9B90561E-E88C-4ECF-A039-7ADE7265B6B5.jpeg
    9B90561E-E88C-4ECF-A039-7ADE7265B6B5.jpeg
    116,4 KB · Görüntüleme: 45
  • 7973F174-51EF-4B3A-B9F2-EE729B9B7C8C.jpeg
    7973F174-51EF-4B3A-B9F2-EE729B9B7C8C.jpeg
    158,3 KB · Görüntüleme: 51
Kasam XPG valor.

Önden 3 fan ile gelen serin hava üstten ve arkadan dışarı atılıyor. Fakat endişem kasanın üstündeki fanlar kasa küçük olduğu için ön tarafa yakın. Resimde gördüğünüz gibi üstteki ilk fan her zaman içeri giren soğuk havayı dışarı atmakta, sıcak hava atmıyor. Oyunlarda elimi koyduğumda da aynı şekilde. Bende hava akışında soğuk havayı dışarı attığı için verimi azalttığını düşündüm. O fanı çalıştırmamam doğru mu?

Hocam benim de size bir sorum olacak fanlar arasında kalan kutu gibi olan şey ne oluyor? Ekran kartından bahsetmiyorum. Bilgisayar parçaları konusunda biraz cahilim.

Sen elini tuttuğun zaman soğuk hava geliyor, içerideki hava soğuk olduğu için olabilir, işlemciye yük bindir, ısınsın o zaman soğuk hava gelmeye devam ederse, o zaman haklısın.

Eki Görüntüle 1599569

Alttaki bakır yer işlemciye gelir işlemciden gelen sıcak yukarıdaki perdelere taşınır perdenin fanları da bu sıcaklığı dışarı atar işlemci sogutmada etkili bir alettir.
Konu dışı yorum yapmayın lütfen.

Sen elini tuttuğun zaman soğuk hava geliyor, içerideki hava soğuk olduğu için olabilir, işlemciye yük bindir, ısınsın o zaman soğuk hava gelmeye devam ederse, o zaman haklısın.

Konu dışı yorum yapmayın lütfen.

Oyunlarda da soğuk üflüyor çünkü o tarafa giden sıcak hava yok kasanın yapısı gereği sanki ön taraftaki soğuk havanın arkaya iletimini azaltıyor gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı