Kasa ön fanları anlamsız çalışıyor

yigitburakd

Hectopat
Daha fazla  
8 aylık bir bilgisayarım var. Bilgisayarımı 1 haftadır açmıyordum. Açacağım zaman fanları temizlemek istedim. Kasa önündeki 2 fanı da kuru bir peçeteyle nazikçe tozları aldım. Bilgisayarımı açtığımda öndeki 2 fan da çalışmıyordu. Kapatıp tekrar açtım, ikisi de çalışmaya başladı. Fakat şimdi yine açtığımda üstteki fan çalışmıyor, alttaki dönüyor.
Bu sorunun kaynağı nedir? Temizlik yaptığımdan dolayı mı böyle? Kendim düzeltebileceğim bir sorun mu?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Fanları döndürdünüz mü? Bilgisayar temizliğinde fanlar döndürülmemelidir. Elektrik üretir ve anakarta güç gider. Sistem zarar görür. Yapmadıysanız sebebi bilmiyorum. Fanların güç kablolarını kontrol edin. Belki kasayı oynattığınızda tam oturmamış olabilirler.

@RotasızBey Niye şaşırdınız hocam :D

Fanların kablolarını kontrol et hocam onları sök tak düzelir.
Fanları döndürdünüz mü? Bilgisayar temizliğinde fanlar döndürülmemelidir. Elektrik üretir ve anakarta güç gider. Sistem zarar görür. Yapmadıysanız sebebi bilmiyorum. Fanların güç kablolarını kontrol edin. Belki kasayı oynattığınızda tam oturmamış olabilirler.

@RotasızBey niye şaşırdınız hocam :D

Ben genelde fanları döndüre döndüre temizlerim de bir sıkıntı yaşamadım ondan dolayı şaşırdım :)

Ben genelde fanları döndüre döndüre temizlerim de bir sıkıntı yaşamadım ondan dolayı şaşırdım :)
Tam tersine doğru döndürülme söz konusu ile ben kendisini eski bilgisayarımda yapmıştım. Süpürge makinesi ile yavaş yavaş döndüre döndüre temizlemiştim. Bilgisayar açılmamaya başladı. Sorun anakartmış. Arkadaş yanmış. (bilgisizdim o zamanlar.)

Tam tersine doğru döndürülme söz konusu ile ben kendisini eski bilgisayarımda yapmıştım. Süpürge makinesi ile yavaş yavaş döndüre döndüre temizlemiştim. Bilgisayar açılmamaya başladı. Sorun anakartmış. Arkadaş yanmış. (bilgisizdim o zamanlar.)
Why a computer fan can be used as a generator ?

Mekanik olarak fan rulmanlarının zarar görmesi daha olası gibi geliyor. Yine de fanlar sistem kapalıyken fan üzerine yüksek hızda verilen hava yüksek akım yaratıp anakart üzerindeki MOSFET diotlarını etkileyebilirmiş.

Profesyonel olarak elektrik bilgim yok fakat anakarta zarar verebileceği konusunda tatmin edici bir cevabı olan varsa konuyla ilgili bilgilendirebilirse sevinirim.

Geri
Yukarı