Kasa parçalarım iyi mi?

Dediklerinize katılıyorum. Dual channel RAM büyük bir performans artışı sunar. 20-30 FPS bile olabilir yer yer.

Yanlış isem lütfen beni düzeltin.
1- slot channel a
2- slot channel a

3- slot channel b
4- slot channel b
Diye geçmez mi?

4 slot anakartlarda 1-3 ve 2-4 olarak takılır. Ancak 2 Slot'a sahip anakartlar da çift kanalı destekler. Şöyle düşünebilirsin, bir nevi sen RAM'lerini 1 ve 3 No'lu slotlara takmış oluyorsun. Bazı marka modellerde 2 slot olmasına rağmen slotların ayrı renklerde olduğunu da görebilirsin. LGA 775 platformunda bir anakart ekledim, RAM Slotu'na bakarsan Dual channel ibaresini görebilirsin. Teknik olarak nasıl anlatırım tam bilemiyorum ancak bu DDR gibi çok eski teknolojili RAM destekli anakartlarda bile mevcuttu. Mevcut veriyi 2 RAM'e bölüştürüyorsun bu da sana efektif bir çalışma sağlıyor.

Geçtiğimiz dönemde iGPU haricinde belirgin etkisini göremiyorduk. Ancak özellikle AMD'nin Ryzen'de işlemci performansını RAM'e dayandırmış olması etkisini ciddi derecede göstermeye başladı.

Dosya Ekleri

• d2c305761f7c66a37aa4b84e3d57a4f72708b1ab_original.jpeg
    d2c305761f7c66a37aa4b84e3d57a4f72708b1ab_original.jpeg
    162,5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
PSU tırt, o koca kasaya ufacık anakart yakışmamış. Rampage kasa şahsen kullanmazdım, uygun fiyatlı çözümlerde Sharkoon çok daha mantıklı bir seçenek kalite konusunda. RAM en kısa zamanda 2X16 yapılmayacaksa tek kanal olması büyük bir eksi unsur. Uzun lafın kısası bana göre dengesiz toplanmış bir sistem. Kesinlikle çok daha dengeli şekilde toplanabilirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı