Kasa içi temizliği bilgisayarın performansını etkiler mi?

Haltp39

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Ben 1.5 yıldır bilgisayarı aldığından beri bilgisayarı temizlemiyorum performansa çok etki eder mi_ ve kendim mi temizlesem yoksa mahalledeki bilgisayarcıya mı vereyim? Temizlemesi zor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Süpürge ile yapsam ne olur?
Süpürge çok yüzeysel toz çeker. Fırçalı süpürge kafaları da antistatik değilse eğer elektrik yükü oluşturacaktır. Süpürgeden öte hava üfleme, yapışan tozların da çoğunu çıkaracaktır. Yumuşak kıllı diş fırçası ile devre yüzeylerini nazikçe fırçalayabilirsin. Bunu yaparken de soğuk modda fön makinesi ile üfletebilirsin. Fanlara hava tutarken yapraklarını elinle tut. Boşa dönmesi bobinde statik elektrik biriktirir. Arızalanma riski oluşturur. Özellikle çoğu kişi dikkat etmez, PSU'ların içinde çok fazla toz birikir. Hava giriş kısmından fönle üfletip çıkış kısmına da elektrikli süpürge tutabilirsin.

Bu arada devre olmayan kısımları yani mesela fan yapraklarını çok hafif nemli bir bezle de başka yere bezi temas ettirmeden silebilirsin. Fanlar bazen özellikle keskin kısımlarında çok fazla toz tutar, hatta katman falan oluşur.

Kasa içi ambiyans sıcaklığın toz filtrelerini falan da güzelce temizlediğinde düşecektir. Bu da genel anlamda ısı düşüklüğü ve ısıya dayalı bir performans düşüklüğün varsa, bunu gidermeye yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:
Eğer donanımsal bileşenlerin kirden veya tozdan dolayı yüksek sıcaklıkta çalışmaya maruz kalıyorsa performansı etkiler. Kendin temizleyebilirsin ama dikkat et ters akım oluşturma bilgisayarına zarar verebilir. Ters akım fanlara hava vururken yüksek devirde dönmesi sonucu oluşabilir bu yüzden elektrik süpürgesi kullanma bence. Şimdiki güç kaynaklarında ters akım önleyici var mı bilmiyorum dikkat et yine de. Fanın güç bağlantısını sökebilirsin önlem amacıyla.

Veya süpürge ile temizleyeceksen elinle fanın dönmesini engelleyebilirsin.

Son düzenleme:
Bilgisizlerin yazdığı saçma sapan yorumlara bakmayın. Temzilemeden önce zaten ısınmıyorsa istediğiniz gibi temizleyin performans artışı olmaz. Temizlemeden önce thermal throttle yiyorsa temizleyip termal macun yeniledikten sonra performans artışı olabilir.

Geri
Yukarı