Kasa nasıl temizlenir?

reddline

Hectopat
Makaleler
18
Selamlar. Bilgisayarımı alalı 1.5 sene oldu. Bu zamana kadar hayatımda hiç temizlik yapmadım. O yüzden nasıl yapılacağını pek bilmiyorum. Yarın temizleyeceğim çünkü içinde bayağı toz biriktiği belli oluyor. Kasanın önünü kulak karıştırıcı ile giremediğim yerlere sürdüğümde siyahımsı şeyler geldi. Belki çoktan temizlemem gerekiyordu ama yarın kesin halletmem gerek. Neye dikkat etmem gerek nasıl temizlemeliyim ve hangi araçları kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Bilgisayarımı alalı 1.5 sene oldu. Bu zamana kadar hayatımda hiç temizlik yapmadım. O yüzden nasıl yapılacağını pek bilmiyorum. Yarın temizleyeceğim çünkü içinde bayağı toz biriktiği belli oluyor. Kasanın önünü kulak karıştırıcı ile giremediğim yerlere sürdüğümde siyahımsı şeyler geldi. Belki çoktan temizlemem gerekiyordu ama yarın kesin halletmem gerek. Neye dikkat etmem gerek nasıl temizlemeliyim ve hangi araçları kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler.
Hiç bilmiyorsan eğer sadece soğuk hava tut başka bir şey yapmadan kapat kullan.

Fön makinesinin soğuk modu var ise balkonda üfletin. Yoksa bir kompresör bulun çok şiddetli olmayan. Tozlardan kurtulun. Sonra da macun yeniletirsiniz. Fanlara üflerken tutun ki dönmesinler, statik elektrik oluşmasın.
Hiç bilmiyorsan eğer sadece soğuk hava tut başka bir şey yapmadan kapat kullan.
Fön makinem var üflerken nasıl tutmalıyım? Ek olarak etrafın batmaması için nerede yapmalıyım bu işlemi? Bunun için bildiğiniz bilgilendirici bir video var mı?

Fön makinem var üflerken nasıl tutmalıyım? Ek olarak etrafın batmaması için nerede yapmalıyım bu işlemi? Bunun için bildiğiniz bilgilendirici bir video var mı?
Balkonda yapın. Kasanızda cam falan varsa sökün. Parçalar takılı olabilir sorun yok. Sıcak üflemesin, eğer çok güçlüyse makineniz çok da yakından tutmayın. Toz gidene kadar o bölgeye tutun. Toz uçmuyorsa biraz yakınlaştırırsın makineyi. Yine gitmiyosa elinle bi bakarsın şöyle. Çok zor bir şey değil dikkatli olun yeter.

Dostum bu iş en iyi balkonda yapılır eğer balkonda priz yoksa uzatma kablosu kullanırsın. Fön makinesinin soğuk ayarını kullanarak tozlardan arındır. Fanlara tutarken mutlaka elinle fanları durdur belli bir rpm üzerine çıkmaları halinde bilyeleri dağılır ve elektrik üretir. Bilgisayar içinde ki bileşenlere çıplak elinle çok temasta bulunmamaya çalış başka bir şey yok.

Dostum bu iş en iyi balkonda yapılır eğer balkonda priz yoksa uzatma kablosu kullanırsın. Fön makinesinin soğuk ayarını kullanarak tozlardan arındır. Fanlara tutarken mutlaka elinle fanları durdur belli bir rpm üzerine çıkmaları halinde bilyeleri dağılır ve elektrik üretir. Bilgisayar içinde ki bileşenlere çıplak elinle çok temasta bulunmamaya çalış başka bir şey yok.
Balkonda yapın. Kasanızda cam falan varsa sökün. Parçalar takılı olabilir sorun yok. Sıcak üflemesin, eğer çok güçlüyse makineniz çok da yakından tutmayın. Toz gidene kadar o bölgeye tutun. Toz uçmuyorsa biraz yakınlaştırırsın makineyi. Yine gitmiyosa elinle bi bakarsın şöyle. Çok zor bir şey değil dikkatli olun yeter.
Teşekkürler yarın deneyeceğim.

Hava kompresörü tavsiye ederim. Ben bunu kullanıyorum.Link.
Islak mendil kullanma sakın. Bilgisayarını fişten çek. Rahatça çalışabileceğin şekilde taşı. Mikrofiber gibi bezleri sakın anakartına sürme. Küçük parçalara takılıp çekiyor. Fanları hava vermeden önce elinle tut veya kulak çöpü ile sabitle. Fanların dönmesi fanlara veya bağlı oldukları sokete zarar verebiliyor.

Toz temizliğinin yanında termal macun yenilemen işlemcinin soğutmasına yardımcı olacaktır. Özellikle söylüyorum ucuz, markasız termal macunlar yerine markalı olanların ucuzunu kullanın. Bir ileri aşamada temizlik istiyorsanız yağsız kontak temizleme spreyi kullanabilirsiniz ama 1.5 yıllık bir bilgisayar için gerek olmayacaktır.

Kulak çöpü ile yapışan kirleri nazikçe temizleyebilirsin. Devre olmayan yerler için sarı bez kullanarak temizlik yapabilirsin. Kompresöre para vermek istemiyorsan saç kurutma makinesını soğuk üfleyecek şekilde ayarlayarak kullanmalısın. Sakın sıcak hava, nemli veya ıslak mendil kullanma. Güç kaynağınada hava tutmaman senin için iyi olacaktır.

Bir mutfak örtüsünün üzerinde temizlik yapabilirsin. Havayı tutuş açın önemli değil, tozların uçmasına izin vermen yeterli. Burununu korumak için maske takman iyi olur, diğer türlü simsiyah mukusunu temizlemen gerekiyor.

En son bilgisayarı bağlamadan önce 24pinlik girişi çıkarıp Power tuşuna 10kez basarsan olası elektriklenme için önlem olmuş olursun. Umarım anlatabilmişimdir, kolay gelsin.

Eğer dışarıda temizleme imkanın varsa internetten bir hava kompresörü satın alarak uzaktan olacak şekilde hava üfletebilirsin veya fön makinesinin soğuk tarafıyla da aynı işlemi yapabilirsin.

Eğer daha detaylı bir temizlik istiyorsan bir fırça yardımıyla tozları havaya kaldırarak süpürge ile de çekebilirsin ama çok yakından tutmamaya çalış tabii ki. Fanları temizlerken dönmesini engelleyecek şekilde tutarsan statik elektrik birikmesini de engellemiş olursun yavaş yavaş yaparsan hiçbir sorun yaşamazsın.

Geri
Yukarı