Kasa fanlarının oyun sonrası sesli çalışması

mackberkk

Decapat
Merhaba, bugün uzun bir süre Forza Horizon 5 oynadım. Velhasıl kelam oyun sonrası kasadaki fanların normalden gürültülü çalıştığını söyleyebilirim. Bu yakın zamanda Forza oynamadan önce de birkaç kez başıma gelmiş ve yeniden başlatma sonrası düzelmişti ki bu sefer düzelmedi. Sizce sadece ekran kartı yorulduğu için mi fan gürültülü çalışıyor yoksa bir sorun olabilir mi?

Sistem ısısına göre kasa fanlarının ayarlarını düşürmeyi denemelisiniz. Herhangi bir çoklayıcı kullanıyor musunuz? Fanlarının kaç pinli olduğunu yazarsanız ona göre ekstra bilgi verebiliriz ancak fanların ekran kartıyla bir alakası yok sistemin genel ısısıyla alakası var.

Sistem ısısına göre kasa fanlarının ayarlarını düşürmeyi denemelisiniz. Herhangi bir çoklayıcı kullanıyor musunuz? Fanlarının kaç pinli olduğunu yazarsanız ona göre ekstra bilgi verebiliriz ancak fanların ekran kartıyla bir alakası yok sistemin genel ısısıyla alakası var.
Bir çoklayıcı kullanmıyorum, kasa pek ısınmadı ve hatta soğuk çalışıyor diyebilirim. Donanım konusunda bilgisiz olduğum için kaç pinli olduklarını bilmiyorum. İşlemci: Ryzen 5 3600. Ekran kartı: Asus TUF 1660S ve kasa Thermaltake Versa j25.
O zaman ses PSU'dan geliyor olabilir, en kısa zamanda PSU'nun detaylı temizliğini yapmanı tavsiye ederim.

@mackberkk PC açılırken çok ses çıkarıyor mu?
PC açılırken hep hafif sesli çalışıyor, aldığımdan bu yana değişmedi o konuda bir sorun yok. PSU temizlemeyi yakın zamanda öğrenip deneyeceğim.

Son düzenleme:
4 fanın hepsi ses yapıyorsa muhtemelen hepsi anakartına bağlı BIOS ayarlarından düşürmeyi dene eğer ki sadece egzoz fanı arka fan ise onu da oradan düşürmelisin. Molex olanları zaten göremezsin direk güç kaynağına bağlıdır. Hiç BIOS deneyiminiz yoksa sol cam paneli açın serin çalışır kafanız ağrımaz youtuben videosunu izleyerek fan ayarlarınızı keyfinize göre ayarlayabilirsiniz.

4 fanın hepsi ses yapıyorsa muhtemelen hepsi anakartına bağlı BIOS ayarlarından düşürmeyi dene eğer ki sadece egzoz fanı arka fan ise onu da oradan düşürmelisin. Molex olanları zaten göremezsin direk güç kaynağına bağlıdır. Hiç BIOS deneyiminiz yoksa sol cam paneli açın serin çalışır kafanız ağrımaz youtuben videosunu izleyerek fan ayarlarınızı keyfinize göre ayarlayabilirsiniz.
Biraz kulak verdim ve egzoz fanından ses geliyor gibi fakat yükte egzoz fanının yorulması mümkün mü? BIOS'taki tek deneyimim harici bir soğutmam olmadığı için OPB kapatmak oldu. İşlemci o sebeple 3.6GHz'de çalışıyor. İşin garibi de kasa buz gibi, ısınan bir şey de yok...

Ön fanlarını tahminimce güç kaynağına bağlamışlar egzoz fanının değerleri işlemci sıcaklık değeri ile neredeyse birebir ayarlanıyor otomatik olarak anakart yüzünden sorun yok sadece egzoz fanının değerlerini ayarlamanız gerekiyor o kadar pin sordum çünkü 4 pinde kademeli sıcaklık ayarı yapabiliyorsunuz mesela 40 derecede egzoz fanınız %10 50 derecede %60 çalışsın istiyorum gibi 3 pinli de fix çalışıyor aşağı yukarı ayarı var nerede bırakırsanız o derecede sabit çalışıyor tekrar geçmiş olsun.

Ön fanlarını tahminimce güç kaynağına bağlamışlar egzoz fanının değerleri işlemci sıcaklık değeri ile neredeyse birebir ayarlanıyor otomatik olarak anakart yüzünden sorun yok sadece egzoz fanının değerlerini ayarlamanız gerekiyor o kadar pin sordum çünkü 4 pinde kademeli sıcaklık ayarı yapabiliyorsunuz mesela 40 derecede egzoz fanınız %10 50 derecede %60 çalışsın istiyorum gibi 3 pinli de fix çalışıyor aşağı yukarı ayarı var nerede bırakırsanız o derecede sabit çalışıyor tekrar geçmiş olsun.
Çok teşekkür ederim alakanız için. Biraz dinlendi ve kendine gelmiş gibi bir görünümü var, sanırım grafikler fazla yordu ve o sebeple gürültüye mahal verdi. Tekrardan teşekkür ederim, iyi geceler.

Geri
Yukarı