Kasa içinde doğru hava akışını sağlamak

Bütçe
-

Mushy

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

P600S bir kasam var ve 2 aydır kullanıyorum. Kasanın kendi 3 adet 14 cm stok fanı ön taraftan intake yapıyor. Egzoz olarak ise kasanın arkasında 55 CFM hava akışı olan 14 cm bir fan, üst tarafta ise Arctic Liquid Freezer II sıvı soğutma var.

Kasanın stok fanlarının PWM kontrolü yok, egzoz fanı ise Corsair ancak RGB için ek onanıma ihtiyacı varmış ve gereksiz pahalı. Dolayısıyla bunları elden çıkaracağım gibi duruyor.

Benim bu noktada sorum şu; ben ön tarafa intake amaçlı 3 tane yüksek CFM (100-110) 14 cm fan koysam, arkaya da bu değerler de egzoz için bir tane koysam. Radyatöre ise 12 Cm'lik yüksek statik basınç ve CFM değeri olan 3 fan koysam ve bütün bu intake CFM = egzoz CFM olsa teoride. Ancak yukarıda radyatör olduğu için kasa fanı kadar hava taşıyamayacığını tahmin ediyorum sıvı soğutma fanlarının. Kasa içindeki in-out CFM değerlerinin eşit olmaması sıcaklığa negatif etki eder mi?

Arka egzoz ve ön fan olarak Noctua industrialppc 14cm fanlarını düşünüyorum. Sıvı soğutma içinse RGB istediğim için fractal design prisma al 12 düşünüğyorum.

Teşekkürler.

@BerkayZ87 @The Man From E.A.R.T.H.

Hocam siz bilgili abilere benziyosunuz

Son düzenleme:
Eğer P600S'i çoğunlukla paneller takılı kullanıyorsan iPPC NF-F14 tercihi yerinde olacaktır. Çünkü performanslı oldukları kadar güçlü oldukları için gürültülüler. Ancak P600S ses yalıtım paneli de burada devreye giriyor. Ek olarak P600S'in önünü kapattığında öndeki fanlar ile panel arası alan dar olduğu için statik basıncın önemi devreye giriyor ve iPPC NF-F14 de orada işini güzelce yapacaktır.

Şimdi anladığım kadarıyla 4 tane öne 140mm NF-F14 iPPC, 1 adet arka egzoza 140mm NF-F14 iPPC almayı düşündüğünü söylüyorsunuz, değil mi? Alabilirsiniz.

Sıvı soğutmanın radyatörüne koyacağınız fanların da önemi var. Özellikle kare çerçeveli ve yüksek statik basınç değerlikli fanları tercih etmekte fayda var. Aslında düşündüğün NF-F14 iPPC fanlar radyatör fanı olmaya çok yatkın ancak RGB istediğini belirtmişsin. O halde SilverStone Air Blazer 120R ARGB modeline göz atabilirsin. 94 CFM ve 3.53mm H2O değerlerine sahip. Dersen ki hoşuma gitmedi, alternatif olarak Arctic P12 ARGB de var.

Eğer P600S'i çoğunlukla paneller takılı kullanıyorsan iPPC NF-F14 tercihi yerinde olacaktır. Çünkü performanslı oldukları kadar güçlü oldukları için gürültülüler. Ancak P600S ses yalıtım paneli de burada devreye giriyor. Ek olarak P600S'in önünü kapattığında öndeki fanlar ile panel arası alan dar olduğu için statik basıncın önemi devreye giriyor ve iPPC NF-F14 de orada işini güzelce yapacaktır.

Şimdi anladığım kadarıyla 4 tane öne 140mm NF-F14 iPPC, 1 adet arka egzoza 140mm NF-F14 iPPC almayı düşündüğünü söylüyorsunuz, değil mi? Alabilirsiniz.

Sıvı soğutmanın radyatörüne koyacağınız fanların da önemi var. Özellikle kare çerçeveli ve yüksek statik basınç değerlikli fanları tercih etmekte fayda var. Aslında düşündüğün NF-F14 iPPC fanlar radyatör fanı olmaya çok yatkın ancak RGB istediğini belirtmişsin. O halde SilverStone Air Blazer 120R ARGB modeline göz atabilirsin. 94 CFM ve 3.53mm H2O değerlerine sahip. Dersen ki hoşuma gitmedi, alternatif olarak Arctic P12 ARGB de var.
Hocam panelleri açık kullanırım muhtemelen ama sesi sorun etmiyorum. Radyatöre de noctua takmayı düşündüm ancak sitesinde arctic lf 2 ile uyumlu olmadığı yazıyor.

Önerdiğiniz fanlara bakacağım. Peki radyatör için asus tuf tf 12 veya fractal design plasma al 12 modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

TUF TF12 veya Prisma al 12 modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
LF II 360 sahibiysen stok haliyle kalsın. Stok fanları güzel zaten.

Prisma AL12 teknik özellik olarak iyi olsa da fan çerçevesi radyatör fanı olmaya pek uygun değil. Kare çerçeve olmayınca radyatörde statik basınç sızdırması oluyor ve bu da performansa etki ediyor. Dediğim gibi, radyatör fanı olarak kullanacağın fanın çerçevesi kare olmalı.

TUF TF120 fena değil ancak fiyatına bağlı.

LF II 360 sahibiysen stok haliyle kalsın. Stok fanları güzel zaten.

Prisma AL12 teknik özellik olarak iyi olsa da fan çerçevesi radyatör fanı olmaya pek uygun değil. Kare çerçeve olmayınca radyatörde statik basınç sızdırması oluyor ve bu da performansa etki ediyor. Dediğim gibi, radyatör fanı olarak kullanacağın fanın çerçevesi kare olmalı.

TUF TF120 fena değil ancak fiyatına bağlı.
Tamamdır hocam çok teşekkür ediyorum. Peki başta bahsettiğim in ve out cfm değerlerinin eşit olması önemli mi?

Geri
Yukarı