Kasa Ön Fanı Calismıyor

Mümkün dönüştürücü ile ama öyle yaparsanız direkt olarak PSU'dan güç alacağı için fanı kontrol edemezsiniz. Ayrıca yapacağınız masraf da fan çoklayıcı ile aynı olur. Dolayısıyla en iyi çözüm fan çoklayıcı almak.

Mesajı geç gördüm, kusura bakmayın. @olvidobc bayağı yardımcı olmuş gibi, ben şöyle toparlayabilirim sadece:
  • Fanlardan ikişer kablo çıkması lazım. Birisi kontrolcüye bağlanacak olan ARGB kablosu. Bu kablonun bağlantısı zaten yapılmış.
  • İkinci kablo fanların dönecek gücü alacağı kablo. Bu kablo 4 veya 3 pinli olarak anakarta yapılmalıdır. Ya da molex dönüştürücü ile PSU'ya bağlanmalıdır. PSU'ya bağlanan fanlar son hızla döneceği için pek tavsiye etmem. Zaten yine @olvidobc'in dediği gibi molex dönüştürücü kablosu ile bu çoklayıcı kablo aynı fiyattadır genelde.
Kasanızda CPU fanı dışında 3 tane fan var. Bu kablonun üçlü kısmına kasa fanlarınızı, tekli kısmını da SYS_FAN portuna takarsanız çalışacaktır.

Mesajı geç gördüm, kusura bakmayın. @olvidobc bayağı yardımcı olmuş gibi, ben şöyle toparlayabilirim sadece:
  • Fanlardan ikişer kablo çıkması lazım. Birisi kontrolcüye bağlanacak olan ARGB kablosu. Bu kablonun bağlantısı zaten yapılmış.
  • İkinci kablo fanların dönecek gücü alacağı kablo. Bu kablo 4 veya 3 pinli olarak anakarta yapılmalıdır. Yahu da Molex dönüştürücü ile PSU'yahu bağlanmalıdır. PSU'yahu bağlanan fanlar son hızla döneceği için pek tavsiye etmem. Zaten yine @olvidobc'in dediği gibi Molex dönüştürücü kablosu ile bu çoklayıcı kablo aynı fiyattadır genelde.
Kasanızda CPU fanı dışında 3 tane fan var. Bu kablonun üçlü kısmına kasa fanlarınızı, tekli kısmını da SYS_FAN portuna takarsanız çalışacaktır.

Teşekkür ediyorum yani ek bir kablo şart. Şu kablo ile yapmamız mümkün müdür?
Yani aklıma takılan şu bu bir hazır sistem ürünü. Sadece demonte istedim ben. İnceleme videolarında öndeki fanlar dönmekte. O zaman içine eksik kablo koydular doğru mudur?
Birder şu var hocam bu resmini attıgım kontrolcunun alt kısmındaki kablodan bir tane dişi bir de sata çıkıyor. Dişiye birini bağladım satayıda psuya bağladım ama döndürmedi.

Hayır hocam eksik kablo koymadılar biraz önce de belirttim. Sadece anakartınız bütçe modeli olduğu için az sayıda fan çıkışı var. Zaten kendiniz alacak olsanız da o kabloyu almak zorundaydınız. Belki montajlanmış isteseydiniz onlar koyabilirdi. Bunun dışında 2. sayfada attığım ürünü alabilirsiniz.

Hayır hocam eksik kablo koymadılar biraz önce de belirttim. Sadece anakartınız bütçe modeli olduğu için az sayıda fan çıkışı var. Zaten kendiniz alacak olsanız da o kabloyu almak zorundaydınız. Belki montajlanmış isteseydiniz onlar koyabilirdi. Bunun dışında 2. sayfada attığım ürünü alabilirsiniz.
Belki dediğin gibidir ama hazır sistem inceleme videosunda bunlar anakarta ek yapmadan bunu yapmışlar yani dönüyor. Demekki psudan ek yapmışlar anlaşılan.

Bir de şu var hocam bu resmini attığım kontrolcünün alt kısmındaki kablodan bir tane dişi bir de SATA çıkıyor. Dişiye birini bağladım SATA'yı da PSU'ya bağladım ama döndürmedi.
O SATA bağlantısı kontrolcüye güç vermek içindir. Fanların dönmesiyle alakası yok.
Teşekkür ediyorum yani ek bir kablo şart. Şu kablo ile yapmamız mümkün müdür?
Eğer fanlar 3 pinli bağlantıya sahipse yapılır. Fakat benim attığım kablo hem daha ucuz hem de 3 pinli ve 4 pinli fanların ikisiyle de uyumluluk sağlıyor.

O SATA bağlantısı kontrolcüye güç vermek içindir. Fanların dönmesiyle alakası yok.

Eğer fanlar 3 pinli bağlantıya sahipse yapılır. Fakat benim attığım kablo hem daha ucuz hem de 3 pinli ve 4 pinli fanların ikisiyle de uyumluluk sağlıyor.

Hocam bende egzoz fani dahil 3 adet fan var. Bunlarin hepsinin ucu 4 pin dişi. Yani bana 4pin to 4pin Switch lazim sanirim. Buna uygun bir kablo goremedim yardimci olur musun bu konuda senin attigin kablo 3 pinliler icin sanirim.

Geri
Yukarı