Kasa fanının RGB'leri düzgün çalışmıyor

Pawrien

Decapat
Daha fazla  
Selam. Direkt konuya gireyim. Benim kasanın fanları ve RGB ışıkları gayet güzel bir şekilde çalışıyordu, bir gün kasayı temizlemek için açtığım sırada babam RGB kontrolcüyü çıkarıp inceledi biraz (sadece inceledi, herhangi müdahalede bulunmadı) ardından tekrar kontrolcüyü güç kablosuna bağlayıp bilgisayarı açınca RGB ışıkların tam olarak yanmadığını gördük. Şöyle anlatayım, egzoz fanının %20'lik kısmı turuncu renkte yanıyor, kalan %80'i yanmıyor. Ön fanlar da aynı şekilde, biri mavi, biri sarı, biri başka bir renk ve ışıkların tamamı yanmıyor, sadece %20-30'luk kısmında ışık var. Fanlar en düşük ve en yüksek ayarda dönebiliyor, bir sorun yok. Tek sorun, RGB ışıklarının yanmaması, kumandadan farklı bir rengi seçtiğimde de herhangi bir tepki yok. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kasa modeli: Gamepower Horizon.

Not: Kontrolcüde bir sorun var sanıp yeni bir kontrolcü satın almıştım fakat çözüme ulaşamadım.

Selam. Direkt konuya gireyim. Benim kasanın fanları ve RGB ışıkları gayet güzel bir şekilde çalışıyordu, bir gün kasayı temizlemek için açtığım sırada babam RGB kontrolcüyü çıkarıp inceledi biraz (sadece inceledi, herhangi müdahalede bulunmadı) ardından tekrar kontrolcüyü güç kablosuna bağlayıp bilgisayarı açınca RGB ışıkların tam olarak yanmadığını gördük. Şöyle anlatayım, egzoz fanının %20'lik kısmı turuncu renkte yanıyor, kalan %80'i yanmıyor. Ön fanlar da aynı şekilde, biri mavi, biri sarı, biri başka bir renk ve ışıkların tamamı yanmıyor, sadece %20-30'luk kısmında ışık var. Fanlar en düşük ve en yüksek ayarda dönebiliyor, bir sorun yok. Tek sorun, RGB ışıklarının yanmaması, kumandadan farklı bir rengi seçtiğimde de herhangi bir tepki yok. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kasa modeli: Gamepower Horizon.

Not: Kontrolcüde bir sorun var sanıp yeni bir kontrolcü satın almıştım fakat çözüme ulaşamadım.
Pinleri ters takmış olmalı 180 derece döndürüp öyle takın

Dosya Ekleri

• IMG_20220623_142636.jpg
    IMG_20220623_142636.jpg
    33,8 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20220623_142653.jpg
    IMG_20220623_142653.jpg
    37,4 KB · Görüntüleme: 52
Hocam maalesef. Girişler, ters çevirilip takmaya uygun değil. Fotoğrafları atayım, bakın isterseniz

Acaba 4 fanın da aynı anda ışıklarının yanmış/bozulmuş olma ihtimali var mı?
Görseldeki güç kablosu, ben 4 pinli beyaz başlıklı RGB Led pinlerinden bahsediyorum

Görseldeki güç kablosu, ben 4 pinli beyaz başlıklı RGB Led pinlerinden bahsediyorum
Hocam sanırsam görseldeki kısımdan bahsediyorsunuz. Kontrolcüye bağlı pinler de ne yazık ki ters çevrilip takılamıyor.

Hocam acaba diyorum RGB led şerit alıp fanların içindeki bozuk RGB'lerin yerine koysam işe yarar mı? Fazla masraf yapmak istemediğim için, ne de olsa fanlarım çalışıyor, tek eksik RGB'ler.
Ve bu yöntem ile herhangi bir uyumluluk sorunu yaşar mıyım mesela kumandadan renk değiştirmek isterken renklerin değişmemesi vs. ?

Dosya Ekleri

• IMG_20220623_152208.jpg
    IMG_20220623_152208.jpg
    56,7 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:

Geri
Yukarı