Kasa Kapağını Keserek Hava Akışı Sağlamak

Ali Çelik

Kilopat
Daha fazla  
IMG_20160601_013643.jpg

Merhaba arkadaşlar. Dark N10 kasaya sahibim. Ekran kartım kasa içine biraz fazla ısı yayıyor. Resimde işaretlediğim bölgeyi kestirip üzerine filtre takmayı düşünüyorum. Bu sayede ekran kartı fanları kartın üzerine hava akışı sağlarken, sıcak hava doğrudan dışarıya atılacak ve kasadaki diğer donanımlar bu ısıdan etkilenmeyecek. Sistemin ısınma sorunu yok ama önümüz yaz, işlemci soğutucusunu da yaz aylarında değiştirmeyi düşünüyorum. Sizin de bu konudaki fikirlerinizi almak istedim. Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorum. Akıl akıldan üstündür. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlardan hava atılmaz, içeri çekilir diye biliyorum. Bence filtrenin pek bi katkısı olmaz. Oraya fan taksan belki işe yarar ama camı berbat eder. Kısacası bence gerek yok.

Bu kasada önde 2 fan havayı içeri alıyor. Üstte 2 fan ve arkadaki egzoz var havayı dışarı atıyor. Psu sol alt köşede alttan alıyor arkaya veriyor kendine müslüman biraz. Kasanın hava akımı iyi ben ekran kartının ısısı diğer donanımlara etki etmeden dışarı atılsın istiyorum. O nedenle bu şekilde bir şey düşündüm.

Ha
Bu kasada önde 2 fan havayı içeri alıyor. Üstte 2 fan ve arkadaki egzoz var havayı dışarı atıyor. Psu sol alt köşede alttan alıyor arkaya veriyor kendine müslüman biraz. Kasanın hava akımı iyi ben ekran kartının ısısı diğer donanımlara etki etmeden dışarı atılsın istiyorum. O nedenle bu şekilde bir şey düşündüm.
hava akışını bozarsınız bu şekilde. Isınan hava doğal olarak yükselmek isteyecek. Zaten yukarıdaki fanlar onu destekliyor ve ekzos fanı da. Tam simetrik olmasa da Aksi yönde bir kuvvet uygulayacaksınız. Esas olan deneydir lakin kağıt üstünde bol gürültülü, titreşimli bir sonuç bekliyorum.

Ekran kartının olduğu yere dışarıdan dokununca cam bölme ısınmış oluyor. Sıcak hava yukarıya çıkınca işlemciyide ısıtıyor. Direk ekran kartından çıkar çıkmaz sıcak havayı dışarı atmak istiyorum.

Kapağı kesmeden karton benzeri bir malzemeye fan takıp deney yapabilirsiniz. Böylelikle kapağa gelişi güzel zarar vermekten kurtulursunuz. Benim tavsiyem tam ekran kartının üstünden değilde biraz daha yukarıya fan yuvası açmanız. Böylelikle diğer fanlara daha az ters iş yapmış olursunuz.

Aynı kasadan bende de var. O kadar övüldüğü kadar iyi bir kasa değil. Tamam dizayn ergonomi eyvallah ama sıra kaliteye gelince vasat kalıyor. Sacı çok ince. Yan camı da pleksi değil de bildiğimiz plastik gibi. Bu kasayı da modlamaya çalışmak yan kapağı çöpe atmak anlamına gelebilir. Dikkat!

Kesme biçme işleriyle uğraşmana gerek yok çünkü ekran kartından yükselen ısı diğer bileşenlere etki etmez, kaliteli bir işlemci soğutucu da alırsan hiç bir sorun olmaz.

Yan kapağı çıkar ve önüne ev tipi pervanelerden koy belki o zaman azda olsa fark yaratır. Onun dışında hava akışını ciddi şekilde kesmediğiniz yada arttırmadığınız sürece performansda kayda değer bir değişim olmaz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı