Kasa mı yoksa CPU soğutucusu mu değişmeli?

amogus sus

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartı
Msi Gaming Rtx 3060 ti
Anakart
Msi B450M PRO MAX
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Elimde şu an şu kasa var Rampage VICTORY 600W 80 Plus Bronze Temper Camlı 12cm RGB Fan+Led Şertli Gaming Oyuncu Kasası - Rampage ve oyun oynarken ekran kartım 79 ile 70 derecenin oralarda ve işlemcimde 80 ile 95 derecelerde duruyor. Bir de ekran kartım fan hızı yüzde 70'lere geldiğinde aşırı fazla ses yapıyor. Sizce şu işlemci soğutucusunu mu ID-Cooling SE-224-XT Black İşlemci Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe yoksa DarkFlash DLS480 Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe kasayı mı almalıyım? Ve ekran kartını İtopya'dan aldım geri gönderip elimde ekran kartının 2 yerine 3 fanlı versiyonunu alma şansım var mı? Eğer varsa ses konusunda fazla fark yapar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu ikisini birden al.

Öntarafı mash olan kasa daha iyi olur inventus arada Phanteks kazalarda indirim yapıyor uygun bulabilirsiniz.

Bu ikisini birden al.

Tamamdır teşekkürler. Bir de ekran kartım çok ses yapıyor İtopya sitesinden aldım gönderip ekran kartını sizce değiştirme şansım olur mu?

Tamamdır teşekkürler. Bir de ekran kartım çok ses yapıyor İtopya sitesinden aldım gönderip ekran kartını sizce değiştirme şansım olur mu?

Kasa vs değiştirince ekran kartının da ısısı düşer. O zaman daha düşük RPM'de çalışır ekran kartın. Hala sesli olursa MSI Afterburner üzerinden kendin sessiz bir fan profili oluşturabilirsin.
Eğer kartta ya da fanlarında bir arıza yoksa sadece yüksek ses çıkarıyor diye değişim olmaz. Çünkü değişen kart da aynı seviyede çalışır.

Arkadaşın dediği gibi Coil whine ise de garanti kapsamına girmiyor yani değiştirmezler.

Sesten kasıt fan sesi mi yoksa coil whine mı?

Kasa vs değiştirince ekran kartının da ısısı düşer. O zaman daha düşük RPM'de çalışır ekran kartın. Hala sesli olursa MSI Afterburner üzerinden kendin sessiz bir fan profili oluşturabilirsin.
Eğer kartta ya da fanlarında bir arıza yoksa sadece yüksek ses çıkarıyor diye değişim olmaz. Çünkü değişen kart da aynı seviyede çalışır.

Arkadaşın dediği gibi coil whine ise de garanti kapsamına girmiyor yani değiştirmezler.

Yok coil whine olmuyor ama kart 75 derecede bile çalışırken yüksek miktarda fan sesi yapıyor ben değiştirmek derken sitelerinde 400 TL daha ucuz ama 2 fan yerine 3 fanı olan aynı model bir ekran kartı vardı acaba ona değişim yaparlar mı demeyi kastettim.

Yok coil whine olmuyor ama kart 75 derecede bile çalışırken yüksek miktarda fan sesi yapıyor ben değiştirmek derken sitelerinde 400 TL daha ucuz ama 2 fan yerine 3 fanı olan aynı model bir ekran kartı vardı acaba ona değişim yaparlar mı demeyi kastettim.

Fan sayısı önemli değil zaten soğutması iyi bir kartınız var mash kasa aldığınızda 60 dereceyi bile göreceğinizi zannetmiyorum fan sesi yine olur ama şu an kullandığınız kadar olmaz.

Ekran kartını tek olarak aldıysan ve aldıktan sonra 15 gün geçmediyse ekran kartını iade edip yeni bir model alabilirsin. 15 geçtiyse ya da komple hazır sistem olarak aldıysan ve kartın bir sorunu yoksa üzerine para da versen değiştirmezler.
Dediğim gibi yeni kasa ve soğutucu geldikten sonra sıcaklıkların düşer zaten. O zaman sessizleşir sessizleşmezse de diyorum ki kendin daha sessiz bir fan eğrisi belirleyebilirsin.

Fan sayısı önemli değil zaten soğutması iyi bir kartınız var mash kasa aldığınızda 60 dereceyi bile göreceğinizi zannetmiyorum fan sesi yine olur ama şu an kullandığınız kadar olmaz.
Tamamdır teşekkürler fan sayısı artarsa daha az ses yapar diye düşünmüştüm.

Ekran kartını tek olarak aldıysan ve aldıktan sonra 15 gün geçmediyse ekran kartını iade edip yeni bir model alabilirsin. 15 geçtiyse ya da komple hazır sistem olarak aldıysan ve kartın bir sorunu yoksa üzerine para da versen değiştirmezler.
Dediğim gibi yeni kasa ve soğutucu geldikten sonra sıcaklıkların düşer zaten. O zaman sessizleşir sessizleşmezse de diyorum ki kendin daha sessiz bir fan eğrisi belirleyebilirsin.
Tamamdır teşekkürler.

Bir de nasıl daha sessiz bir fan eğrisi bulabilirim acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı