Kasa fanlarını anakarta bağlamak

melihkrm

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
Anakart
A520M A PRO
İşlemci
AMD RYZEN 5 5500
Merhaba 4 ay önce Vatan Bilgisayar'dan kasa topladım kasada hiçbir problem yok fakat kasanın kendi 4 fanları çok yüksek hızda çalışıyor her türlü yöntemi denedim SpeedFan, BIOS, MSI Afterburner gibi uygulamalarda kasanın fanlarını hiçbir şekilde kontrol edemiyorum son devirde çalışıyor ve kafa ütülüyor bunun önüne nasıl geçebilirim? Hangi kablo nereye bağlanacak hiçbir fikrim yok PWM veya Molex dediğiniz şey tam olarak ne? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kasa: RAMPAGE REDSKY 4x120mm RGB Fanlı 700W 80 Plus Bronze OYUNCU KASASI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Anakart: MSI A520M-A PRO Amd A520 Soket AM4 DDR4 4600 MHz(OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Fanlarının modelini bilmemiz gerekiyor. Molex dediğin PSU'dan gelen giriş. Fanın öyle bağlanıyorsa son hızda çalışırlar, kontrol edemezsin. PWM dediğinde de anakarta takılan 3 veya 4 pinli küçük soket olur.

Eğer anakart yazılımında fanlarını göremiyorsan zaten molex ile bağlanmıştır.
Kasanı açıp bak fanlarında PWM girişi var mı diye.

Fanlarının modelini bilmemiz gerekiyor. Molex dediğin PSU'dan gelen giriş. Fanın öyle bağlanıyorsa son hızda çalışırlar, kontrol edemezsin. PWM dediğinde de anakarta takılan 3 veya 4 pinli küçük soket olur.

Eğer anakart yazılımında fanlarını göremiyorsan zaten molex ile bağlanmıştır.
Kasanı açıp bak fanlarında PWM girişi var mı diye.
Anakartta tam olarak ne aramam gerekiyor pwm nedir?

Merhaba 4 ay önce Vatan Bilgisayar'dan kasa topladım kasada hiçbir problem yok fakat kasanın kendi 4 fanları çok yüksek hızda çalışıyor her türlü yöntemi denedim SpeedFan, BIOS, MSI Afterburner gibi uygulamalarda kasanın fanlarını hiçbir şekilde kontrol edemiyorum son devirde çalışıyor ve kafa ütülüyor bunun önüne nasıl geçebilirim? Hangi kablo nereye bağlanacak hiçbir fikrim yok PWM veya Molex dediğiniz şey tam olarak ne? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kasa: RAMPAGE REDSKY 4x120mm RGB Fanlı 700W 80 Plus Bronze OYUNCU KASASI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Anakart: MSI A520M-A PRO Amd A520 Soket AM4 DDR4 4600 MHz(OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Fanlar üç pinli ise Bios'tan DC modunu seçersen bios fanların devrini otomatik kontrol edebilir. Biosta fan modu PWM olarak ayarlı ise bağladığınız üç pinli fanlar sürekli tam devir çalışacaktır.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-03-23 at 14-21-12 AMDAM5BIOS.pdf.png
    Screenshot 2023-03-23 at 14-21-12 AMDAM5BIOS.pdf.png
    23,3 KB · Görüntüleme: 51
Eki Görüntüle 1711633
Soldaki 3 pinli PWM kablosu. 4 pinlisi de olabilir fakat yine aynı şekil. Sağdaki de molex.
teşekkür ederim peki nasıl bir yol izlemeliyim bana çözüm lazım yani artık bıktım şu kasanın fan seslerinden rahatsız oluyorum ve bunu nasıl düzelticem bilmiyorum.

Fanlar üç pinli ise Bios'tan DC modunu seçersen bios fanların devrini otomatik kontrol edebilir. Biosta fan modu PWM olarak ayarlı ise bağladığınız üç pinli fanlar sürekli tam devir çalışacaktır.
Merhaba az önce kontrol ettim sadece pwm var başka bir seçenek yok. nasıl bir yol izlemeliyim?

Bu kablo mu pwm? Nereye takıcam bunu psu dan geliyor bu kablo @Artyom Alekseyevich @ipli jeton

Sanırım bu molex bunu nereye takacağım?

Dosya Ekleri

• 16795719163263594691174682686150.jpg
    16795719163263594691174682686150.jpg
    75,6 KB · Görüntüleme: 56
  • 16795725876495945551094101560954.jpg
    16795725876495945551094101560954.jpg
    145,3 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Teşekkür ederim peki nasıl bir yol izlemeliyim bana çözüm lazım yani artık bıktım şu kasanın fan seslerinden rahatsız oluyorum ve bunu nasıl düzelteceğim bilmiyorum.

Merhaba az önce kontrol ettim sadece PWM var başka bir seçenek yok. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Bu kablo mu PWM? Nereye takacağım bunu PSU'dan geliyor bu kablo @Artyom Alekseyevich @ipli jeton

Sanırım bu Molex bunu nereye takacağım?
Anakart üzerindeki 4 pin fan soketlerine 3 pinli fanlar da takılabilir.

Ekli resimde soldaki uç 3 pin diye geçer. Anakarta takılıyken BIOS'tan ya da anakart yazılımından DC modu seçilerek devri kontrol edilebilir. *
Ortadaki 4 pin PWM diye geçer. Hem DC modunda hem PWM modunda devi kontrol edilebilir.
Sağdaki molextir. Anakart üzerinden devri kontrol edilemez.

*CPU_FAN ve PUMP_FAN girişleri DC modunu desteklemez. Sadece CHA_FAN girişlerinde DC modu desteği bulunur.

Dosya Ekleri

• fan-connectors-100360901-orig.jpg
    fan-connectors-100360901-orig.jpg
    26,6 KB · Görüntüleme: 53
Ekli resimde soldaki uç 3 pin diye geçer. Anakarta takılıyken BIOS'tan ya da anakart yazılımından DC modu seçilerek devri kontrol edilebilir. *
Ortadaki 4 pin PWM diye geçer. Hem DC modunda hem PWM modunda devi kontrol edilebilir.
Sağdaki molextir. Anakart üzerinden devri kontrol edilemez.

*CPU_FAN ve PUMP_FAN girişleri DC modunu desteklemez. Sadece CHA_FAN girişlerinde DC modu desteği bulunur.
Kasayı servise yollamayı düşünüyorum benim yapabileceğim bir şey değil. Yanlış bir şey yapmakta istemiyorum zaten garantisi var ayriyetten psudan ufak bir cızırtı seside geliyor psu değişikliğide talep edicem.

Geri
Yukarı