Kasa içi soğutma için fan tavsiyesi

Baybars Yontar

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar formunuza yeni katıldım ve sizlere birkaç sorum olacak. Bilgisayarımın ısınmasından rahatsız oluyorum ve yeni fanlar almaya karar verdim ama hangi marka alacağıma karar veremedim. Thermaltake mi alsam yoksa Cooler Master mı ? Yaz tatilinde kasam değişeceği için yaz tatiline kadar beni idare edecek fanlar arıyorum. Tavsiyelerinizi söylerseniz çok memnun olurum

O fan genelde 12 cm olur ama 8cm olduğu bazı durumlar da vardır. Gerçek anlamda kaliteli bir şey istiyorsanız tavsiyem Nocatua olacaktır:

NOCTUA - Noctua NF-B9 92mm 1600Rpm 13dB Kasa Fanı - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Ama ben bir fana 50 lira veremem derseniz, ki sizi gayet iyi anlarım, o zaman Xilence tavsiye edebilirim:

80mm:

XILENCE - Xilence COO-XPF80 80mm Siyah Kasa Fanı - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

120mm:

XILENCE - Xilence COO-XPF120 120mm Siyah Kasa Fanı - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Biraz daha kaliteli bir ürün derseniz o zaman da SCYTHE derim:

SCYTHE - Scythe SLIP STREAM 120mm Kasa Fanı 1900 RPM - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Yalnız hem öne, hem de arkaya takmalısınız ki hava sirkülasyonu olsun. Öndeki havayı içeri alacak, arkadaki ise dışarı atacak.

O fan genelde 12 cm olur ama 8cm olduğu bazı durumlar da vardır. Gerçek anlamda kaliteli bir şey istiyorsanız tavsiyem Nocatua olacaktır:

NOCTUA - Noctua NF-B9 92mm 1600Rpm 13dB Kasa Fanı - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Ama ben bir fana 50 lira veremem derseniz, ki sizi gayet iyi anlarım, o zaman Xilence tavsiye edebilirim:

80mm:

XILENCE - Xilence COO-XPF80 80mm Siyah Kasa Fanı - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

120mm:

XILENCE - Xilence COO-XPF120 120mm Siyah Kasa Fanı - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Biraz daha kaliteli bir ürün derseniz o zaman da SCYTHE derim:

SCYTHE - Scythe SLIP STREAM 120mm Kasa Fanı 1900 RPM - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Yalnız hem öne, hem de arkaya takmalısınız ki hava sirkülasyonu olsun. Öndeki havayı içeri alacak, arkadaki ise dışarı atacak.

Şahsen Noctua kullanıyorum harika, kesinlikle öneririm.

Kasanın içindeki hava sirüklasyonunun yönü nasıl veya sen diğer fanları nasıl taktın? Ya performans yada egzoz olarak kullanabilirsin tabiki de ama sirkülasyon çok önemlidir.

8cm fanlar çok baş agrıtır düşük devirde. PSU'dan 5.0- 5.1 volt verebilrisin. Ses olmaz fakat performans düşer. Bunun yerine 120 mm'liklere veya 15 cm gibi büyük fanlara yönelmeni tavsiye ederim. Ve tabiki CFM hava akışı da çok önemli.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı