Kasa Kapağını Açınca Sıcaklıkların Düşmesi

Berkay Kalkan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Üsküdar/Çengelköy
Bir süredir Ethereum madenciliğine merak saldım. Bildiğiniz gibi ekran kartı sürekli tam yükte çalışıyor. Haliyle sıcaklıklar yüksek oluyor. Şimdi her zaman söylediğimiz bir şey var: "Kasanın kapağını kapatınca hava akımı daha iyi olduğundan sıcaklıkları düşer." Fanlar %60'da uzun süre boyunca test ettim. Kart 68 derecede çalışıyor. Ancak kasa kapağını açınca kart 60-61 derece arasında çalışıyor. Böyle olunca insan da bir düşünüyor: "Bunca zaman yanlış bilgi mi verdik?" diye. Bu konu hakkında sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.

@BERWAR @er36po @Silinen üye @Jira @ozgurcan112 @Akif @Recep Baltaş @Ali Güngör @FurkanEmir41

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa içindeki hava sirkülasyonu önemlidir. Düzgün fan kombinasyonu yapıldığında, kapağın açık olduğu durumdakinden daha düşük seviyelere inilebilir.
Kasanın ön tarafında kasanın içine, arka ve üst kısmında dışarıya üfleyecek şekilde fan olmalı.
Fanların statik basıncı ne kadar yüksek olursa, soğutma performansı da o kadar iyi olur.
Bunlara dikkat edersen, daha iyi sonuçlar alabilirsin.

Kasa içindeki hava sirkülasyonu önemlidir. Düzgün fan kombinasyonu yapıldığında, kapağın açık olduğu durumdakinden daha düşük seviyelere inilebilir.
Kasanın ön tarafında kasanın içine, arka ve üst kısmında dışarıya üfleyecek şekilde fan olmalı.
Fanların statik basıncı ne kadar yüksek olursa, soğutma performansı da o kadar iyi olur.
Bunlara dikkat edersen, daha iyi sonuçlar alabilirsin.
Kasanın hava akımının iyi olduğunu düşünüyorum. Önde 2 adet, üste ve arkada (Thermaltake Riing 12) 1 adet olmak üzere toplam 4 fan var. Arkadaki fan ayrıca Corsair H55 radyatörü için soğutma görevinde. Tahminimce hava akımı ne kadar düzgün olursa olsun uzun sürelerde içerideki sıcak havayı atmak kolay olmuyor.

Farklı durumlarda farklı sonuçlar alınabilir. Zamanla tozlanan filtreler temizlenmelidir.
Günlük olarak temizlemekteyim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı