Kasa fanları için çoklayıcı

karadayiii

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Merhabalar,
MSI B450M'a Pro Max anakartına sahibim. Kasamın önünde bulunan 3 fan ve arka tarafındaki egzoz görevi görecek olan fanları kullanamıyorum. Anakartımda sadece 1 adet 4 pinli bir fan çıkış portu var. Bu porta da doğal olarak 1 adet fan takabiliyorum. Tavsiyenizi istediğim konu ise anakarttaki 4 pinli çıkışı fan çoklayıcı ile 4 porta çevirmektir fakat fan hızlarını kontrol edebilme imkanına sahip miyim? Aşağıdaki ürün benim ihtiyacımı giderir mi?

Fanları kontrol edebilmek fanlarınız ile alakalı bir durum. Eğer PWM fan ise ( 4 pinli ise) kontrol edebilirsiniz. Ama DC fan ise sabit devirde döner.

Tek bir çoklayıcı üzerinden kontrol edeceğiniz içinde bütün fanlar aynı ayarı alır. Tek tek kontrol sağlayamazsınız.

Fanları kontrol edebilmek fanlarınız ile alakalı bir durum. Eğer PWM fan ise ( 4 pinli ise) kontrol edebilirsiniz. Ama DC fan ise sabit devirde döner.

Tek bir çoklayıcı üzerinden kontrol edeceğiniz içinde bütün fanlar aynı ayarı alır. Tek tek kontrol sağlayamazsınız.
Teşekkür ederim hocam. 4 fanımda 4 pinlidir. Belirttiğim ürünü aldığım takdirde sağlıklı bir randıman alır mıyım? Tavsiyeniz nedir? Anakartım fanları kontrol etmem için imkan sağlamakta mıdır? Teşekkürler.

Alırsınız. Kontrolü BIOS üzerinden veya MSI uygulamalarından yapılıyor. Çoklayıcı harici güç aldığı için Molex ile sorun olmaz.

Alırsınız. Kontrolü BIOS üzerinden veya MSI uygulamalarından yapılıyor. Çoklayıcı harici güç aldığı için Molex ile sorun olmaz.
Hocam şimdi dışarı çıkıp şunu alıyorum. Belirttiğim şekilde işimi göreceğini düşünüyorum. Fikriniz nedir?

Hocam şimdi dışarı çıkıp şunu alıyorum. Belirttiğim şekilde işimi göreceğini düşünüyorum. Fikriniz nedir?

Bu da işinizi görür.

Bu da işinizi görür.
Hocam kabloyu aldım geldim şimdi. Anakarttaki bölüme taktım fakat molexi takmama gerek var mı? Bazı yerlerde takmanıza gerek yok gibi cevaplar gördüm sormak istedim. Fotoğrafı link olarak ekledim.

Hocam kabloyu aldım geldim şimdi. Anakarttaki bölüme taktım fakat molexi takmama gerek var mı? Bazı yerlerde takmanıza gerek yok gibi cevaplar gördüm sormak istedim. Fotoğrafı link olarak ekledim.

Takmadığınız zaman hepsi tam devire çıkamayabilir. Harici olarak beslemenizde sakınca yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı