Kasa fanlarını düşük hızda çalıştırmak zararlı mıdır?

Giray6161

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Zalman Z3 PLus kasa kullanıyorum. Önde 2, üstte 2, arkada 1 fan mevcut. Öndeki fanlar direkt PSU'dan güç aldığı için biraz sesli çalışıyor. Fan çoklayıcı alıp, 5 fanı da fan kontrolcüsüne bağlasam (hepsini tek komutla kontrol edebilmek için), oyun oynamadığım zamanlarda düşükte kullansam. Herhangi bir zararı olur mu? Şu an üst fanlar kontolcü ile birlikte düşük ayarda, öndekiler tam güç, arkadaki egzoz fanı ise %50 de çalışıyor. Bu şekilde boştaki sıcaklıklar 30-35 arası, yükteki sıcaklıklar 60-65 arası.) Öndeki fanların ve arkadaki fanında devrini düşürdüğüm zaman boştayken çok sıcaklık artışı olur mu diye düşünüyorum. Şu nu alacağım: Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45)

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı yuvaya 2 adet fandan fazla takmayın, 2 adet Y çoklayıcı alarak, üstteki fanlarla aynı yuvalara takabilirsiniz.

Taktığın fanlar PWM ise Bios’tan fanları PWM olarak işaretleyin. O kendisi ayarlar hızını.
PWM olmaları gerekiyor, çünkü anakarta taktığım zaman yazılım ile kontrol edebiliyordum.
Aynı yuvaya 2 adet fandan fazla takmayın, 2 adet Y çoklayıcı alarak, üstteki fanlarla aynı yuvalara takabilirsiniz.
Anakarta takmayacaktım. Kasanın kendi fan kontrolcüsü var ona bağlayıpta kullanacaktım o yüzden pek sorun olacağını sanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı